اجتماعی

ارتباط شادی با موفقیت

شادی یک فرایند مسری است که براحتی می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال یابد و در مجموع می تواند یک جامعه شاد و موفق را به ارمغان آورد. شادی واقعی از درون سرچشمه می گیرد نه از اعمال و رفتاری که خارج از ذهن رخ می دهد. آدم های شاد به این مهم واقفند و بیشتر از آنکه از عوامل بیرونی توقع داشته باشند از خودشان توقع ساختن یک زندگی شاد را دارند.

افراد شاد بهتر از دیگران کار می کنند و از خلاقیت بیشتری بهره مندند و از نظر فرایند شناختی ، افراد شاد به لحاظ روانی، منعطف و گشوده ذهن بوده و تفکرات ناب دارند. آنها پر انرژی ، خوشبین و با انگیزه اند و خوش بینی و مثبت اندیشی را روشی برای موفقیت و بهره وری بیشتر می دانند.

این روزها در شرایط اقتصادی حاکم ، استرس ها و نگرانی زندگی مدرن و ده ها و صدها عوامل مختلف دست به دست هم داده است که از ما انسان های غمگین تری بسازد و یا شادی ما را به حداقل برساند. البته باید یادمان باشد که شاد بودن نتیجه ی بی تفاوتی به مسائل اجتماعی و اطرافیانمان نیست. بلکه شاد بودن یک سبک زندگی است و این در حالی است که مطالعات بیشمار زیادی از محققان و دانشمندان نشان داده است که شادی و شاد بودن موجب می شود که افراد اجتماعی تر، بخشنده تر و در محیط های کاری فعال تر باشند، که همین امر به کسب درآمد بیشتر می انجامد.

شاید اکثر مردم بر این باورند که برای اینکه انسان شادی باشیم ، اول باید سخت کار کنیم و هنگامی که به موفقیت دست یافتیم ثروتمند شویم، تازه آنگاه زمان شاد بودن فرا خواهد رسید. اما دقیقا اکثر مردم رابطه ی بین موفقیت و شادی را بر عکس متوجه شده اند. چرا که موفقیت و سخت کوشی زمانی به نتیجه خواهد رسید که شما انسان شاد و پر انرژی باشید و انرژی لازم برای حرکت در مسیر موفقیت را داشته باشید. به بیان ساده تر،  شادی ؛ لازمه ی موفقیت است و شاد بودن کلید موفقیت است و اگر شاد نباشید هیچ شانسی برای موفقیت ندارید.

در کارهای گروهی نیز افراد شاد موفق ترند. این امر نه تنها در تجربه به اثبات رسیده است بلکه روانشناسان نیز در مطالعات خود به این نتیجه رسیده اند.عموما افراد شاد آدم های خوبی هستند، البته این یک اظهار نظر کلی است و ممکن است در مواردی مصداق لازم را نداشته باشد. اما همه ی ما در بین اطرافیانمان دیده ایم که آدم های شاد، آدم های مثبتی هستند که در کارهای گروهی ، صبور بوده و با تواضع و حس صمیمیت اطرافیان را به سمت خود جلب می کنند.

روحیه ی همکاری در افراد شاد موج می زند و عموما کنار آمدن با آن ها بسیار ساده تر از سایرین است. زیرا پیروزی برای آن ها بدون داشتن گروه و هم گروه هایی برای تقسیم این سرافرازی بی معنی است. کسانی که زحمت های دیگران را در نظر می گیرند و لذت پیروزی را آزادانه با دیگران به اشتراک می گذارند، از زندگی شادتری برخوردارند. آدم های شاد از دیدگاه مثبت بیشتری برخوردارند وعموما نیمه ی پر لیوان را می بینند.

شادی و اهمیت آن در زندگی
شادی و اهمیت آن در زندگی

آن ها می دانند چه چیز ارزش لذت بردن از زندگی را دارد و در نتیجه با دید مثبت به زندگی، می توانند هر مشکلی را به فرصتی برای رشد تبدیل کنند. آن ها در حال زندگی می کنند و از حسرت گذشته ، تنها به تجربه ای ارزشمند یاد می کنند. طبق دیدگاه آنان زندگی یک پروسه ی بی انتها برای موفقیت است و هر موقعیتی می تواند باعث ایجاد تغییراتی در ما شود و ما را یک قدم به موفقیت نزدیک تر نماید.

عموم کارآفرینان شادند. کارآفرینان معمولا با این پیش زمینه و تفکر وارد دنیای کسب و کار می شوند که کارآفرینی ، آن ها را شادتر خواهد ساخت. افراد به این دلیل کارآفرین بودن را انتخاب می کنند که با انجام دادن کار، رضایتمندی بیشتری دارند . آن ها زندگی موفق امروز خود را مرهون شادی های کوچک گذشته می دانند که در پس هر شکست و ناامیدی انرژی دوباره به آن ها تزریق نموده تا بتوانند با روحیه ی جدید ، کار را از نو سر بگیرند. مسلما نمی توان پول، قدرت را جزء عوامل موفقیت این افراد بشمار آورد. عامل مهم و کلیدی در این افراد خوشحالی و شاد کامی است. بنابراین توصیه می کنیم ، زندگی نامه ی افراد موفق را بخوانید، تا با الهام گرفتن از آن ها در مواقع و لحظات مختلف یاد بگیرید که چگونه با شرایط پیش رو ، تعامل کرده و رفتارهای خود را کنترل نمایید. در اینصورت ارتباط های موفق تر و تاثیرگذارتری خواهید داشت.

برای اینکه کارآفرین شادی باشید ، باید رفتار و محیط را بر وقف مراد خود تغییر دهید و احساسات منفی از قبیل نارضایتی ، نا امیدی و … را کاهش دهید. بسیاری از افراد به دلیل تلخی و منفی نگری همواره نگران آینده و غمگینند و همین امر سبب گشته که آن ها از موفقیت دور و دورتر کرده و در عین حال نتوانند آینده ی خوبی را در پیش روی خود متصور شوند.

در نهایت ما دوانتخاب بیشتر برای ساختن زندگی پیش رو نخواهیم داشت. راه اول اینکه ، همواره مایوس و غمگین مدام از شرایط پیش رو گله مند باشیم و هر روز ، روی چیزهایی که نداریم تمرکز کنیم و انسان ناراحت تری باشیم. یا اینکه تمرکزمان را روی نعمت ها و موهبت هایی که هم اکنون در اختیار داریم ، قرار بدهیم و در نتیجه انسان شادتری باشیم.

دکتر سامان اولیایی

لینک کوتاه خبر : https://tafahomonline.ir/?p=89689
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن