اجتماعی

 تبلیغات کارا ، تبلیغات اثر بخش

تبلیغات کارا ، تبلیغات اثر بخش است و بی تردید تبلیغات اثرگذار یکی از مهم ‌ترین عناصر بازاریابی است. در واقع تبلیغات یکی از آن‌ مجموعه فعالیت‌‌هایی هستند که در موفقیت و توسعه کسب و کارها نقش بی بدیلی دارند. در این زمینه باید تاکید نماییم که انواع تبلیغات در کسب ‌وکار شما کمک کننده این فاکتور مهم خواهد بود که بتوانید جایگاه خود را در ذهن مشتری‌هایتان حفظ و ماندگار نمایید .

هر تبلیغی، تبلیغ نیست. کافی است برگردید به خاطرت دوران کودکی تان تا با به یاد آوردن معدودی از تبلیغات منحصر به فرد، ببینید که چگونه یک تبلیغ خاص و منحصر به فرد می تواند تا نسل ها در اذهان ما باقی بماند. تبلیغات بک بستنی با جمله ی ” مامان جون، بستنیش خوشمزه تره” یا در تبلیغات نوعی شامپوی بچه و یک قورباغه با جمله قور قوری جون و یا تبلیغات در عرصه ی صرفه جویی و کم مصرف کردن با جمله ی ” هرگز نشه فراموش، لامپ اضافه خاموش” شاید برای همیشه در ذهن ها باقی بماند. ساختاری خلاقانه، پیشرو و البته منحصر به فرد از جمله فاکتورهای مهمی هستند که توانسته اند یک شعار تبلیغاتی را تا سال ها در اذهان یک جامعه زنده نگه دارند.

تاثیر تبلیغات کارا در کسب ‌و کارها آنقدر مشهود است که هرگز نمی توان از آن چشم ‌پوشی کرد. تمامی مدیران بازاریابی علاقه دارند تا کمپین تبلیغاتی آن‌ها ، بازدهی بسیار بالایی داشته باشد و در ذهن ها باقی بماند.

الهام گرفتن از ایده های جدید اطراف ، راهی است که محصولات شرکت های معتبر دنیا را به گزینه برتر برای مصرف کننده مبدل ساخته است. از اینرو در رقابت تنگاتنگ عرصه ی اقتصادی این روزها ، تبلیغاتی خاص که دارای المان های جلب توجه مخاطب باشد و البته با تاثیرگذاری بالا برای سازمان ها و برندهای مطرح دنیا از اهمیت بسزایی برخوردار است. ایده هایی که از دید سایرین پنهان است و با ترفندهای ابتکاری، به انتقال پیام مخاطبین و در پی آن ، اعتماد و ترغیب مصرف کننده برای خرید ، نقش مهمی ایفا می کند.

به همین علت ،علی رغم هزینه های هنگفتی که بابت ساخت و پخش تبلیغات صرف می شود، میزان اثر بخشی آن ها بیشتر مد نظر بوده که تداوم خرید و وفاداری نسبت به آن نام تجاری را به همراه داشته باشد. اگر تبلیغات کارا را به عنوان یک محرک بررسی کنیم ، اثر بخش بودن آن را به نتایجی همچون ایجاد تفاوت بین نام تجاری شرکت مبلغ با سایر نام های تجاری، جلب توجه حتی برای خرید آزمایشی و درپی آن علاقه برای تداوم و در نهایت ایجاد حس رضایت با مشاهده ی تبلیغات می توان به حساب آورد. کافی است کمی موشکافانه تر به تبلیغات های تلویزیونی اخیر بنگرید. هرکدام به اندازه یک دقیقه و بعضا در میان محبوب ترین برنامه های تلویزیونی و یا پربیننده ترین ساعت های تلویزیونی پخش می شوند. کدام یک به تازگی در ذهن شما باقی مانده است. خواهید دید که اکثر آن ها نتوانسته اند آنچنان ذهن و چشم یک مخاطب را درگیر نمایند تا در گام های بعدی او را مجاب به خرید و انتخاب برند مذکور نمایند.

تبلیغات اینترنتی
تبلیغات اینترنتی

شرکت های معتبری در جهان همچون رد بول، سامسونگ، کوکاکولا و صدها شرکت  دیگر با استفاده از ابتکار و نبوغ فکری خود توانستند ، با کارهایی خاص و ایده های خلاق ، تبلیغاتی تاثیرگذار در ذهن مصرف کننده ی خود رقم بزنند.  بنابراین می توان با قاطعیت بیان کرد ، تنها یک کلید برای موفقیت در تبلیغات کارا وجود دارد و آن هم خلاقیت است. تا آن جایی که تحقیقات نشان داده که هرچه تبلیغات از روال معمول خود فاصله گرفته و همراه با ایده های بدیع و خلاق باشند بسیار موثرتر خواهند بود.

برخورداری از المان های جذابیت‌های بصری (رنگ، طرح، شکل و…) در تبلیغات بسیار مهم است. شعار، متن، پیام و در کل داستان جالب که فرد را ترغیب به دانستن نماید و به عبارتی مخاطب را درگیر نماید، نیز بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از تبلیغات کارا و منحصر به فرد ، احساسات و عواطف را هدف می گیرند و بعضی با بزرگنمایی های اغراق آمیز جلب توجه می کنند. گروهی از بازاریابان در تبلیغاتشان معما طرح می کنند و بعضی ها از چاشنی طنز و شوخی استفاده می کنند.  به هر حال هر ترفندی که به کار می گیرید، باید به جنگ کلیشه ها بروید و از موازی کاری و کارهای تکراری به شدت بپرهیزید و این چنین است که در دنیای تبلیغات، هر تبلیغی، تبلیغ نیست.

مهندس فاطمه یحیایی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن