اقتصادی

183 هزارتن محصول از شهرک های کشاورزی تولید شد/افزایش 5 هزار هکتار ظرفیت مزارع میگو کشور

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با بیان اینکه 183 هزارتن محصول از شهرک های کشاورزی تولید شد، گفت: 5 هزار هکتار مزارع جدید میگو هم تا پایان سال آینده به ظرفیت مزارع میگوی کشور اضافه می شود.

به گزارش تفاهم آنلاین امروز علی‌اشرف منصوری مدیرعامل شرکت شهرک‌ های کشاورزی در نشست خبری، فعالیت‌های این شهرک‌ها را در سه حوزه گلخانه، دام و طیور و شیلات و آبزیان معرفی کرد و گفت: این فعالیت‌ها نقش بسیار مؤثری در کاهش اثرات تحریم‌ها داشته و نسخه شفابخش اقتصادی می‌تواند باشد.

به گفته این مقام مسؤول، میزان تولید محصولات کشاورزی شهرک‌ های کشاورزی سالانه به 80 هزار تن و با احتساب شرکت‌های وابسته از جمله شرکت پارس به 183 هزار تن می‌رسد.

 برنامه شهرک‌ های کشاورزی این است که با مطالعه زمین‌های کشور اراضی مناسب را شناسایی کرده و طی هماهنگی با سازمان‌های مربوطه انجام می‌دهند زیرساخت‌های آن را از قبیل تأمین آب، گاز و راه فراهم می‌کنند و آنها را در اختیار کشاورزان و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند.

از آنجایی که این محصولات در محیط‌های کنترل شده و گلخانه‌ای به عمل می‌آید و حمایت‌های ویژه‌ای نیز از آنها صورت می‌گیرد باعث بالا رفتن میزان تولید، کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری آب و بالا رفتن درآمد کشاورزان می‌شود.

نکته مهمی که در زمین‌های واگذاری شهرک‌ های کشاورزی وجود دارد این است که این زمین‌ها بعداً به سرمایه‌گذاران منتقل می‌شود یعنی آنها مالک این زمین‌ها می‌شوند.

خبرنگار فارس پرسید آیا شرایط ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است،‌ این مسئول گفت: شهرک‌های کشاورزی بر اساس فراخوان از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنند.

این سرمایه‌گذاران اگر بخواهند زمین یک هکتاری را گلخانه کنند با توجه به محل اجرای پروژه و سازه‌ای که انتخاب می‌کنند از 2 میلیارد تا 12 میلیارد تومان سرمایه‌ می‌خواهد که دولت 80 درصد این سرمایه را با سود 7 درصد در مناطق کم برخوردار و با سود 9 درصد در مناطق برخوردار تأمین می‌کند و 20 درصد آورده کشاورز یا سرمایه‌گذار خواهد بود. این تسهیلات طی 6 سال بازپرداخت خواهد شد.

منصوری در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که چرا در سیاست شهرک‌های کشاورزی کشت محصولات اساسی که کشور در این زمینه مشکلات فراوانی دارد گنجانده شده است گفت: سیاست‌های اصلی ما کشت محصولات گلخانه‌ای است اما در زمینه محصولات اساسی مانند تأمین مرغ مادر نیز ورود کرده‌ایم.

به گفته منصوری، در حال حاضر 150 شهرک کشاورزی دولتی و 157 شهرک کشاورزی خصوصی با مجموع 43 هزار هکتار سطح کشت در کشور فعالیت می‌کنند.

وی تأکید کرد که 6700 هکتار از اراضی تاکنون به سرمایه‌گذاران واگذار شده که 90 درصد این واگذاری‌ها طی دو سال گذشته انجام شده است و به میزان 781 میلیارد تومان از ابتدای سال 98 تسهیلات در اختیار فعالان شهرک‌های کشاورزی تخصیص یافته است.

منصوری در عین حال خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران باید پایبند به اصول و مقررات شهرک‌ های کشاورزی باشند و به تعهدات خود عمل کنند که در غیر این صورت زمین‌های واگذاری از آنها پس گرفته می‌شود.

به گفته این مسؤول تاکنون هزار هکتار از زمین‌های واگذاری از دست فعالان و سرمایه‌گذاران غیرمتعهد خلع ید شده است.

وی از برنامه‌های شهرک‌های کشاورزی را افزایش بهره‌وری آب و همچنین توسعه مزارع شیلاتی به ویژه میگو در استان‌های شمالی و جنوبی عنوان کرد و گفت: 30 هزار هکتار در استان‌های گلستان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در دست مطالعه است و حدود 5 هزار هکتار نیز به سرمایه‌گذاران برای پرورش میگو واگذار شده که در حال اجرا است و پروژه‌های پرورش میگو تا آخر 99 به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته منصوری،  در حال حاضر کشور 10 هزار هکتار مزارع پرورش میگو دارد که با اضافه شدن 5 هزار هکتار شهرک‌های کشاورزی مجموع مزارع پرورش میگوی کشور به 15 هزار هکتار خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی در خصوص مزایای شهرک‌های کشاورزی گفت: فعالیت‌های اقتصادی در این شهرک‌ها زودبازده و اشتغالزا است مثلاً اگر یک شرکت پتروشیمی با هزینه 4 هزار میلیارد تومان 400 نفر اشتغال ایجاد می‌کند یک هکتار گلخانه با هزینه حدود 5 میلیارد تومان برای 20 نفر شغل ایجاد می‌کند. ضمن اینکه سرمایه‌ها در این حوزه پس از سه سال برمی‌گردد.

وی به افزایش بهره‌وری آب در سیستم‌های گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت: بهره‌وری آب در گلخانه‌ها 10 برابر بهره‌وری در محیط باز است.

منصوری همچنین گفت: در دهه فجر امسال 54 پروژه در سطح 2900 هکتار کلنگ‌زنی خواهد شد که سالانه 19 هزار نفر شغل ایجاد کرده و 520 هزار تن محصول تولید می‌کند ضمن اینکه از 21 پروژه شهرک کشاورزی بهره‌برداری خواهد شد که در سطح 490 هکتار 3 هزار نفر مشغول می‌شوند و سالانه 60 هزار تن محصول تولید خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن