صنعت-معدن-تجارت

ابَر پروژه روی خاورمیانه، در “مهدی آباد” طلوع می‌کند

ابَر پروژه فرآوری روی ایران، این روزها در حال برداشتن گام های نهایی در جهت راه اندازی است. کارخانه ای که بر اساس میزان تولید در فاز اول؛ لقب بزرگ ترین در ایران و خاورمیانه را با خود به همراه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تفاهم آنلاین به مناسبت هفته دولت حاکی است، معدن سرب و روی و باریت مهدی آباد در استان یزد، با دارا بودن بیش از 700 میلیون تن ذخیره زمین شناسی سرب و روی و حدود 170 میلیون تن ذخیره قابل استخراج، دومین ذخیره جهان محسوب می‌شود و با این پشتوانه توانسته بزرگ ترین پروژه تولید کنسانتره روی خاورمیانه را در دل خود جای دهد.

معدن مهدی آباد قرار است در سه فاز در مجموع به ظرفیت تولید 800 هزار تن کنسانتره روی به همراه 80 هزار تن کنسانتره سرب-نقره دست یابد که اکنون فاز نخست آن مراحل انتهایی را طی می‌کند. با راه اندازی تنها فاز نخست این پروژه عظیم، بزرگترین کارخانه فرآوری سرب و روی کشور متولد خواهد شد. در این مرحله، سالانه با ورودی دو میلیون تن خاک معدن، 200هزار تن کنسانتره سولفیدی با عیار35 درصد روی تولید می شود.

حمید رضا حمایت مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی آباد و مجری طرح جامع سرب و روی کشور با اشاره به قرارگیری 75 درصد از ذخایر قابل استخراج سرب و روی کشور در مهدی آباد گفت: در حال حاضر ظرفیت کارخانه های تولید شمش روی کشور 490 هزار تن و تولید واقعی شمش حدود 220 هزار تن است که با ورود مهدی آباد به عرصه تولید و بهره برداری از فازهای سولفیدی مهدی آباد، بخش اعظم ظرفیت خالی کارخانه های تولید شمش روی کشور (حدود ۱۴۰ هزار تن) پوشش داده خواهد شد.

مشخصات ابَر پروژه

حمایت در خصوص تامین زیرساخت های اصلی این پروژه افزود: اجرای طرح تأمین آب کارخانه مهدی آباد با احداث خط لوله ای به طول ١٠٠ کیلومتر از محل تصفیه خانه شهر یزد چندی پیش راه اندازی شد، که بزرگترین طرح انتقال پساب کشور به صنعت محسوب می‌شود. درخصوص تامین برق کارخانه های فرآوری؛ با احداث پست برق 33/132/400 کیلو ولت و خط انتقال 132کیلو ولت به طول 27 کیلومتر با ظرفیت انتقال 80 مگاوات، برق کارخانه های فرآوری مهدی آباد تامین شده است. این در حالی است که به منظور دسترسی به ماده معدنی اصلی مهدی آباد، بیش از 95 میلیون تن باطله برداری نیز انجام شده است.

بومی سازی

وی در ادامه با اشاره به اهمیت استفاده از تولیدات ملی تصریح کرد: در همین راستا در این واحد صنعتی و معدنی حتی الامکان از تجهیزات بومی و ساخت داخل استفاده شده است، به طوری که 60 درصد از کل تجهیزات استفاده شده در این طرح از تولیدات داخلی بوده و همچنین تجهیزات خارجی تامین شده از بهترین برندهای مطرح در دنیا هستند.

 

بزرگ ترین آسیا صنعت روی کشور

مهندس حمایت اضافه کرد: مدار سنگ شکنی نصب شده با ظرفیت 750 تن بر ساعت پاسخگوی فازهای یک و دو طرح بوده و آسیای بال میل نصب شده با توان 5.5 مگاوات و با طول 11 و قطر 5.5 متر که ظرفیت 250 تن بر ساعت را داراست، بزرگ ترین آسیای صنعت سرب و روی کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: در فاز نخست طرح، 1100 متر نوار نقاله نصب و در مدار فلوتاسیون این کارخانه برای اولین بار در صنعت سرب و روی کشور از سلول های تانک سل استفاده شده است. همچنین با به کارگیری آسیای ریگراند قابلیت خردایش مجدد ذرات 50 میکرونی تا ابعاد 10 میکرون انجام می شود که تاثیر قابل توجهی در افزایش عیار کنسانتره و محصولات مورد نظر ایجاد می کند و با استفاده از دستگاه های فیلترپرس مجهز به تکنولوژی پیشرفته و به روز دنیا، شرایط آبگیری ذرات تا ابعاد 10 الی 15 میکرون در فشار عملیاتی بیش از 20 بار، مهیا شده است.

یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در سه گام

حمیدرضا حمایت ضمن اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری لازم برای بهره برداری از کلیه فازهای این طرح عظیم، تصریح کرد: هم اکنون سرمایه گذاری انجام شده برای فاز نخست به مرز 300 میلیون دلار رسیده است. در همین حال، نکته قابل توجه این است که برای نخستین مرتبه، قرارداد سرمایه گذاری در مقیاس جهانی با اعتماد دولت (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران _ ایمیدرو) به بخش خصوصی (شرکت پیشگامان صنعت سرب و روی) به منظور استخراج و آماده سازی معدن، تامین زیرساخت های لازم و تولید کنسانتره واگذار شده است.

 

فاز نخست در چند قدمی افتتاح

مدیر مجتمع مهدی آباد با اشاره به مشکلات اولیه پروژه اظهار داشت: در گذشته ای نه چندان دور مهدی آباد دچار چالش‌های متعددی از جمله، نبود زیرساخت لازم ( آب – برق ) برای راه‌اندازی کارخانه های فرآوری، فقدان دانش فنی مرتبط با فرآوری مواد معدنی کم عیار، نیاز به سرمایه گذاری کلان، حجم عظیم باطله برداری به منظور دسترسی به ماده معدنی اصلی معدن مهدی آباد (سولفید روی) و همچنین اخذ مجوزهای محیط زیست در خصوص احداث کارخانه ها و کنترل پسماند آن با توجه به قرارگیری دومین ذخیره سرب و روی جهان در منطقه حفاظت شده کالمند بوده است که با تدابیر سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، توانمندی و تلاش بخش خصوصی و همراهی مسئولان و سازمان‌های دولتی ذیربط، مرتفع شده و هم اکنون فاز اول طرح با پیشرفت 92درصد در آستانه افتتاح و بهره برداری قرار دارد.

همچنین در حال حاضر بیش از 600 نفر به طور مستقیم در طرح مشغول به فعالیت هستند که پیش بینی می‌شود پس از راه اندازی فاز نخست، این عدد به 1000 نفر افزایش یابد.

طرح سرمایه‌گذاری احداث کارخانه های فرآوری سرب و روی مهدی، اینک وارد دوره جدیدی شده و پس از 70 سال از شناسایی اولیه معدن، در حال سر برآوردن است و نویدبخش طلوعی خیره کننده در صنعت روی ایران خواهد بود.

لینک کوتاه خبر : https://tafahomonline.ir/?p=97433
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن