اجتماعی

بهزیستی و گسترش عدالت اجتماعی

بهزیستی از جمله ارگان هایی در کشور بوده و هست که همواره عدالت خواه و عدالت جو بوده و خود را مکلف به خدمت رسانی و عدالت اجتماعی دانسته و هرگز از این مهم دست برنداشته است. البته تکیه بر تعاون و همیاری ، طیف وسیعی از نیکوکاران و افراد متعهد جامعه در ایجاد و ارائه ی خدمات مربوطه نقش بسزایی دارد.

در دنیای مدرن امروز، برقراری سیاست هایی که منجر به عدالت اجتماعی شود ، بسیار حائز اهمیت است. سیاست ها و برنامه های مدونی که افراد جامعه را از دوران شیرخوارگی تا پایان زندگی تحت مراقبت قرار دهند و سازمان های ذی ربط با دقت در تمامی مراحل مذکور از مواد غذایی و تغذیه گرفته تا سالم سازی محیط زندگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و بروز بسیاری از امراض و معلولیت ها را پوشش داده ، تا در نهایت به هدف نهایی خود که چیزی جز تامین سلامتی مردم نیست، دست یابند. چرا که کشورهای توسعه یافته با شفافیت کامل دریافته اند که سلامت جسم و روان، یکی از فاکتورهای ضروری و مهم در راه پیشرفت و تکامل شان است.

در این راستا بهزیستی به عنوان سازمانی فرهنگی، اجتماعی و امدادی است که در کشور ما در راستای تحقق این عدالت اجتماعی فعالیت می نماید. این سازمان برای کمک به قشرهای محروم و انسان هایی که بنا به دلایل محیطی، اجتماعی، اقتصادی ، ارثی و نیز داشتن مشکلات جسمی، روانی، عاطفی، گرفتار مشکلات شده اند، تأسیس شده است و از اینرو  25 تیرماه، روز بهزیستی و روز تامین اجتماعی نام گذاری شده است.

این روزها به سبب شرایط اقتصادی که با آن روبرو هستیم، اختلاف شرایط ،امکانات، ویژگی های طبیعی و چگونگی شرایط حاکم بر اجتماعات و استعدادهای افراد، شرایطی را بوجود آورده که زندگی همه ی افراد جامعه در یک سطح نباشد و بسیاری از آن ها نتوانند حتی ازعهده ی نیازهای اولیه ی خود برآیند. این محرومیت ها و کمبودهای فراوان در هر جامعه ای نیاز به راه های مستقل ، محترمانه و تاسیس سازمان ها با این رویکرد دارد. یکی از مهم ترین سازمان ها ی حمایت گر که به منظور نهادینه کردن عدالت اجتماعی و ارتقای شاخص های بهره وری جامعه تاسیس شده است، بهزیستی و تامین اجتماعی است.

عدالت اجتماعی
عدالت اجتماعی

وظیفه ی سازمانی همچون بهزیستی این روزها به مراتب خطیر تر است. سازمانی که با گستره ی وسیعی از خدمات در تمامی زمینه های اجتماعی، فرهنگی و آموزشی، که در ایجاد آرامش روانی و اجتماعی جامعه و شکوفا شدن استعدادها و ایجاد شادی و امید در جامعه نقش مهمی را ایفا می کند. البته سازمان بهزیستی به منظور نیل به اهداف مذکور با اتخاذ تدابیر لازم و حمایت های گوناگون از کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی سرپرست و نیز عرضه ی خدمات توانبخشی به معلولان جسمی ، ذهنی ، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و … برای حفظ کرامت انسانی آن ها و ایجاد رفاه و تلاش برای فراهم نمودن امکانات اولیه ی زندگی از هیچ کوششی فروگذار نیست.

هسته ی اصلی سیاست های سازمان هایی چون تامین اجتماعی و بهزیستی تلاش در راستای کمبودهای اقتصادی و اجتماعی جامعه است. نقش موثر سازمان تامین اجتماعی در ایجاد رونق کسب و کار و رفع موانع تولید ، مهم و اثر گذار است و نقش مهم سازمان بهزیستی در رسیدگی به اشتغال و توانمند سازی مددجویان این دو نهاد می تواند در جهت تحقق عدالت اجتماعی گامی موثر محسوب گردد و از اینرو دولت و سایر سازمان های ذی ربط وظیفه دارند تا با تقویت و حمایت همه جانبه نهادهایی از این دست در ایجاد تحقق عدالت اجتماعی در جامعه نقش موثری  را ایفا نمایند.

اکبر زاده – کارشناس اجتماعی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن