گزارش

ارزیابی عملکرد شرکت بیمه ملت در سالی که گذشت

میترااکبری

 

بررسی و تحلیل عملکرد شرکت بیمه ملت در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد این سال را باید سالی ویژه در تاریخچه بیست ساله تاسیس و فعالیت این شرکت بیمه ای جوان به‌شمار آورد، سالی که نمره بیست برازنده عملکرد این شرکت است. بیست سال فعالیت در بازار بیمه کشور زمان چندان زیادی به نظر نمی‌رسد ولی بیمه ملت در همین مدت کوتاه موفق شده با پشت سر نهادن موانع و چالش‌های متعدد، خود را به عنوان یک شرکت توانمند و چالاک با ضریب توانگری فوق‌العاده مطرح نموده و برای چهارمین سال متوالی در صدر فهرست شرکت‌های بیمه‌ای از لحاظ ضریب توانگری مالی قرار دهد.

یکی از مهم ترین و چشمگیرترین اقدامات بیمه ملت در سال ۱۴۰۲ کلنگ‌زنی ابرپروژه تجاری، اداری و گردشگری کامتینا در جزیره کیش در بیستمین سالگرد تأسیس این شرکت بود. با اقدامات و هماهنگی‌های صورت گرفته توسط مدیر عامل و اعضای هیأت مدیره بیمه ملت، پس از ۱۲ سال موانع موجود بر سر راه تحقق ابرپروژه کامتینا در جزیره کیش از میان برداشته شده و این پروژه منحصر به فرد در زمینی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع در قلب جزیره کیش کلنگ زنی شده و عملیات اجرایی آن بصورت رسمی آغاز شد.

اهمیت و جایگاه این پروژه در این نکته است که ابرپروژه کامتینا نمونه و الگویی خواهد بود برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و فرصت‌هایی که سازمان مناطق آزاد برای تولید ثروت و ارزش افزوده برای تمامی سرمایه‌گذاران فراهم کرده است. این پروژه طی چهار سال با ۷۶ هزار متر مربع زیربنا در سه بخش اداری و تجاری و گردشگری به بهره‌برداری خواهد رسید. این ابرپروژه شامل 1.5 طبقه تجاری و هشت طبقه اداری و چهار طبقه فضای بی نظیر اقامتی، تفریحی و گردشگری خواهد بود.

سرعت بالای اجرای عملیات این ابرپروژه چنان است که پس از اتمام عملیات خاک‌برداری و گودبرداری به سرعت عملیات بتن ریزی آغاز شده و هم اکنون بتن ریزی پی و فونداسیون پروژه به پایان رسیده است. در صنعت بیمه آنچه شرکت‌های مختلف را از هم متمایز می‌کند فعالیت در زمینه بیمه‌های اتکایی است که نسبت مستقیم با میزان سرمایه و توانگری مالی شرکت ها دارد. بیمه ملت به عنوان نخستین شرکت خصوصی بیمه از سال ۱۳۸۴ وارد عرصه بیمه‌های اتکایی و قبول ریسک سایر شرکت‌های بیمه‌ای شده و شرکت‌های مختلف را بیمه اتکایی و حمایت نموده است.

حق بیمه حاصل از پذیرش ریسک اتکایی بیمه ملت از ۳۵۳۹۸۷۷ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ به رقمی معادل ۹۱۰۰۲۷۴ میلیون ریال در سال ۱۴۰۱ رسید که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۴ درصد رشد نشان داد. در یازده ماه نخست سال ۱۴۰۲ شرکت بیمه ملت مبلغ ۲۲۲۵۳۲۵۹ میلیون ریال حق بیمه اتکایی دریافت شده که نشان از رشد ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

این حق بیمه از محل بیمه اتکایی رشته‌های نفت و انرژی، بدنه اتومبیل، آتش سوزی، باربری، هواپیما و کشتی، مهندسی و مسئولیت بوده است. شرکت بیمه ملت در سالی که گذشت بیستمین سال تاسیس و شروع به فعالیت خود را جشن گرفت. به همین مناسبت فرخنده، اقدامات و مراسم متنوع و مختلفی برگزار گردید از جمله برگزاری همایش مدیران ارشد و روسای شعب با حضور علی استادهاشمی- رئیس کل بیمه مرکزی و معاونین وی، محسن پورکیانی- دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران و برگزاری مراسم جشن تولد بیست سالگی با حضور مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و معاونین و مدیران شرکت، ارائه و عرضه محصولات و خدمات بیمه‌ای در رشته‌های اموال و مسئولیت با تخفیف بیست درصدی از ۱۶ آبان ماه به مدت بیست روز و برگزاری کارگاه طراحی پوستر و نمایشگاه آثار برگزیده در شرکت بیمه ملت با حضور ۲۵ نفر از هنرمندان گرافیست سراسر کشور به مدت سه روز در آبان ماه. یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که موجب تمایز و تفاوت شرکت‌های فعال بیمه‌ای از یکدیگر می‌شود نسبت توانگری مالی هر شرکت است.

شرکت بیمه ملت که طی سه سال متوالی براساس اعلام بیمه مرکزی در صدر جدول توانگرترین شرکت‌های فعال بیمه‌ای قرار داشت، در سال ۱۴۰۲ با حفظ جایگاه برتر خود رکورد توانگری مالی را در میان شرکت‌های بیمه‌ای ارتقا بخشیده و فاصله خود را با دیگران افزایش داد. براساس اعلام بیمه مرکزی نسبت توانگری مالی بیمه ملت از ۴۰۹ در سال ۱۴۰۱ به رقم خیره‌کننده ۴۵۷درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده و این شرکت چهارمین سال متوالی عنوان توانگرترین شرکت بیمه‌ای کشور را به خود اختصاص داد که نشان از جایگاه خاص این شرکت در صنعت بیمه و در بین بیمه‌گذاران و اعتماد آنان به این شرکت است.

بررسی صورت‌های مالی شرکت بیمه ملت در یازده ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ نشان از رشد ۷۷ درصدی در فروش حق بیمه توسط این شرکت دارد. به نحوی که این میزان از رشد موجب شده پورتفوی این شرکت بورسی از حدود ۴۰ هزار میلیون ریال فراتر رفته و به رقم بی‌سابقه ۴۸ هزار میلیون ریال برسد. قابل توجه اینکه این رقم بیشتر از مجموع حق بیمه تولیدی شرکت در سال ۱۴۰۱ بوده است. آنچه بر این روند رشد تاثیر مستقیم نهاده، اصلاح ترکیب پورتفو و مدیریت صحیح و کارآمد ریسک عملیاتی می‌باشد.

این روند به صورتی بوده که شرکت بیمه ملت در این بازه زمانی تراز مثبت ۱۲۶ درصدی را ثبت کرده و موفق شده نسبت خسارت را به ۴۳ درصد کاهش دهد. براساس آمار منتشر شده از طرف بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت خسارت متوسط صنعت بیمه در همین دوره زمانی در حدود ۵۳ درصد بوده است. بیشترین رشد شرکت بیمه ملت در رشته‌های مختلف بیمه‌ای از جمله بیمه‌های خودرو، عمر، آتش‌سوزی، درمان و مسئولیت اتفاق افتاده است. کاهش نسبت خسارت و افزایش حق بیمه تولیدی طی ۱۱ ماه فعالیت در سال ۱۴۰۲ نشان از افزایش ضریب نفوذ بیمه و خدمات بیمه‌ای در سطح کشور و نیز اعتماد و اطمینان بیمه‌گذاران خرد و کلان نسبت به شرکت بیمه ملت می‌باشد. موفقیت‌های ثبت شده برای شرکت بیمه ملت در سال‌جاری در حالی اتفاق افتاده که آمار و ارقام این شرکت در سال گذشته هم خیره کننده بوده است.

چون این شرکت در سال ۱۴۰۱ اقدام به بهینه سازی و حفظ توازن در ترکیب پورتفوی شرکت از طریق حذف پورتفوهای زیان‌ده نموده و با این رویکرد موجب رشد ۸۸ درصدی در سود عملیاتی و رشد کم‌نظیر ۳۳۷ درصدی در سود خالص شرکت شده است. در سال گذشته رشته شخص ثالث با ۳۱ درصد و رشته زندگی و حوادث با ۱۶ درصد بیشترین سهم را در پورتفوی شرکت داشته‌اند. پس از تغییر رویکرد و اصلاح پورتفو سهم رشته زندگی به‌عنوان یک رشته مهم در عملیات بیمه‌گری نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش یافته و در مقابل رشته درمان به‌عنوان یک رشته با ضریب خسارت بالا و پر ریسک ۲۷ درصد کاهش را تجربه کرده است. این تغییر رویکرد و نگاه عمیق و کاربردی‌تر به پورتفوی شرکت نقش مهمی در افزایش سودآوری شرکت بیمه ملت ایفا کرده است.

 

لینک کوتاه خبر : https://tafahomonline.ir/?p=103079
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن