انرژی

۱۰درصد تولید گاز به نیروگاه‌ها اختصاص دارد/ایام سرد خاموشی داریم؟

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز در کشور تولید می‌شود که از این مقدار صرفاً ۱۰ درصد به تولید برق و نیروگاه‌ها اختصاص می‌یابد.

به گزارش  خبرنگار مهر غلامعلی رخشانی مهر درباره کاهش مصرف سوخت اعم از گاز و برق گفت: بخش عمده گاز تولیدی در کشور به مصارف خانگی اختصاص پیدا می‌کند، بنابراین در روزهای سرد سال هم مصارف خانگی در بخش گاز و هم مصارف برقی افزایش می‌یابد، چون از برق نیز معمولاً برای وسایل گرمایشی و کولرهای گازی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه با افزایش مصرف گاز خانگی، سهمیه گاز تخصیصی به نیروگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند افزود: در این شرایط مجبوریم دو کار انجام دهیم یکی اینکه به سمت سوخت‌های مایع برویم که این سوخت‌های مایع وقتی در نیروگاه مصرف می‌شود به ویژه در کلانشهرها ایجاد آلایندگی می‌کند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر ادامه داد: دوم اینکه سوخت‌های مایع نیز به صورت نامحدود در اختیار نیروگاه‌ها قرار نمی‌گیرد، بنابراین در روزهای سرد سال ممکن است به سمت خاموشی‌های احتمالی به ویژه در مناطق سردسیر برویم.

وی یادآور شد: بنابراین درخواست و خواهش ما از مشترکان محترم برق و گاز این است که در روزهایی که هوا سردتر است هم مصرف گاز و هم مصرف غیر ضروری برق را کاهش دهند.

رخشانی مهر درباره راهکارهای مدیریت مصرف سوخت اعم از برق و گاز نیز گفت: در بحث برق راهکارهای ساده‌ای وجود دارد، ما روشنایی‌ها و مصارف اضافه را از مدار خارج می‌کنیم که در اینجا مسئله اوج مصرف یا سر شب و وسط روز مطرح نیست بلکه این کاهش مصرف انرژی در طول شبانه روز مطرح است.

وی افزود: بنابراین باید مصارف اضافی برق را از مدار خارج کنیم و اگر از کولرگازی (اسپلیت ها) و یا بخاری‌های برقی برای گرمازایی استفاده می‌کنیم، سعی کنیم آن را روی درجه حرارت کمتری تنظیم و به جای آن حتی المقدور از لباس گرم استفاده کنیم.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر تصریح کرد: در بخش گاز نیز اگر مشترکان محترم بتوانند تا ۱۰ درصد مصارف بخاری‌ها، پکیج‌ها و گرمازاهایی را که در خانه‌ها و مکان‌های عمومی وجود دارد، کاهش بدهند؛ مطلقاً در روزهای سرد و سخت سال در برخی مناطق کشور مردم عزیز ما به لحاظ سرما دچار محدودیت در مصرف گاز و برق نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: همان طور که در تابستان مردم عزیز و مشترکان برق برای مدیریت مصرف برق همکاری کردند خواهش ما این است که در این بازه زمانی دو سه هفته‌ای که حداکثر سرما بر ایران حاکم است، این همکاری را انجام دهند تا دچار محدودیت نشویم.

رخشانی مهر درباره اینکه آیا در این مدت از سال دچار قطعی برق و گاز شده ایم یا خیر گفت: ما در این مدت دچار مشکل و محدودیت شده ایم، اما تمام سعی ما بر این است که خاموشی نداشته باشیم و این وابسته به مدیریت مصرف در بخش گاز و برق است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن