اقتصادیبانک-بیمه-بورس

تورم در اروپا بیشتر شد

به گزارش ایسنابه نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پایان ۱۲ ماه منتهی به ژانویه با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل به ۱.۷  درصد رسیده است.

از سوی دیگر در همین مدت متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو با کاهش ۰.۱ درصدی از ۱.۵ درصد در دسامبر به ۱.۴ درصد در ژانویه رسیده است. در این مدت پایین ترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به ایتالیا به ۰.۴ درصد بوده است و پس از این کشور، قبرس با ۰.۷ درصد و دانمارک و پرتغال هر دو با ۰.۸ درصد قرار دارند.

از سوی دیگر بیشترین نرخ تورم نیز مربوط به مجارستان با ۴.۷ درصد بوده است و پس از این کشور، رومانی با تورم ۳.۹ درصد و لهستان و جمهوری چک هر دو با تورم ۳.۸ درصدی، دیگر کشورهای با تورم بالا در اتحادیه اروپا بوده اند. به طور کلی طی یک سال اخیر نرخ تورم در پنج کشور کاهشی، در ۱۸ کشور ثابت و در چهار کشور نیز افزایشی بوده است.

بزرگترین محرک تورم اتحادیه اروپا در دوازده ماه منتهی به ژانویه ۲۰۲۰، تورم بخش خدمات با ۰.۶۸ درصد و غذا و نوشیدنی با ۰.۴ درصد بوده اند. تورم بخش انرژی نیز در این مدت معادل ۰.۱۹ درصد برآورد شده است.

در بین دیگر کشورها، نرخ تورم اسپانیا ۱.۱ درصد، فنلاند ۱.۲ درصد، سوئد ۱.۵ درصد، آلمان ۱.۶ درصد، فرانسه و هلند ۱.۷ درصد بوده است. در بین کشورهای اروپایی که در اتحادیه اروپا عضو نیستند، نرخ تورم ایسلند ۰.۷  درصد، نروژ ۱.۷ درصد، انگلیس ۱.۸ درصد و سوئیس ۰.۲ درصد بوده است.

لازم به ذکر است منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن