معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به رشد پروازهای عبوری و داخلی فضای کشور در یک ماه اخیر، گفت: پیش‌بینی می‌شودT در ماه‌های آتی شاهد افزایش 20 تا 30 درصدی پروازهای عبوری نسبت به موقعیت کنونی باشیم.

محمد امیرانی در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به زیان متحمل شده بر صنعت هوانوردی کشور و کاهش بیش از ۸۰ درصدی پروازهای داخلی و خارجی به دلیل شیوع بیماری کرونا، اظهار کرد: در سه ماه نخست جاری ۴۳ هزار و ۱۴۴ پرواز شامل ۲۵ هزار و ۳۶۵ پرواز داخلی، ۱۴ هزار و ۹۸۶ پرواز عبوری، ۲۰۴۵ پرواز بین المللی و ۷۴۸ پرواز نظامی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در مدت مشابه سال گذشته ۱۵۵ هزار و ۳۹۹ سورتی پرواز شامل ۴۶ هزار و ۷۸۱ پرواز داخلی، ۸۹ هزار و ۸۵۰ پرواز عبوری و ۱۶ هزار و ۵۲۶ پرواز بین المللی داشتیم.

* کاهش ۱۱۲ هزار و ۲۵۵ پرواز در ۳ ماه نخست امسال

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: در ۳ ماه نخست امسال پروازهای داخلی ۲۱ هزار و ۴۱۶ سورتی، پروازهای عبوری ۷۴ هزار و ۸۶۴ سورتی و پروازهای بین المللی ۱۴ هزار و ۴۸۱ سورتی کاهش داشت و در مجموع شاهد کاهش ۱۱۲ هزار و ۲۵۵ پرواز هستیم.

* شناورسازی درگاه ورودی کشور برای سهولت عبور پروازها

امیرانی بیان کرد: در شرایط سخت کاهش پروازها، برای حفظ درآمد شرکت اقداماتی از جمله شناورسازی درگاه ورودی کشور برای سهولت عبور پروازها و کاهش سکتورهای مراقبت پرواز را انجام دادیم.

* افزایش پروازهای عبوری از ۱۳۰ به ۲۰۰ سورتی در یک ماه اخیر

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: از یک ماه پیش و با بازگشت پروازهای تعطیل شده، تعداد پروازهای داخلی از ۱۵۰ به ۴۰۰ سورتی در روز و پروازهای عبوری نیز از  ۱۳۰ به ۲۰۰ سورتی افزایش یافته و پیش بینی می‌شود تعداد پروازهای فعلی نیز در ماه های آتی به رشد ۲۰ درصدی برسد.

وی با اشاره به رشد پروازهای عبوری و داخلی فضای کشور در یک ماه اخیر، گفت: پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آتی شاهد افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی پروازهای عبوری نسبت به موقعیت کنونی باشیم.

* رایزنی برای افزایش پروازهای عبوری و ارایه بسته‌های تشویقی

امیرانی همچنین با اشاره به تشکیل کمیته جذب پروازهای عبوری با حضور مدیران کل کنترل ترافیک هوایی و دفتر بازرگانی و سرمایه‌گذاری توضیح داد: این کمیته در حال رایزنی با مشتریان بزرگ برای افزایش پروازهای عبوری و نیز دریافت مجوز وزیر راه و شهرسازی برای ارایه بسته تشویقی (تخفیف ویژه) در ازای افزایش پروازهای عبوری است.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به ایجاد محدودیت‌ از سوی برخی شرکت های اروپایی پس از سانحه هواپیمای اوکراینی، در حال رایزنی با شرکت های هواپیمایی آلمانی، اتریشی، هلندی و انگلیسی برای استفاده از آسمان کشورمان توسط پروازهای اروپایی هستیم.

امیرانی تاکید کرد: با توجه به ایمنی فضای کشور و مجهز بودن به تجهیزات کمک ناوبری و راداری بروز، مشکلی برای استقبال از پروازهای بیشتر نداریم.

* رونمایی از برج مراقبت سیار داخلی با حضور وزیران راه و دفاع

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: با وجود ‌کمبود اعتبار و مشکلات ایجاد شده ناشی از شیوع کرونا، اواسط ماه جاری از نخستین برج مراقبت سیار داخلی با حضور وزیران راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی رونمایی می‌شود.

*  قرارداد راه اندازی پنج برج موبایل

وی ادامه داد:‌ قرارداد راه اندازی پنج برج موبایل را حدود ۱۸ ماه پیش با شرکت صاایران منعقد کردیم که قرار است از نخستین برج موبایل آماده شده آماده نصب در فرودگاه مهرآباد بهره برداری شود.

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران هزینه ساخت پنج برج موبایل داخلی را در مجموع حدود ۵۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: برای تامین هر یک از این برج ها از شرکت‌های خارجی باید بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه متقبل شویم.

امیرانی گفت: اکنون تنها برج موبایل کشور که از شرکت کانادایی خریداری شده فرسوده شده که پس از بازسازی در مرکز کنترل فضای کشور مستقر شده است.

*  قرارداد ساخت رادار SSR با یکی از دانشگاه‌های داخل

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران همچنین از پرداخت اولین پیش پرداخت قرارداد ساخت رادار SSR با یکی از دانشگاه‌های داخل کشور خبر داد.

وی اظهار کرد: نخستین دستگاه DME (کمک‌ ناوبری) ساخته شده توسط یک شرکت داخلی تا سه ماه دیگر تحویل می شود، همچنین در حال فراهم سازی مقدمات امضای قرارداد خرید یک دستگاه ریموت تاور با یک شرکت دانش بنیان داخلی هستیم.

* نصب آزمایشی سامانه نمایش اطلاعات پرواز داخلی

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: مجوزهای لازم را برای خرید سیستم FIDS (سامانه نمایش اطلاعات پرواز) از یک شرکت داخلی دریافت کرده‌ایم که اواخر امسال به طور آزمایشی نصب خواهد شد.

* تغییر ساعت عملیاتی حدود ۳۰ فرودگاه

وی همچنین به برنامه تغییر ساعت عملیاتی حدود ۳۰ فرودگاه به O/R (ساعت کار بر اساس تقاضای پرواز) اشاره و اظهار داشت: این اقدام به منظور صرفه جوئی منابع و استفاده بهینه از توان پرسنل صورت گرفته است.

امیرانی گفت: مراحل تجهیز اولین سامانه سیار جستجو و نجات کشور با همکاری یکی شرکت داخلی با اعتباری معادل ۹ میلیارد ریال در شرف اقدام است.

دسته بندی: اقتصادیبرچسب ها:
مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد