گیلان

احیای ۳۰۰ هکتار از آب‌بندان‌های رشت

فرماندار رشت از احیای ۳۰۰ هکتار از آب‌بندان‌های این شهرستان با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش تفاهم آنلاین، علی فتح‌اللهی – فرماندار رشت در نشست هفتگی بررسی مشکلات شهرستان رشت با محوریت بررسی مشکلات حوزه آب کشاورزی که با حضور سردار علی آقازاده-نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به شرایط مناسب استان گیلان برای ایجاد اشتغال پایدار در زمینه کشاورزی اشاره کرد و گفت: حدود ۶۲ هزار اراضی کشاورزی در سطح شهرستان وجود دارد که از نظر زیرساختی نیازمند توجه ویژه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه در جهت تجهیز و نوسازی این اراضی از سوی دولت اقدامات مفیدی انجام شده است، تصریح کرد: برکسی پوشیده نیست که تجهیز اراضی کشاورزی عامل افزایش تولید محصول در هکتار، کاهش سرانه هزینه تولید و همچنین بهینه و مکانیزه کردن فرآیند تولید محصولات کشاورزی است.

فرماندار رشت در ادامه افزود: حدود ۲۳ درصد از اراضی شهرستان رشت تجهیز و نوسازی شده و حدود ۵ هزار هکتار نیز در دست مطالعه و اقدام است و همچنین  ۱۲ میلیارد تومان در یک سال گذشته برای احیای ۳۰۰ هکتار از آب‌بندان‌های شهرستان رشت هزینه شده است.

فتح‌اللهی با بیان اینکه لایروبی صحیح انهار، حجم نگهداری آب مناسب کشاورزی را بالا خواهد برد، اظهار داشت: باید مباحثی چون سردهنه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ، چاه‌های عمیق خاصِ انتقال آب کشاورزی، لایروبی ا‌نهار و تبدیل دیزل‌های مخصوص پمپاژ به برقی مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گیرد.

وی با اشاره بر ظرفیت آب‌بندان‌ها، شرایط آب و هوایی مختلف، میزان بارندگی و کیفیت آب خاطرنشان کرد: شرایط ما برای کشاورزی مناسب است و ضرورت دارد علیرغم کمبود اعتبارات موجود، برنامه‌هایی مدون را در این زمینه پیاده کنیم.

فرماندار رشت در ادامه افزود: هدف ما در فصل زراعی جدید، افزایش امکانات و کاهش مشکلات سال گذشته بوده تا ضمن اولویت بندی امور بتوانیم دغدغه کشاورزان را به حداقل رسانده و به درآمد پایدار خانواده‌ها کمک کنیم.

فتح‌اللهی در خصوص لزوم لایروبی مستمر برای تمامی آن‌هار تاکید و تصریح کرد: با توجه به ته نشین شدن رسوب، اگر در زمان مناسب، با تخصیص اعتبارات ویژه و استفاده از ماشین آلات مناسب، لایروبی‌ها انجام نشود، می‌تواند مشکلات عدیده ای را سبب شود، زیرا اگر ظرفیت و حجم آب کاهش یابد، حتی با وجود حجم آب قابل قبول در پشت سد، انتقال آن با سختی مواجه خواهد شد.

وی، بر مشکلاتی چون قیمت بالای کود و دستمزد کارگران جهت کار بر روی زمین، اشاره و تصریح کرد: این موارد باعث افزایش هزینه‌های تمام شده فرآیند کشاورزی می‌شود و از این رو هزینه فروش برنج برای کشاورز با توجه به مشقت و تلاش فراوان به صرفه نیست.

فرماندار رشت افزود: با کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید در هکتار، انگیزه فروش زمین و تغییر کاربری در بین کشاورزان کاهش می‌یابد و باید راهی را یافت تا با استفاده از قوانین موجود افزایش محصولات آنان تضمین شود و افزایش قیمت محصولات به گونه‌ای باشد که هم به نفع کشاورز بوده و هم برای مصرف کننده به صرفه باشد.

سردار آقازاده – نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بیان داشت: برای تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در شهرستان رشت اقدامات خوبی انجام گرفته اما در ابتدای راه هستیم.

وی اظهار داشت: تولید برنج در هکتار را باید در اراضی شالیزاری گیلان و شهرستان رشت افزایش دهیم اکنون تولید برنج در یک هکتار کمتر از ۲ تن است که باید به سه تن برسانیم.

آقازاده با تاکید بر اینکه همه باید برای تولید برنج با کیفیت خوب تلاش کنند، خاطر نشان کرد: قیمت برنج با هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت و معیشت کشاورزان متناسب نیست.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن