گیلان

۵۹۸ میلیارد ریال پروژه در بخش آبفای گیلان افتتاح می‌شود

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: به مناسبت دهه مبارک فجر 598 میلیارد ریال پروژه (41 پروژه) در بخش آب و فاضلاب گیلان افتتاح می شود.

به گزارش تفاهم آنلاین، سیدمحسن حسینی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه باران اظهار داشت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها شاخص بهره‌مندی شهرهای استان گیلان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی ۰٫۰۱ درصد و در حوزه روستایی ۲ درصد ارتقاء می‌یابد.

وی افزود: مدول دوم تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان  نیز در هفته سوم اسفندماه سال جاری افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با بیان اینکه تا قبل از انقلاب اسلامی در تعدادی از شهرهای استان شبکه آب وجود داشت، افزود: در آن زمان آبرسانی به این شهرها توسط شهرداری‌ها انجام می‌شد.

حسینی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب فقط ۵ درصد از روستاهای استان تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار داشتند، گفت: با اقدامات ارزنده ای که پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت شاخص بهره مندی شهرهای گیلان از آب شرب بهداشتی به ۹۹٫۹۶ درصد و در حوزه روستایی این شاخص به ۷۷٫۳۲ درصد افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه ۶ پروژه نیمه تمام در بخش آب و ۱۱ پروژه نیمه‌تمام در بخش فاضلاب استان وجود دارد، افزود: هر ساله بر اساس اعتبارات تخصیصی، عملیات اجرایی این پروژه ها تکمیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با بیان اینکه آبرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان در اولویت است، گفت: از ۲۰۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار گیلان تعداد ۱۷۱۲ روستا از نعمت آب شرب مطلوب و بهداشتی برخوردارند.

حسینی تصریح کرد: پس از یکپارچه‌سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی گیلان در اسفندماه سال ۹۸ اقدامات خوبی جهت تامین آب شرب روستاهای فاقد انجام شد که تامین آب آشامیدنی ۲۳ روستای استان با استفاده از تاسیسات مشترک شهری و روستایی از مهم ترین آن هاست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با تاکید بر اجرای پروژه های مختلف جهت تقویت کمیّت و کیفیت آب شرب ۲۲۶ روستای استان در مدت یکساله پس از یکپارچه‌سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی خاطرنشان کرد: با تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی، سالانه ۲ درصد شاخص بهره مندی روستاهای استان از نعمت آب شرب افزایش خواهد یافت.

حسینی با اشاره به اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از هدررفت آب و ترمیم خطوط آسیب دیده گفت: امسال در دو مرحله نسبت به رفع نشت خطوط انتقال شرق شهر رشت و مناطق شرقی گیلان اقدام شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۲۶ هزار کیلومتر شبکه توزیع آب در استان وجود دارد، افزود: مردم عزیزمان در صورت مشاهده شکستگی خطوط، گزارشات را از طریق سامانه ۱۲۲ به شرکت آب و فاضلاب اعلام کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان در بخش دیگری از سخنانش از تخفیف کامل قبوض مشترکین کم مصرف این استان با اجرای طرح ملی “آب امید” خبر داد و گفت: با استناد به تصویب نامه هیات وزیران به منظور بهینه‌سازی مصرف آب و تشویق مشترکین مصرف، طرح ملی آب امید در استان گیلان اجرا شد.

حسینی افزود: در راستای این طرح، مشترکین کم مصرف خانگی که از ابتدای دیماه تا یک سوم الگوی تعیین شده برای استان گیلان (۵ مترمکعب) در ماه از آب شرب استفاده کرده اند، از معافیت صد درصدی در پرداخت صورتحساب آب بهاء بهره مند می‌شوند.

وی تصریح کرد: حدود ۱۰۴ هزار خانوار کم مصرف گیلانی مشمول تخفیف صد درصدی آب امید خواهند شد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن