گیلان

صنایع کوچک؛ پلی برای توسعه صنعت و رونق اقتصاد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان با تاکید بر اهمیت نقش صنایع کوچک در بهبود روند اقتصادی کشور و ایجاد کارآفرینی و اشتغال در جامعه عنوان کرد: صنایع کوچک، پل مواصلاتی توسعه صنعتی و رونق اقتصادی می‌باشند.

به گزارش تفاهم آنلاین، فریبرز سعیدی کیا در گفت‌وگو با برنامه من ایرانیم از شبکه رادیویی گیلان، به دغدغه‌ها و مشکلات صاحبان صنایع پرداخت و گفت: تامین منابع مالی، مالیات، معوقات بانکی، کمبود نقدینگی، ارزش افزوده و مواردی از این دست از جمله مشکلات صاحبان صنایع می‌باشد که شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان در صدد رفع آن‌ها برآمده است.

وی بیان داشت: مشکلات پیش روی صاحبان صنایع مربوط به زمان حال نمی باشد بلکه از دوره‌های گذشته ایجاد و انباشته شده است و تمام سعی ما حل این موارد می‌باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان افزود: واحد‌های صنعتی با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان از طریق تامین نقدینگی از محل پرداخت تسهیلات بانکی اقدام به رفع آن نموده است .امیدواریم با تحرکی که در بانک‌ها بوجود آمده و حمایتی که دولت می‌کند؛ این مشکلات برطرف شود.

سعیدی کیا در خصوص حمایت از واحد‌های صنعتی دانش‌بنیان گفت: توسعه صنعت باید به سمت ایجاد پارک‌های علم و فناوری‌، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع‌هایتک باشد تا از نیروهای تحصیلکرده دانشگاهی، بیشتر بتوان بهره جست.

وی اظهار کرد: استان گیلان دارای ۳۶ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب است که از این میزان ۳۳ شهرک و ناحیه صنعتی در حال واگذاری میباشد ، با اشتغالی بالغ بر۱۵هزار  نفر.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان با اشاره به تاثیر اشتغال در توسعه پایدار روستایی و کاهش فقر خاطر نشان کرد: مناطق محروم و روستاها در برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در اولویت قرار دارد.

سعیدی کیا ادامه داد: در سال جهش تولید ، یکی از ماموریت‌های اصلی دولت توسعه امکانات در روستاها و جلوگیری از مهاجرت به شهرها و سوق دادن جوانان به سمت تولید و اشتغال است.

وی با اشاره به نقش بانوان در کارآفرینی و جمعیت بانوان فعال در عرصه کار، تولید واشتغال اظهار نظر کرد: شورای توسعه و تعاون بانوان کارآفرین شهرک‌های صنعتی استان با هدف افزایش دسترسی بانوان کارآفرین با سرمایه اطلاعات و برنامه‌های دولت، افزایش دسترسی به شبکه‌های حمایتی دولت، تسهیل ارتقای شغلی زنان و تشویق آن‌ها به کارآفرینی و کسب مهارت‌های شغلی ترویج فرهنگ همکاری بین زنان کارآفرین و دولت و نهاد‌های غیردولتی آغاز به کار کرده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان افزود: ایجاد تولید شبکه ای و یا خوشه‌های صنعتی از اشتغال بانوان ارتقای سطح دانش تخصصی و حرفه ای از طریق آموزش‌های صنعتی، تجارتی و مهارتی آموزش زنان در زمینه‌های صادرات محصولات و کسب و کار و رفع موانع ساختاری بانوان کارآفرین را از دیگر ماموریت‌های توسعه ، تعاون بانوان کارآفرین برشمرد.

سعیدی کیا بیان کرد: با تشکیل این شورا سطح دسترسی بانوان به سرمایه و اطلاعات و برنامه‌های دولتی دسترسی به شبکه‌های حمایتی، بهره مندی از تجربیات همکاران خود و همچنین ارتباط با بخش بانوان بازرگان و بهره مندی از توانمندی آن‌ها افزایش یابد.

وی تصریح کرد: مزیت اصلی این شورا هم افزایی زنان کارآفرین مدیران دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی و آکادمیک می‌باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان با اشاره به اجرای این طرح در راستای  توسعه اشتغال روستایی و نقش آفرینی بخش دولتی و بخش خصوصی گفت: این طرح برای ایجاد توازن اشتغالزایی در مناطق محروم طرح ریزی شده است و دولت حمایت‌های مستقیم و غیر مستقیم خود را در این زمینه ارائه می‌نماید.

سعیدی کیا در پایان سخنان خود بیان داشت: باز هم امیدواریم با استفاده از اهرم‌های لازم مشکلات پیش روی صنعتگران عزیز را رفع و گام‌های استوارتری را در جهت حمایت از تولید داخلی برداریم.

لازم به ذکر است که میزان اشتغال ذکر شده در خبر بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده از سوی سازمان صمت می‌باشد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن