اقتصادی

عبور از هزارتوی وام ازدواج

اعطای تسهیلات یکی از روشهای حمایتی دولت است؛ پرداخت وام ازدواج نیز به منظور تسهیل شرایط ازدواج جوانان صورت می‌گیرد، اما متأسفانه میزان این وام هیچ‌گاه با میزان تورم در جامعه هم‌خوانی نداشته است. مضاف بر این که شرایط دریافت وام هم پیچیدگی‌های خاصی دارد که به یک هزارتو شبیه است.

به گزارش تفاهم آنلاین، مبنای ایده وام ازدواج، تسهیل شروع زندگی برای جوانان بود. ولی متأسفانه سرعت افزایش مبلغ این وام هیچگاه به گرد پای سرعت افزایش قیمت‌ها نرسید. همواره زمانی افزایش مبلغ وام تصویب می‌شود که قیمت‌ها در جامعه سر به فلک گذاشته و مبلغ وام قبلی کارایی خاصی نداشته باشد.

در نتیجه حتی اختصاص وام ازدواج نیز نتوانست آمار ناامیدکننده ازدواج جوانان را بهبود بخشد. با این وجود دولت هنوز به کارایی این وام باور داشته و یا حداقل آن را تنها راه چاره می‌داند، اما مسئله اینجاست که با گذشت سالها از ارائه این وام نه تنها مشکلات موجود حل نشده بلکه زوجهای جوان برای دریافت وام ازدواج باید از یک هزارتوی پیچیده عبور کنند.

صف طولانی وام ازدواج

علیرغم افزایش سن ازدواج و کاهش آمار ازدواج جوانان هنوز هم صف طویلی برای دریافت این وام تشکیل می‌شود. ظاهراً این بار وجود صف انتظار نه به خاطر حجم بالای متقاضیان بلکه به خاطر کمبود منابع مالی است.

در حالی که افزایش مبلغ وام پس از ماه‌ها بررسی کارشناسی صورت می‌گیرد بانک‌ها ادعا می‌کنند هنوز منابع مالی کافی برای پرداخت وام ازدواج در اختیار ندارند. به همین خاطر تعداد بانک‌ها در سامانه ثبت وام ازدواج محدود و صف انتظار آنها طولانی است.

شرایط ضامن وام ازدواج

مسئله ضامن وام ازدواج نیز همواره از چالش‌های جوانان در این زمینه بوده است. در حالی که جوانان برای یافتن یک ضامن با شرایط ذکر شده نیز مشکل داشتند افزایش مبلغ وام ازدواج شرایط ضمانت را نیز سخت‌تر کرده است. حال بانک‌ها از متقاضی دو ضامن معتبر و یک سفته ۵۰ میلیونی دریافت می‌کنند.

خدمات ارزشمند بانک‌های خصوصی

گرچه این وام در حقیقت تسهیلاتی دولتی است اما نکته جالب این است که دریافت این وام از بانک‌های خصوصی آسان‌تر است. برخی از بانک‌های خصوصی حتی برای ضمانت وام نیز شرایط ساده‌تری دارند. آنها با یک نفر ضامن و سفته نیز وام را پرداخت می‌کنند.

ضمن اینکه در بانک‌های دولتی مبلغ ۱۶۰۰۰۰۰ در همان ابتدا از حساب متقاضی کسر می‌‌کنند ولی روال بانک‌های خصوصی این طور نیست.

مشکل وام ازدواج از کجاست؟

مسئولین دولتی هنوز اصرار دارند منابع مالی متناسب با افزایش مبلغ وام تأمین شده است اما مشکلاتی سبب دیرکرد پرداخت وام شده است. در واقع به دلیل عدم تناسب آمار ازدواج جوانان با وام‌های ازدواج پرداخت شده مسئولین امر به بررسی دقیق ماجرا موظف شده‌اند.

ظاهراً برخی افراد سودجو به شیوه‌های مختلف از این تسهیلات دولتی سوءاستفاده کردند. مسئولین، شواهدی مبنی بر خرید و فروش غیرقانونی وام ازدواج در کشور پیدا کردند. ضمن اینکه برخی آسیب‌های اجتماعی نظیر کودک همسری نیز در این پرونده‌ها وجود دارد.

به همین خاطر مسئولین تلاش دارند با وضع قوانین تازه‌ای مانند شرط سنی زوجین، مانع سوءاستفاده سودجویان شوند. در نتیجه پرداخت وام به جوانان با کمی تأخیر عملی می‌شود.

نکته اینجاست که حتی در صورت پرداخت به موقع، مبلغ وام در برابر هزینه‌های سرسام‌آور آغاز زندگی مشترک ارزشی ندارد. شاید اقداماتی نظیر احداث مجتمع‌هایی برای اسکان رایگان زوج‌های جوان کارایی بیشتری داشته باشد. حداقل نتیجه چنین تغییری آزمودن راهی‌ تازه‌ و کسب تجربه‌ای دیگر است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
< >