یادداشت

محرک‌های واقعی کسب وکار خود را بشناسید

* دکتر حوریه یحیایی

تلاش برای موفقیت کسب وکار بدون جدی گرفتن فرایند بازاریابی، دقیقا همانند برپایی یک جشن و دعوت از مهمانان بدون ذکر نام و آدرس است. به همین دلیل ،قریب به اتفاق کارشناسان حوزه ی اقتصاد براین عقیده اند که قلب کسب وکار شما در سینه ی بازاریابی آن می تپد. چرا که بیشتر ابعاد کسب وکار شما به بازاریابی موفق وابسته است. زمانی کسب وکار شما در معرض دیدی قرار می گیرد که برندتان شناخته شود و برای تحقق این هدف تنها راه ،یک بازاریابی موفق است. مسئله ای مهم که نادیده گرفتن آن در کارنامه ی تمام کسب و کارها و استارت آپ های شکست خورده مشهود است.
فرایندی مدیریتی و اجتماعی است که در آن، شناسایی نیازهای جامعه از ارکان اساسی آن به شمار می رود.
وجود نیاز به یک محصول باعث ایجاد بازار تقاضا می گردد و شناسایی این بازار و نحوه پاسخگویی به آن در بازاریابی منعکس می گردد. در حال حاضر، تصور بسیاری از شرکت ها از بازاریابی، صرفا تبلیغات برای شناخته شدن محصول و فروش آن است، حال آنکه بازاریابی، بحثی گسترده و تخصصی می باشد.  بازاریابی از یک سو باعث شناخته شدن نام برند شما خواهد شد، اما درعین حال می تواند موجب برگشت داده شدن محصولات یک شرکت گردد. در واقع شهرت یک کسب و کار یا فعالیت کارآفرینانه در صورتی با قوام می گردد که بتواند انتظارات بالای مصرف کننده را تامین نماید.اتحادیه بازاریابی آمریکا هدف نهایی در بازاریابی را تامین نیاز مشتریان و جلب رضایت آنان می داند و آن را به عنوان یک تاکتیک برای بدست آوردن موقعیت های اقتصاد جهانی می پندارد. “رجیس مک کنا “به عنوان یک اسطوره بازاریابی و پیشرو در صنعت مارکتینگ، جز اولین کسانیست که در کنار “استیو جابز” در بازاریابی اولین کامپیوتر به او کمک کرده است. او بر این عقیده است که کلیه عملکرد های شرکت در بازاریابی موثر است، زیرا هر امری که در شناخت شرکت ومحصول تولید شده دخیل باشد، مصداقی از بازاریابی است و می تواند باعث افزایش رشد اقتصادی در شرکت ها گردد. بزرگان کسب و کارهای تراز اول دنیا بر این عقیده اند که بازاریابی، نوعی بازی است برای نگهداشت مشتری.
علم بازاریابی نیاز و خواسته های مشتریان را شناسایی کرده و با برنامه ریزی بطور هدفمند به سودرسانی بیشتر نزدیک می کند. بنابراین اهمیت و رابطه دوطرفه ای که بین بازاریابی و کارآفرینی وجود دارد به قدری پر رنگ و حائز اهمیت است که عدم توجه به آن از دلایل شکست بسیاری از کارآفرینان بوده است. کما اینکه بازاریابی یکی از چالش های بزرگ پیش روی کارآفرینان محسوب شده که به علت نداشتن علم و دانش کافی در عدم شناخت از بازار مشکلاتی را درعرصه فروش برای آنان ایجاد می شود. در بازاریابی، تنها فروش هدف نیست و افزایش فروش مدنظر است و غفلت کارآفرینان در این امر شکست و سرخوردگی آنان را بدنبال خواهد داشت. هرچند درحال حاضر بسیاری از بنگاه های اقتصادی در ایران فاقد یک برنامه اصولی بازاریابی و فروش هستند، اما خوشبختانه ایجاد واحد بازاریابی و فروش از دغدغه های بسیاری از استارت آپ ها و فعالیت های کارآفرینانه می باشد.
بسیاری از متخصصین حوزه بازاریابی بر این عقیده اند که یک کارآفرین موفق با ایجاد اعتماد لازم مشتریان خود را متقاعد به خرید محصول شان
می کنند و مثال معروف صاحبنظران این امر که در بیابان فروش آب سخت نیست، فروش شن ریزه ها در بیابان به افراد، هنر است. بنابراین شناخت روانشناسی جامعه هدف و بدنبال آن جلب اعتماد او از ملزومات کار است. این تعامل با مشتری به تدریج حاصل شده و تنها  با گذرزمان، جذب مشتریان وفادار و با انگیزه برای خرید محصول امکان پذیر است و این امر به عنوان اهداف اصلی شرکت های بزرگ و مطرح جهان است. آشنایی با اصول بازاریابی و گسترش هر چه بیشتر آن و تخصیص بخشی از سرمایه ی شرکت ها به بازاریابی برای فروش بیشتر، بسیار تاثیرگذار است. بنابراین گسترش نگرش تبلیغات صرف در بازاریابی
در اکثر موارد به جذب مشتریان دائمی منتهی نمی‌گردد. سعی شرکت ها در ارائه یک تجربه موفق به مشتریان و بکارگیری رموز سحرانگیز بازاریابی می‌تواند، درب ورود و تداوم بقای آنها در بازارهای جهانی محسوب شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن