اجتماعی

رونمایی از ۴ رکن اساسی تولید مسکن / دستگاه‌های دولتی بزرگترین محتكر زمین هستند

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران در رادیو گفت وگو اظهاركرد: بزرگترین محتكر زمین و ملك خود دستگاه‌های دولتی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تفاهم آنلاین به نقل از « ایتوت نیوز »،دکتر خشایار باقرپور، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران درمورد چالش های پیش روی اجرای طرح «نهضت ملی مسكن» با برنامه «گفتگوی اقتصادی» رادیو گفت وگو مصاحبه كرد.باقرپور با بیان اینكه بحران مسكن در كشور ریشه قدیمی و طولانی به اندازه نیم قرن دارد گفت: بحران مسكن به عنوان معضل فرادولتی و فراجناحی به تدریج تشدید شد تا اینكه سیاست های مسكن در دولت یازدهم و دوازدهم تناسب عرضه و تقاضا را كاملاً بهم زد.

وی با اشاره به انباشت ۶ تا ۷ میلیون واحد مسكونی خالی در ابتدای كار دولت سیزدهم افزود: طرح نهضت ملی مسكن با هدف تولید چهار میلیون مسكن طی چهارسال از الزاماتی بود كه به درستی در برنامه های دولت گنجانده شده بود اما هنوز شفافیت چندانی برای كارشناسان این حوزه ندارد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران خاطرنشان كرد: بدنه تعاون كشور وظیفه خود می داند كه طبق اسناد بالادستی به دولت كمك كند اما مشكل اینجاست كه گزارشات و آمار كاملاً غیرشفافی در این حوزه داریم.

باقرپور یادآورشد: طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی ۲ میلیون واحد تأمین زمین شده و ۱,۵ میلیون واحد هم در دست اجراست اما گزارش ریز و جزئی از این موضوع در دست نیست و مرجع و سامانه ای هم برای رصد و پایش آن وجود ندارد.

وی با بیان اینكه پشتوانه طرح نهضت ملی مسكن، قانون «جهش تولید مسكن» است گفت: طبق ماده ۱۰ این قانون اولویت در اجرای جهش تولید مسكن با بافت های درون شهری است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران با اذعان به اینكه بزرگترین محتكر زمین و ملك خود دستگاه های دولتی هستند افزود: زمین هایی كه در نظر گرفته شده زیرساخت های شهری و رفاهی ندارند و گزارشی هم در این خصوص وجود ندارد.

باقرپور عنوان كرد: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزیر، حدود ۴۱۰ هزار واحد در مراحل اجرای فیزیكی قرار دارد و این آمار جزو عملكرد وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم محسوب می شود اما نمی توان تكمیل واحدهای مسكن مهر را جزو ۴ میلیون واحدی كه قول آن داده شده، دانست.

وی بحث زمین، مصالح، منابع مالی و فرآیندهای اجرایی را چهار ركن اساسی در ساخت مسكن برشمرد و گفت: با وجود خودكفایی ۹۵ درصدی كشور در حوزه مصالح و نهاده های تولید مسكن اما با تورم شدیدی در این بخش مواجهیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران واردات و بومی سازی تكنولوژی نوین ساخت مسكن را به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد كرد و افزود: استفاده از تكنولوژی های نوین می تواند هزینه ساخت را تا ۲۵ درصد كاهش دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن