سیاسی

اخراج دیپلمات‌های سوئد، لهستان و آلمان از روسیه

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که از دیپلمات‌های سه کشور سوئد، لهستان و آلمان خواسته که خاک این کشور را ترک کنند.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه امروز (جمعه) در این بیانیه اعلام کرد که سفیر پادشاهی سوئد در روسیه، کاردار موقت سفارت لهستان در مسکو و دبیر سیاسی سفارت آلمان در روسیه به وزارت امور خارجه این کشور احضار و مراتب اعتراض به خاطر شرکت کارکنان کنسولگری سوئد و لهستان در سن پترزبورگ و سفارت آلمان در مسکو در اعتراضات غیرقانونی در روز ۲۳ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ (۴ بهمن‌ماه جاری) اعلام و خاطرنشان شد که این گونه اعمال ازسوی آن‌ها غیرقابل قبول بوده و با موقعیت دیپلماتیک آن‌ها مطابقت نمی‌کند.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید: دیپلمات‌های شرکت کننده در اعتراضات در روسیه مطابق کنوانسیون وین سال ۱۹۶۱ در مورد مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شده و به آن‌ها اعلام شده است که در آینده نزدیک باید روسیه را ترک کنند.

در بیانیه آمده است: طرف روسی انتظار دارد که مراکز دیپلماتیک سوئد، لهستان و آلمان و کارکنان این مراکز در آینده معیارهای بین‌المللی را بطور کامل رعایت می‌کنند.

اعتراضات در روسیه در روزهای ۲۳ و ۳۱ ماه ژانویه و دوم ماه فوریه در اعتراض به دستگیری و حکم حبس الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت روسیه در مسکو و چندین شهر این کشور برگزار و ماموران امنیتی با توجه به غیرقانونی بودن این اعتراضات شمار زیادی از افراد شرکت کننده را دستگیر کردند.

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی، بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند : نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان و نیز سوئد و هلند در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خوانده است. ماموران امنیتی روسیه ۲۸ دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن