انرژی

حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۳ میلیارد متر مکعب رسید

حجم آب دریاچه ارومیه در پایان سال آبی 99-98 از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، سه میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب گزارش شده است.

به‌گزارش تفاهم آنلاین، بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، در پایان سال آبی ۹۹-۹۸ حجم آب موجود در دریاچه ارومیه به سه میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب رسیده که این رقم در مقایسه با سال آبی ۹۸-۹۷، هشت صدم میلیارد متر مکعب و نسبت به میانگین بلندمدت یک میلیارد و ۲۶۹ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد.

بر این اساس، تراز سطح آب این دریاچه با کاهش سه صدم متری نسبت به سال آبی گذشته (۹۸-۹۷) به رقم یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۲۷ سانتی‌متر رسیده که این روند کاهشی با آغاز بارش‌های پائیزه و اجرای برنامه‌های هدایت آب، می‌تواند متوقف شود.

بر اساس این آمار، تغییرات تراز سطح آب دریاچه ارومیه در پایان سال آبی ۹۹-۹۸ نسبت به میانگین بلندمدت بیانگر کاهش سه هزار و ۳۵ متری است.

این گزارش حاکی است، سال آبی ۹۹-۹۸ در حالی به پایان رسید که وسعت دریاچه ارومیه رقم دو هزار و ۸۰۷ کیلومتر و ۷۹ متر مربع را نشان داده و در مقایسه با سال آبی گذشته دو هزار و ۵۸ کیلومتر مربع کاهش دارد.

این گزارش می‌افزاید، سال آبی ۹۹-۹۸ با متوسط میزان ۳۱۷٫۷ میلی‌متر بارندگی‌ جزو پربارش‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال گذشته بوده، اما با این وجود این رقم در مقایسه با سال آبی قبل از آن با میزان بارش ۳۴۲ میلی‌متر حدود ۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن