صنعت-معدن-تجارت

انواع خوراکی سالم برای تغذیه طیور کدام است؟

 

رشد جوجه ها از اصلی ترین اهداف مرغداری بوده و برای رسیدن به آن از انواع خوراکی ها برای تغذیه طیور استفاده می کنند. نکته کلیدی در رشد جوجه ها این است که باید در کنار پرورش آن، سلامت طیور را در اولویت قرار داد. اگر پرندگان دارای تغذیه خوب و سالمی باشند می توانند تخم های با کیفیتی تری را نیز در اختیار شما قرار دهد. در ادامه این مقاله انواع خوراکی های لازم برای اینکه طیور شما بتوانند رشد خوبی داشته باشند را ارائه می دهیم.

منابع خوراکی های طیور

پرندگان به تمامی منابع مختلف برای رشد و پرورش نیاز دارند که باید از مواد خوراکی مختلف آن ها را دریافت نمایند. در ادامه تمامی مواد مغذی و اصلی بدن پرندگان را ذکر خواهیم کرد.

غلات

غلات یکی از اصلی ترین انواع خوراکی برای تمامی جانداران است که برای طیور نیز بسیار مهم می باشد. محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت و سویا تا مقدار بسیار زیادی غلات دارد؛ بنابراین می توان از انواع نهاده طیور برای قرار دادن آن در رژیم غذایی استفاده کرد. نهاده های طیور منابع عالی انرژی، پروتئین و ویتامین ها هستند که برای رشد طیور، ضروری شمرده می شوند.

مواد پروتئینی

وجود پروتئین در رژیم غذایی پرندگان سبب می شود تا عضلات و ساختار پوست پرندگان تقویت شود. از جمله منابع مهم برای تامین پروتئین می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • کنجاله سویا
  • کنجاله تخم پنبه
  • کنجاله کانولا
  • کنجاله آفتابگردان

مواد معدنی و ویتامین ها

وجود ویتامین ها و مواد معدنی برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها و بروز بسیاری از مشکلات ضروری است. ویتامین ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی دسته بندی می شوند. هر کدام از ویتامین ها به طور جداگانه وظیفه خاصی در بدن دارند که در صورت فقدان هرکدام، آسیب هایی گریبان گیر پرندگان می شود.

در خصوص مواد معدنی نیز باید گفت که برخی از آن ها مانند کلسیم و فسفر برای تقویت استخوان ها و اسکلت بدن پرندگان ضروری است و برخی دیگر مانند سدیم و پتاسیم برای تعادل اسید و باز در بدن طیور موثر هستند.

انواع چربی ها

چربی ها در تغذیه طیور نقش مهمی دارند و باید به درستی در تغذیه این حیوانات گنجانده شود. چربی ها به عنوان یک منبع اصلی انرژی برای طیور به شمار می رود و برای حفظ سلامت آن ها ضروری است. از جمله مهم ترین منابع چربی برای پرندگان م توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • روغن های گیاهی
  • چربی طیور
  • انواع اسیدهای چرب

غذای طیور مختلف

تغذیه مناسب طیور با توجه به نوع آن، فاز سنی، هدف و شرایط پرورش می تواند متفاوت باشد. به طور کلی تغذیه انواع مختلف پرنده با توجه به نیاز بدی آن ها با یکدیگر متفاوت است. در تغذیه صحیح انواع مختلف را بررسی می کنیم.

مرغ های گوشتی

تغذیه مرغ های گوشتی در دوره های مختلف زندگی آن ها متفاوت خواهد بود که شامل موارد زیر است:

  • دوران جوجگی: برای جوجه های تازه متولد شده و جوجه های یکروزه از خوراک های تخصصی با همراه پروتئین بالا و ترکیبات انرژی زا استفاده می شود.
  • دوران رشد: در دوران رشد مرغ های گوشتی باید با توجه به نژاد و میزان جثه حیوان، مقدار زیادی پروتئین استفاده کند.
  • دوره پایانی: در انتهای فرآیند پرورش مرغ های گوشتی به ویتامین و پروتئین بیشتری نیاز و در عین حال باید میزان مصرف چربی با به حداقل رساند.

مرغ های تخمگذار

از آن جایی که از مرغ های تخمگذار باید بتوانند به زودی تخم مرغ های با کیفیتی تولید کنند، از این رو توجه به رژیم غذایی صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است. مرغ های تخمگذار برای اینکه بتوانند تخم هایی با پوسته های ضخیم تر تولید کنند، نیاز به مقدار زیادی کلسیم دارند.

همچنین برای افزایش کیفیت تخم مرغ ها باید میزان پروتئین مصرفی در رژیم غذایی مرغ ها افزایش یابد. علاوه بر این موارد، مصرف مواد معدنی مانند فسفر و ویتامین دی برای تضمین سلامت مرغ ضروری است.

اردک

تغذیه مناسب اردک ها با توجه به هدف استفاده از آن متغیر می باشد اما به طور کلی برای اینکه بتوانید مناسب ترین رژیم را در اختیار اردک های خود قرار دهید، معمولا از پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی باید به مقدار بیشتری استفاده شود.

نتیجه گیری

توجه به خوراک طیور برای سلامت آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما در این مقاله سعی کردیم نیازهای پایه ای و اساسی طیور را به طور کامل تحت پوشش قرار دهیم اما با این حال توصیه می شود که برای دستیابی به بهترین نتایج، از خوراک های تخصصی برای هر نوع طیور استفاده کنید و مقدار و نسبت های مواد مغذی را با توجه به نیازهای گوناگون بررسی نمایید. همچنین توجه داشته باشید که دستورالعمل های تعیین شده توسط تولیدکنندگان معتبر نیز می تواند برای راهنمایی به شما مفید واقع شود.

لینک کوتاه خبر : https://tafahomonline.ir/?p=100464

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن