گزارش

اورژانس پایتخت از کمبود نیروی انسانی رنج می‌برد

اشاره:

به گفته سرپرست مرکز اورژانس پایتخت بر اساس قانون هر پایگاه اورژانس باید ۱۳ نیرو داشته باشد.یحیی صالح طبری با بیان اینکه اورژانس تهران از کمبود نیروی انسانی رنج می‌برد، خاطرنشان ساخت: کمبود نیروی انسانی در اورژانس پایتخت کاملا احساس می‌شود و به علت کمبود نیروی انسانی برخی از پایگاه‌ها تعطیل شده است. به گفته وی، اگر در سال کمتر از ۵۰۰ نیروی بومی برای تهران تربیت کنیم مطمئنا دو یا سه سال بعد به بن‌بست بسیار جدی خواهیم رسید.

**********

در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم

سرپرست مرکز اورژانس تهران با بیان اینکه بدون حضور نیروی انسانی کار اورژانس انجام نمی‌شود، تصریح کرد: برای اینکه چراغ یک پایگاه ۲۴ ساعته روشن باشد و بتواند خدمات ارائه دهد، بدون اجرای قانون بهره‌وری، به ۹ نفر پرسنل عملیاتی نیاز است و اگر بخواهیم قانون بهره‌وری که مصوب مجلس است و دیوان عدالت هم به آن رای وحدت‌رویه داده و باید اجرا کنیم را در نظر بگیریم، هر پایگاه به ۱۳ نیرو نیاز دارد.  وی افزود:‌ در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می‌کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می‌کنیم که پایگاه‌ها را سرپا نگه داریم.

کمبود حدود ۲۵۰ پایگاه اورژانس در پایتخت

طبری به تعداد پایگاه‌های اورژانس پایتخت اشاره کرد و گفت: طبق برنامه قانون ششم توسعه، به ازای هر ۲۰ هزار نفر جمعیت باید یک پایگاه داشته باشیم. اگر جمعیت تهران را ۹ و نیم میلیون نفر در نظر بگیریم، نزدیک به ۴۷۵ پایگاه نیاز داریم که از برنامه ششم توسعه حدود ۲۵۰ پایگاه عقب‌تر هستیم. وی افزود: اگر تهران را با جمعیت شناور آن که حدود ۱۱ و نیم میلیون نفر است نی ز در نظر بگیریم تقریبا ۳۳۰ پایگاه اورژانس کم داریم.  سرپرست اورژانس تهران گفت: کمبود نیروی انسانی کاملا احساس می‌شود و به علت کمبود نیروی انسانی برخی از پایگاه‌ها تعطیل شده است.  وی با بیان اینکه تهران شهری منحصربه‌فرد است، تصریح کرد:‌ کمتر کسی در کشور زندگی می‌کند که شرایط اقتصادی، شرایط بیماری و یا شرایط کاری او را به تهران نکشانده باشد. کمتر کارمند،‌ کاسب و بیماری است که بگوید راه من به تهران نیفتاده است. پس تهران مرکز ثقل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران و به نوعی جهان اسلام است. این در حالی است که به نظر من تهران مظلوم‌تر از بسیاری از استان‌ها و اورژانس تهران هم مظلوم‌تر از همه واقع شده است.

اورژانس و کمبود نیرو
اورژانس و کمبود نیرو

حقوق پرسنل اورژانس

طبری با اشاره به هزینه بالای زندگی یک کارمند در تهران گفت: پایه حقوقی یک کارمند در اورژانس بین ۸ تا ۱۱ میلیون تومان است. یعنی با توجه به سابقه کار و مزایا بین ۸ تا ۱۱ میلیون حقوق می‌گیرد که در همین محدوده مرکز شهر نمی‌توان خانه‌ای با اجاره کمتر از شش یا هفت میلیون تومان پیدا کرد. بر همین اساس برای افزایش نیروی انسانی هیچ چاره‌ای نداریم به جز اینکه نیروی بومی تربیت کنیم چرا که کار در تهران برای کسی که در شهر دیگری زندگی می‌کند هزینه زیادی دارد. وی با تاکید بر لزوم وجود نگاهی ویژه به تهران بیان کرد: باید دانشگاه‌های بزرگ تهران مثل ایران، شهید بهشتی و بقیة‌ا… پای کار بیایند و برای حوزه فوریت‌های پزشکی نیروی بومی تربیت کنند. اگر در سال کمتر از ۵۰۰ نیروی بومی برای تهران تربیت کنیم مطمئنا دو یا سه سال بعد به بن بست بسیار جدی خواهیم رسید و پایگاه‌ها روز به روز بیش از پیش تعطیل خواهند شد. سرپرست اورژانس پایتخت افزود: در فوریت‌های پزشکی با جان انسان‌ها سر و کار داریم و نمی‌توانیم از رشته‌های غیرمرتبط نیرو داشته باشیم. جان انسان برترین دارایی اوست. حیات هر آدمی وابسته به سلامتی او و ما حافظ سلامتی مردم هستیم و باید دغدغه‌های مردم دیده شود.

جذب نیروی طرحی

وی با تاکید بر اینکه حق مردم تهران این نیست که پایگاه‌های اورژانس آن تعطیل باشد، گفت: حق مردم پایتخت این نیست که زیر سایه پایتخت خدمات اولیه به آن‌ها داده نشود. طبری گفت: به وزارت بهداشت پیشنهاد داده‌ایم ورود نیروی طرحی آقا برای استان تهران در رشته‌های مورد نیاز مثل پرستاری، اتاق عمل، هوشبری و فوریت‌های پزشکی فقط برای اورژانس باز باشد. با وجود اینکه ورود نیروی طرحی به تهران ممنوع است؛ اما این را درخواست کردیم که فقط برای اورژانس باز بشود. این موضوع را به معاون درمان وزارت بهداشت هم پیشنهاد کردم و خواهش کردم این اتفاق بیفتد که بتوانیم پایگاه‌ها را باز نگه داریم و بتوانیم تعدادشان را افزایش دهیم.  وی تصریح کرد:‌ طی بعضی از ساعات شبانه‌روز در برخی از مناطق به بحران بر می‌خوریم؛ چرا که تمام کدها در ماموریت هستند و مجبور می‌شویم برای انجام عملیات از کدهای همجوار استفاده کنیم. سرپرست اورژانس پایتخت، در پایان گفت:‌ همچنین از دانشگاه‌ها نیز تقاضا داریم که پای کار بیایند و فوریت‌های پزشکی را راه بیندازند. باید دانشجو تربیت کنند و حتما هم باید نیروی بومی بگیرند. نیروی بومی که در تهران زندگی می‌کند با هزینه‌های زندگی در تهران و موقعیت این شهر آشناست و بهتر می‌تواند فعالیت کند. حتما باید در برنامه ۱۰ ساله به استاندارد کشوری و استاندارد برنامه ششم توسعه برسیم.

گزارش از: حجت سوری

[email protected]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن