اجتماعی

مدارس پایتخت به کانکس امداد و نجات مجهز می‌شوند

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران  مدارس پایتخت به کانکس حاوی تجهیزات امداد و نجات مجهز می شوند.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از ایسنا، رضا کرمی‌محمدی با بیان اینکه نصب کانکس تجهیزات امدادی در گام دوم طرح مدرسه آماده در حال انجام است، گفت: بر این اساس تاکنون ۱۵ مجموعه تجهیزات در قالب کانکس امداد و نجات آماده و در اختیار مدارس قرار گرفته و تا پایان امسال این تعداد به ۵۰ دستگاه اهدایی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه اولویت با مدارس پر جمعیت است، گفت: سعی داریم در فاز اول اجرای این طرح در هر منطقه حداقل دو مدرسه مجهز به کانکس تجهیزات امداد و نجات شوند.

کرمی‌محمدی در خصوص شرایط انتخاب مدرسه برای نصب کانکس تجهیزات امداد و نجات نیز گفت: در فاز اول اجرای طرح، مدارسی انتخاب می شوند که در اجرای طرح مدرسه آماده همکاری خوب داشته‌اند، سند خطرپذیری مدرسه در وضعیت زرد یعنی خطرپذیری متوسط باشد، سازه مدرسه نسبت به سایر مدارس منطقه از استحکام بالاتری برخوردار باشد، حیاط مدرسه بزرگ باشد، مکان مناسب برای نصب کانکس داشته باشد و در صورت امکان مدارس دیگری نیز در نزدیکی این مدرسه باشد تا در مواقع ضروری یا آموزشی، دانش آموزان بیشتری ازآن بهرمند شوند.

وی در خصوص ضرورت این طرح افزود: مدارس و به خصوص مدرسه آماده باید در مواقع اضطراری بدون نیاز به نیروهای امدادی، قادر به کنترل بحران باشد.

برای این منظور علاوه بر داشتن آگاهی و مهارت، لازم است ابزار و تجهیزات مورد نیاز را در دسترس داشته باشد. ضمن اینکه مدارس به عنوان یکی از اماکنی که در بحران‌ها می‌توانند به کمک محله و محیط اطراف خود بیایند می‌توانند از این ظرفیت‌ها در سطح محله نیز استفاده کنند.

کرمی‌محمدی تصریح کرد: این تجهیزات، شامل تجهیزات امداد و نجات، ابزارهای دستی، تجهیزات ارتباطی و پشتیبانی، تجهیزات و اقلام دارویی، کیف کمک‌های اولیه، مواد خوراکی و … است که در قالب یک کانکس به مدارس اهداء می‌شود.

از آنجایی که هدف از اهدای کانکس به مدارس ارتقای ایمنی و پیشگیری از خطر به هنگام وقوع زلزله است، لذا باید توجه داشت که این ابزار به عنوان یکی از اجزای غیر سازه ای مدرسه، نباید موجب مخاطرات جدیدی برای دانش آموزان باشد، لذا در جانمایی و استقرار صحیح آن باید دقت شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: این کانکس با امضای تفاهم‌نامه از سوی دبیر ستاد مدیریت بحران هر منطقه به مدیر مدرسه تحویل می‌شود و کانکس تجهیزات امداد و نجات مدرسه، حداقل امکانات لازم برای انجام واکنش اضطراری را در اختیار مدیر و گروه مدیریت بحران مدرسه قرار می‌دهد و اعضای گروه مدیریت بحران مدرسه می‌توانند از تجهیزات این کانکس در شرایط اضطراری یا در تمرین و مانورها با تشخیص مدیر مدرسه استفاده کنند.

وی در مورد اجرای طرح ملی مدرسه آماده و احتمال تجهیز مدارس سراسر کشور به این امکانات نیز گفت: طرح ملی مدرسه آماده از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تدوین شده و در انتظار تایید از سوی سازمان مدیریت بحران کشور است.

شرایط ایده‌آل این است که تمام مدارس کشور به این امکانات دسترسی داشته باشند، اما تصمیم‌‎گیری در این مورد برعهده نهادهای کشوری است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
< >