اجتماعی

کنکوری های ناموفق امروز ، ثروتمندان فردا

بسیاری از کنکوری های ناموفق امروز ، می توانند کارآفرینان و ثروتمندان موفق فردا باشند. واژه کنکور که بر گرفته از زبان سوئدی هاست و سال هاست که استرسی تمام نشدنی بر جان فرزندانمان انداخته و آن ها را به این باور رسانده که مسیر موفقیت از کنکور می گذرد. البته پذیرش بالا در دانشگاه های کشور چون دانشگاه آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی و پذیرش های بدون آزمون ، بر اساس سوابق تحصیلی تا حدی از این استرس کاسته است، اما نکته ی حائز اهمیت آن است که هنوز اغلب والدین و دانش آموزان بر این عقیده اند که چنانچه در کنکور موفق نباشند، آینده ی موفقی نیز در انتظارشان نخواهد بود.

هنوز هم داوطلبان کنکور و خانواده‌ های بسیاری چشم ‌انتظار قبولی فرزندان و سایر عزیزانشان در این آزمون سخت و سرنوشت ‌ساز هستند، تا به اصطلاح ، موفقیت شان را در آینده تضمین شده ببینند. غافل از آنکه ، راه موفقیت از سد کنکور و تحصیلات دانشگاهی نمی گذرد. این را به وضوح می توان در حائز اهمیت بودن میزان تحصیلات کارآفرینان موفق و افراد ثروتمندی که توانسته اند ، بزرگ ترین کسب و کارها را رقم بزنند ، دریافت.

باید به جوانان و کنکوری های ناموفق امروز  یاد آور شد که به گفته ی روانشناسان و کارشناسان این حوزه ، هر چیز و هر مسیری در این جهان تنها راه موفقیت نیست. والدین باید بدانند که هرانسانی باید به دنبال یک راه متمایز از موفقیت باشد و این راه متمایز صرفا از مسیر کنکور نمی گذرد.  موفقیت همیشه بـه واسطه تلاش و پشتکار بدست می‌آید و دلیل نمی‌شود تا کسانی کـه تحصیلات عالی ندارند از موفقیت باز بمانند. برترین مدیران، دانشمندان و کارآفرینان بسیاری را می توان نام برد کـه تحصیلات دانشگاهی ندارند، اما تعیین کننده ی سرنوشت هزاران انسان در دنیای کسب و کارند.

از گذشته های دور تا به امروز، یکی از مشهورترین دانشمندانی که کمتر کسی است او را نشناسد ، توماس ادیسون است  که علی رغم نداشتن تحصیلات عالیه ، بیش ازهزار اختراع مهم در کارنامه‌ ی خود دارد کـه لامپ رشته‌ ای ،مشهور‌ترین آنهاست. شاید برایتان جالب باشد که او هرگز به دانشگاه راه نیافت و مسیر موفقیتش را مدیون مادر دانا و پشتکارش بوده است. آلبرت انیشتین – برنده ی جایزه ی نوبل و صاحب نظریه ی نسبیت در پانزده سالگی مدرسه را ترک کرد. اگر فرزند دلبندتان در کنکور موفق نشده است ، هرگز او را بی هوش ندانید. او می تواند در سایر حوزه های مورد علاقه اش بدرخشد و تبدیل به یکی از آدم های موفق و تاثیرگذار اطراف خود بشود، کافی است که در این راستا از حمایت های بی دریغ شما برخوردار باشد. “بیل گیتس و استیو جایز ” را می توان به جرات از تاثیرگذارترین انسان های حوزه ی فناوری دانست. مسیر موفقیت هیچ یک از آن ها از دانشگاه نگذشت. بیل گیتس درهمان سال‌های آغازین تحصیلاتش در دانشگاه هاروارد این مسیر را ترک کرد ، تا بـه برنامه ‌نویسی نرم‌افزارها بپردازد و مایکروسافت را بنیان‌ گذاری نماید. استیو جابز هم بعد از یک نیمسال تحصیلی در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورگن ایالات امریکا از این کالج استعفا داد.

کنکور و عدم موفقیت
کنکور و عدم موفقیت

می توان ده ها و صدها مثال ازاین دست برایتان بیاوریم تا بدانیم که موفق ترین انسان های دنیا ، لزوما به دانشگاه راه نیافته اند. آن ها دریافته اند که در سایه ی تلاش و پشتکار به دنبال علایق خود بروند و در این راه به کسب مهارت بپردازند.

دکتر حوریه یحیایی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن