اقتصادی

سوء استفاده از کمبود روغن ادامه دارد!

در حالی که اخیرا اعلام‌شده فروش روغن مصرف خانوار به واحدهای صنفی و مصرف‌کنندگان منوط به خرید سایر اقلام، از مصادیق فروش اجباری است، ‌ گزارش‌ها نشان می‌ دهد همچنان برخی فروشگاه‌ ها از کمبود روغن در بازار سوء استفاده می‌ کنند.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از ایسنا، گزارش‌ های دریافتی نشان می‌ دهد در برخی فروشگاه‌ ها فروش روغن از یک برند منوط به خرید سایر اقلام از همان برند شده است. البته مسئولان فروشگاه اذعان کرده‌اند که شرکت فروشنده هم، فروش روغن خود را مشروط به خرید اقلام دیگر آن برند کرده است.

این در حالی است که اخیرا معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران تاکید کرده که فروش روغن مصرف خانوار به واحدهای صنفی و مصرف کنندگان منوط به خرید سایر اقلام، از مصادیق فروش اجباری می باشد.

البته بررسی‌ های میدانی بازرسان سازمان صمت استان تهران نیز طی روزهای اخیر نشان می‌ دهد که تعدادی از شرکت‌ های پخش و صنوف توزیعی، فروش روغن با مصرف خانوار را منوط به خرید سایر اقلام کرده‌اند.

گفتنی است که شهروندان می‌ توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی مراتب را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند.

اواخر شهریورماه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه‌ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ به‌طوری که این کالا یا در مغازه‌ ها و فروشگاه‌ های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می‌شد. اگر چه بنا بر وعده مسئولان مربوطه قرار بود از هفته گذشته روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود،  اما به نظر می‌رسد این وعده به ویژه در بخش روغن جامد هنوز به طور کامل عملیاتی نشده است. البته اخیرا معاون دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت از تأمین و توزیع ۱۴۰ هزار تن روغن (مایع خوراکی و جامد بخش صنف و صنعت) از محل ذخایر استراتژیک کشور خبر داد و گفت که “ظرف یک ماه آینده کل مشکل روغن حل خواهد شد”.

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت نیز حاکی از این است که بیشترین کاهش تولید طی هفت‌ماهه نخست امسال مربوط به روغن ساخته شده نباتی بوده که ۲۰.۲ درصد کاهش از حدود یک میلیون و ۲۹ هزار تن در هفت‌ماهه اول سال قبل به ۸۲۱ هزار و ۱۰۰ تن در مدت مشابه امسال رسیده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن