صنعت-معدن-تجارت

انواع دستگاه خشک کن و روش های نوین خشک کردن مواد غذایی از نگاه تیم بامک

خشک کردن مواد غذایی از دیرباز یکی از روش های کاربردی در راستای نگهداری مواد بدون فساد و برای طولانی مدت میباشد. استفاده از این روش باعث میشود تا محصولات مختلف غذایی و دارویی بدون اینکه خواص خود را از دست بدهند و یا فاسد شوند قابلیت استفاده در زمان های آینده را داشته باشند و بتوان از آن ها در ماههای مختلف سال استفاده کرد. در گذشته برای خشک کردن مواد از روش های سنتی نظیر نور آفتاب استفاده میکردند که این روش باعث بروز مشکلاتی برای محصول خشک شده میشد و در برخی موارد کیفیت محصول نهایی و خشک شده بسیار پایین بود و خواص محصول کاملا از بین می رفت. امروزه با ورود علم به دنیای دستگاههای خشک کن و صنایع غذایی شاهد این هستیم که دستگاههای متنوعی در راستای تولید مواد خشک نظیر انواع میوه، گوشت و داروهای گیاهی هستیم که هر کدام میتوانند برای خشک کردن محصولات متنوع مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع دستگاهها میتوانند بدون نیاز به نور آفتاب و با سرعت و دقت بالا و با رعایت نکات بهداشتی به خشک کردن هر نوع محصولی بپردازند. در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا شما را با انواع دستگاههای خشک کن و روش های خشک کردن مواد غذایی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

دستگاه خشک کن صنعتی چیست؟

دستگاه خشک کن صنعتی در واقع نوع خاصی از دستگاههای خشک کن در صنایع غذایی و دارویی میباشد که جهت خشک کردن صحیح و با کیفیت مواد با استفاده از گاز، برق و یا گازوئیل میباشد که میتواند به خوبی هر نوع محصولی را خشک و آماده مصرف کند. این نوع دستگاهها قادر هستند با رعایت نکات بهداشتی و با سرعت بالا اقدام به خشک کردن محصولات متنوع کنند. استفاده از دستگاههای خشک کن باعث میشود تا بتوان بدون نیاز به نور آفتاب اقدام به خشک کردن مواد غذایی و دارویی کرد. خشک کردن مواد غذایی امروزه نیز یکی از روش های نگهداری محصولات میباشد که میتواند به بشر در تامین نیاز غذایی خود کمک کند. روش های مختلفی برای خشک کردن مواد غذایی وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از دستگاههای خشک کن است که برای هر محصولی متفاوت میباشد و باید نکات مهمی را برای خشک کردن مواد غذایی رعایت کنید تا بتوانید از محصول نهایی و خشک شده به خوبی استفاده کنید.

انواع دستگاه خشک کن

دستگاههای خشک کنی که در این مطلب قصد داریم به آن ها بپردازیم از نوع صنعتی هستند که میتوانند برای صنایع بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار بگیرند. خشک کردن مواد غذایی در کارخانه جات و کارگاههای بزرگ و کوچک میتواند با استفاده از چنین دستگاههایی در ظرفیت های بالا صورت بگیرد. خشک کردن مواد غذایی بوسیله دستگاههای خشک کن بزرگ میتواند میزان تولید را افزایش دهد و نتیجه آن جذب بازار بزرگتر و درآمد بالاتر باشد.

دستگاههای خشک کن امروزه به انواع دستگاههای خشک کن کابینی نظیر تک کابین، دوکابین، سه کابین و یا دستگاههای خشک کن تونلی و نواری تقسیم میشوند. دستگاههای خشک کن صنعتی کابینی میتوانند محصولات را بصورت اسلایس شده در داخل خود جای دهند و بسته به نوع محصول در مدت زمان خاصی اقدام به خشک کردن محصولات کنند. ظرفیت تولید در این دستگاهها میتواند کاملا متفاوت باشد و هر چه ابعاد آن ها افزایش یابد به همین منوال میزان تولید نیز افزایش میابد. البته که بسته به نوع محصول مدت زمان خشک شدن آن ها نیز متفاوت است.

دستگاه خشک کن تونلی-البرز ماشین کرج

نوع دیگری از دستگاههای خشک کن وجود دارند که با عنوان خشک کن های تونلی و نواری در بازار شناخته میشوند. این نوع دستگاههای خشک کن صنعتی بسیار بزرگ هستند و در کارخانه جات و کارگاههای بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند و میتوانند بصورت مستمر و با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار بگیرند. دستگاههای خشک کن نواری در بازار با عنوان دستگاههای خشک کن کانتینیوس نیز شناخته میشوند که میتوانند محصولات را از طرفی دریافت کنند و از طرف دیگر خشک شده تحویل دهند. پروسه خشک شدن در این نوع دستگاهها بصورت مستمر است و محصولات بر روی نوار نقاله ای از ردیف های بالایی به سمت نوار نقاله های پایینی حرکت میکنند و حین حرکت بر روی این نوار نقاله ها به میزان مورد نظر خشک میشوند. سرعت خشک شدن مواد در این نوع دستگاهها بسیار بالا است و میتواند برای محصولات با نیاز بالا در تولید نظیر انواع یونجه مورد استفاده قرار بگیرد. این محصول با توجه به نیاز دامداری ها نیازمند تولید بالا است و میبایست با سرعت بالا خشک و آماده نگهداری در فصل سرد شود به همین منظور استفاده از دستگاههای خشک کن نواری میتواند گزینه بسیار خوبی برای خشک کردن این محصول برای دامداری ها باشد. دستگاههای خشک کن تونلی نیز قادر هستند تا محصولات بسیاری را داخل خود جای دهند و محصولات قرار گرفته بر روی سینی ها در داخل دستگاه را خشک کنند. این نوع دستگاهها در ظرفیت های بالا قادر هستند تا محصولات را خشک کنند.

فواید استفاده از دستگاههای خشک کن

خشک کردن مواد با استفاده از دستگاههای خشک کن در رده روش های نوین برای خشک کردن مواد قرار میگیرد. با استفاده از این روش میتوان با سرعت بالا و البته به مقدار مورد نیاز هر محصولی را خشک و برای نگهداری طولانی مدت استفاده کرد. استفاده از دستگاههای جدید میتواند هر نوع محصولی را خشک کند که این مورد در روش های سنتی قابل استفاده نبود و برخی مواد در مواجهه با نور آفتاب و روش های سنتی با سرعت فاسد و از بین میرفت که در روش های جدید و با استفاده از دستگاههای خاص قابل اجرا است. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در زمینه دستگاههای خشک کن و دستگاههای وابسته به شما داده باشیم. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایتهایی نظیر بامک مراجعه کنید تا بتوانید اطلاعات تکمیلی در این زمینه دریافت کنید. خوشحال میشویم تا نظرات خود را با ما در پایین همین مطلب در میان بگذارید.

 

لینک کوتاه خبر : https://tafahomonline.ir/?p=100351

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن