کارآفرینی

تعطیلی ۵۰ درصد کارگاه‌های نبات و قند ریز با شیوع کرونا

رئیس اتحادیه نبات، آبنبات و قند ریز تهران گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون حداقل ۵۰ درصد از فعالان این حوزه بیکار شده‌اند و با افزایش قیمت شکر در چند روز اخیر ادامه کار برای مابقی کارگاه‌ها ناممکن است.

به گزارش تفاهم آنلاین، حبیب اسلامی‌ به رسته‌های کاری مرتبط با صنف نبات، آبنبات و قند ریز اشاره کرد و گفت: یک بخش کار در حوزه ما تولیدی‌های کوچک هستند که از ۳ تا ۱۰ کارگر دارند و بخشی دیگر فعالان در حوزه توزیع هستند که کار رساندن محصولات کارگاه‌های کوچک به فروشگاه‌ها و مراکز فروش را انجام می‌دهند، البته بخش صنعتی هم هست، اما این بخش خسارات کمتری نسبت به دو بخش اولی که صحبت شد، متحمل شده است.

وی در رابطه با شوک کرونا بر بازار صنف خود نیز گفت: بخشی از محصولات ما مانند کیک و بیسکویت دارای تاریخ مصرف حداکثر ۴۰ روز تا دو ماه هستند که تمام محصولات اینگونه ما در سه ماه ابتدایی شیوع کرونا فاسد شدند که یا معدوم شدند یا خوراک گاوها در گاوداری‌ها شدند.

رئیس اتحادیه نبات، آبنبات و قند ریز تهران تاکید کرد: اگر صدای صنف ما بلند نیست به دلیل این است که دیگر جانی در رمق نمانده و از کرونا فقط زخم نخورده‌ایم و در حقیقت مرده‌ایم.

اسلامی ادامه داد: بخش مهمی از مشتریان ما بچه‌های مدرسه‌ای و دانشجویان بودند که با تعطیلی مراکز آموزشی خوراک میان‌وعده دانش‌آموزان و دانشجویان که اغلب کیک و بیسکویت بود به طور کلی مشتری خود را از دست داد و تقریباً تولیدات ما دیگر مشتری ندارد.

به گفته این فعال صنفی، مشکل دیگر فعالان این صنف حقوق و بیمه کارگران است که شرایط به حدی وخیم شده که اکثر کارفرماها به دنبال خطایی از کارگران هستند تا آن‌ها را اخراج کنند.

وی در رابطه با بسته‌ها حمایتی هم گفت: شرایط سخت دریافت و میزان ناچیز آن مانع از دریافت کمک‌ها شده است و تقریباً در اتحادیه نباتات و ریزقندها بسته‌های حمایتی دریافت نشده‌اند.

اسلامی به کاهش صادرات به عنوان مشکل دیگر فعالان این بخش اشاره کرد و توضیح داد: کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان مشترهای ما بودند که به دلیل ارزان شدن ارز در چندهفته اخیر علاقه‌ای به خرید از ما ندارند.

وی در پایان از قیمت‌گذاری شکر گلایه کرد و گفت: آخرین ضربه را دولت در قیمت‌گذاری شکر بر پیکره ما وارد کرد و با افزایش قیمت شکر به ۱۱ هزار ۵۰۰ تومان، تولید عملاً امکان‌پذیر نیست و شاید مابقی کارگاه‌ها هم به زودی تعطیل شوند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن