گیلان

توسعه طرح‌های سالم‌سازی دریای خزر در غرب استان گیلان

اگر چه با شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی در مناطق گردشگری و ساحلی گیلان به وجود آورده، اما اجرا و توسعه طرح‌های سالم‌سازی دریای خزر در نوار ساحلی شهرستان‌های غرب این استان، نشانه توجه دولتمردان به اقتصاد توریسم و حفاظت از اراضی ملی و درآمدزایی برای ساحل‌نشینان این منطقه است.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از ایرنا، دریا و ساحل، همواره تفریحات و ورزش‌هایی همچون شنا، قایق سواری و بازی‌های ساحلی را در اذهان تداعی می‌کند و در این میان شهرستان‌های تالش و آستارا در غرب گیلان و نوار ساحلی دریای خزر از مناطق گردشگرپذیر این استان محسوب می‌شوند و مردان دولت تدبیر و امید که از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای توسعه و آبادانی استفاده می‌کنند، از موهبت دریا و ساحل نیز غافل نبوده اند و در سال‌های اخیر بر شمار طرح‌های سالم‌سازی دریا در حوزه‌های استحفاظی این شهرستان‌ها افزوده اند.

نمود این امر را در راه‌اندازی پنج طرح سالم‌سازی دریای خزر در نوار ساحلی شهرستان‌های غرب استان گیلان می‌توان دید.

تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری غرب استان گیلان از ۹۳ کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر برخوردار است و پیش از شیوع ویروس کرونا جاذبه‌های گردشگرپذیر آن همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار تالش دز این رابطه می‌گوید: در طول خدمت دولت تدبیر و امید چهار طرح سالمسازی دریا در نوار ساحلی این شهرستان ایجاد شده است و تجهیز و توسعه آنها ادامه دارد.

علی درمانی اظهار کرد: در طول خدمت دولت تدبیر و امید، چهار طرح سالمسازی دریا در نوار ساحلی این شهرستان ایجاد شده است و تجهیز و توسعه آنها ادامه دارد.

وی افزود: طرح‌های سالمسازی دریا با نام‌های گیسوم، قروق و چوبر از قبل فعال بودند و طرح‌های زمرد حویق و تکی تازی از طرح‌های جدید محسوب می‌شوند و با حمایت و پشتیبانی دولت و استفاده از توان بخش خصوصی راه اندازی شده اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار تالش ادامه داد: بیش از ۹۳ کیلومتر از ساحل دریای خزر در محدوده شهرستان تالش است و با ایجاد طرح‌های ساحلی، ساختارهای اقتصادی و عمرانی روستاهای همجوار متحول می‌شود و می‌توان از این ظرفیت برای اشتغال زایی و بهبود فضای کسب و کار و ارتقا سطح معیشت خانوارهای روستاهای ساحلی استفاده کرد.

درمانی اظهار کرد: مردم و مسئولان نسبت به تجاوز به حریم دریا و ساحل حساس هستند و راه اندازی طرح‌های ساحلی و سالمسازی دریا، علاوه بر ایجاد زمینه‌های تفریح و گردشگری سالم، مانع دست درازی افراد سودجو و نیز ساحل خواری می‌شود.

یکی از خانواده‌های ساکن در نزدیکی ساحل گیسوم تالش هم گفت: اگر هوشیاری و جدیت مسئولان دولتی نبود، بسیاری از نواحی ساحلی تصرف می‌شد اما مقامات محلی اجازه نمی دهند در حریم قانونی ساحل ساخت و ساز شود.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع و در ۱۸.۵ کیلومتر نوار ساحلی آن سه طرح سالمسازی دریا ایجاد شده است و این شهرستان در همسایگی جمهوری آذربایجان و استان اردبیل دروازه ورود گردشگران به استان گیلان محسوب می‌شود و رونق طرح‌های ساحلی آن بر سایر بخش‌های اقتصادی اثرگذار است.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا نیز در خصوص توسعه طرح‌های ساحلی این شهرستان گفت: در این شهرستان سه طرح سالمسازی دریا فعال است و یکی از آنها با نام “سفیر امید” در دوره خدمت دولت تدبیر و امید ایجاد و راه اندازی شده است.

کامبیز لقمانی مقدم افزود: این طرح در جذب گردشگر، معرفی جاذبه‌ها و تفریحات دریایی، اشتغالزایی و درآمدزایی برای مردم نقش مهمی داشته و با توجه به نزدیکی به بازار ساحلی آستارا بر رونق اقتصاد و تجارت آن نیز افزوده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه زمان فعالیت طرح‌های ساحلی مربوط به فصل تابستان است اما همین محدوده زمانی نیز در جذب گردشگر و معرفی جذابیت‌های توریستی آستارا بسیار موثر بوده و مشاغل جنبی و غیرمستقیم متعددی ایجاد کرده است.

به گفته جواد معیتی شهردار آستارا، وسعت طرح سالمسازی سفیر امید حدود ۱۳ هکتار است و برای تجهیز و توسعه شناگاه‌ها و سالن آمفی تئاتر روباز آن حدود ۳۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی افزود: پیش از شیوع کرونا در اغلب فصل‌ها بخصوص در تابستان خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی را در طرح‌های ساحلی آستارا شاهد بودیم و در آینده بعد از غلبه بشر بر این ویروس باز هم طرح‌های ساحلی رونق خواهند گرفت.

شهردار آستارا گفت: پیش از شیوع کرونا در اغلب فصل‌ها بخصوص در تابستان، خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی را در طرح‌های ساحلی شاهد بودیم و بعد از غلبه بشر بر این ویروس در آینده، باز هم طرح‌های ساحلی رونق خواهند گرفت.

با وجود اینکه مدیریت طرح‌های ساحلی به بخش خصوصی واگذار می‌شود اما نقش هدایتی و نظارتی دولت در این مناطق بخصوص برای حفاظت جان گردشگران و کاهش غرق شدن افراد، غیرقابل انکار است به طوری که به گفته معاون عمرانی فرماندار آستارا، نیروهای امدادرسان از از زمان بازگشایی و فعالیت طرح‌های ساحلی از ساعت هشت صبح تا ۲۰ شب در محدوده طرح‌ها مستقر می‌شوند.

لقمانی مقدم افزود: نیروی انتظامی و اعضای کمیته‌های ۱۹ گانه ستاد ساماندهی سواحل، ۲۴ نقطه خطرآفرین نوار ساحلی را کنترل می‌کنند و از ورود مسافر به این نقاط برای پیشگیری از غرق شدگی جلوگیری می‌شود.

وی ادامه داد: ۳۰ ناجی غریق آموزش دیده، مجرب و معرفی شده از اداره ورزش و جوانان در نوار ساحلی مستقر می‌شوند و حقوق آنها با مشارکت شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت می‌شود.

اکنون از یک طرف کرونا در گردشگاه‌ها کمین کرده و گردشگران و مسافران با توجه به توصیه‌های مسئولان از سفرهای تفریحی خودداری می‌کنند و از طرف دیگر سررسیدن فصل سرما، فعالیت اماکن و واحدهای تفریحی در طرح‌های سالم‌سازی دریا را محدود کرده و شنا، لذت خود را از دست داده است؛ اما افزایش امکانات این قبیل فضاهای گردشگرپذیر همچنان در دستور کار مسئولان است تا در سال‌های آینده بار دیگر گلخند مسافران دور و نزدیک در ساحل خزر شکوفا شود و خانواده‌ها به زمزمه امواج گوش فرا داده و سوار بر قایق‌ها دل به دریای رویاها بزنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن