اقتصادی

۵ بهمن‌؛ آخرین مهلت خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمزارز

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران گفت: متقاضیان و دارندگان دستگاه‌های استخراج رمز ارز تا 5 بهمن، امکان ثبت و اظهار دستگاه‌های خود را خواهند داشت.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا شرفی اظهار داشت: طبق ماده یک مصوبه ۳۹۲۲۸ پانزدهم تیرماه ۱۳۹۹ هیئت وزیران، فرصت یک ماهه برای ثبت دستگاه‌های استخراج رمزارز در سامانه خوداظهاری در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: با توجه با آغاز به‌ کار سامانه خوداظهاری از تاریخ پنجم دی ماه، تمامی متقاضیان و دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز نهایتا تا پنجم بهمن ماه امکان ثبت و اظهار دستگاه‌های خود را خواهند داشت.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران ادامه داد: این تاریخ به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. ثبت و اظهار دستگاه‌ها در سامانه خوداظهاری کاملا اختیاری بوده و الزام‌آور نیست. عواقب تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده دارنده دستگاه است.

گفتنی است که استخراج رمزارز با تصویب‌نامه ۵۸۱۴۴ (۱۳ مرداد سال ۹۸) شکل قانونی به خود گرفت و پس از تصویب‌نامه هیأت وزیران صادره درخصوص ارائه فرصت برای خوداظهاری ماینرهای (دستگاه استخراج رمزارز) قاچاق موجود در کشور، با همکاری فعالانه گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بستر لازم برای فرآیند خوداظهاری در سامانه “بهین‌یاب” فراهم شده و امکان دریافت حقوق و عوارض دولتی از پنجم دی ماه ۹۹ وجود دارد.

۵ بهمن‌، فرصت ثبت‌نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی به پایان می‌رسد. فعالان این حوزه برای دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت و یا اعلام فهرست مراکز دارای جواز تأسیس استخراج رمزارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه‌ها را دارند تا پنجم اسفندماه فرصت دارند. آنها باید با بارگذاری مدارک موردنظر در سامانه بهین‌یاب که توسط وزارت صمت توسعه داده شده، ماینرهای غیرقانونی یا ضبط شده خود را تعیین تکلیف کنند.

صدور جواز تأسیس از ۲۸ آبان سال گذشته آغاز و تاکنون ۱۳۸۰ فقره جواز تأسیس در سراسر کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادرشده است تا متقاضیان بتوانند زیرساخت‌های موردنیاز مانند زمین، ساختمان، برق و … را فراهم کرده و تجهیزات لازم را خریداری کنند.

فرآیند خوداظهاری در پایان وقت پنجم بهمن‌ماه خاتمه پیدا می‌کند و فعالان این حوزه فقط تا این زمان فرصت دارند نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی و دریافت گواهی پرداخت اقدام کنند.

بنا بر آخرین آماری که از سوی مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایرنا اعلام شد، اکنون ۱۸۷۰ متقاضی برای دریافت مجوز ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۳۸۰ مجوز صادرشده است. در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان، پروانه بهره‌برداری برای استخراج قانونی بیت کوین دریافت نکرده‌اند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن