اقتصادی

جلوگیری از خروج ۱ میلیارد و ۱۶۵ میلیون یورو ارز با نهضت ساخت داخل

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با راه اندازی ۹ میز ساخت داخل از خروج ۱ میلیارد و ۱۶۵ میلیون یورو جلوگیری شد.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، چند سالی می‌شود که رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته است.

هم زمان با نامگذاری سال ۹۸ به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، سیاست اجرای نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمایت از کالا و تولید ایرانی انجام شد. بر اساس اعلان عمومی شعار نهضت ساخت داخل و با هدف کاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه، برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ۷ برنامه راهبردی در سال ۹۸ در دستور کار قرار داده است که توسعه تولید و تعمیق ساخت داخلی، محوری ترین برنامه آن است و از آن تحت عنوان نهضت ساخت داخل یاد می‌شود که در این چند ماه شاهد اتفاقات مهمی در تحقق این سیاست جهادی بوده اییم.

نهضت ساخت داخل با هدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بستر سازی برای تقویت و توسعه درون زائی و برون گرایی در بخش‌های تولیدی، مدیریت واردات و هدایت به سمت نیازهای اساسی کشور، فعال سازی و بکارگیری ظرفیت‌های کشور در بخش‌های پژوهشی، طراحی، مدیریت پروژه و تولیدی پیگیری می‌شود.

برای دستیابی به این اهداف ۹ میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو، موتورسیکلت، پتروشیمی، مخابرات، مس و فولاد تاکنون در کشور برگزار شده است.

همزمان با برگزاری میزهای ساخت داخل، در جهت به‌هم‌رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها، نمایشگاه‌های ساخت داخل نیز برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در تهران، گیلان، فارس و همچنین نمایشگاه تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی، نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در آذربایجان شرقی اشاره کرد.

۹ میز ساخت داخل تا چه حد از ارزبری جلوگیری کرده است؟

در ۹ میز برگزار شده تخصصی در صنایع مختلف تاکنون در مجموع یک میلیارد و یکصد و ۶۵ میلیون یورو کاهش ارزبری اتفاق افتاده است که از این رقم ۲۷۵ میلیون یورو سهم خودرو، موتور سیکلت، ۱۱۸ میلیون یورو مخابرات، برق و الکترونیک، ۶۸۰ میلیون یورو صنعت فولاد و مس، ۹۲ میلیون یورو هم سهم تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.

در این ۹ میز بیش از ۲۰۰ قطعه و تجهیزات تولید خواهد شد که سهم خودرو و موتورسیکلت ۹۹ قطعه، پتروشیمی ۱۶، برق و الکترونیک ۵۴، مس ۱۸ و صنعت فولاد ۵ محصول و یک خط تولید خواهد بود.

چه میزهایی برگزار خواهد شد؟

بر اساس برنامه‌های پیش بینی شده و بر اساس اهداف نهضت ساخت داخل تا پایان سال قرار است ۷ میز ساخت داخل دیگر برگزار شود که از آن جمله می‌توان به برگزاری ۲ میز ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی، میز ساخت داخل در صنعت تجهیزات پتروشیمی در پروژه شرکت سلمان فارسی، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت تأسیسات، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و ریلی و همچنین میز تعمیق ساخت داخل در صنعت فولاد و فلزات اساسی اشاره کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن