مناطق آزاد-گردشگری

گستره‌های آبی، ظرفیتی برای رشد اقتصادی کشور

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: گستره‌های آبی از عناصر قدرت سیاسی و ظرفیتی برای رشد اقتصادی کشور می‌باشند.

به گزارش تفاهم آنلاین، غلامحسین مظفری با بیان اینکه گستره‌های آبی از عناصر قدرت سیاسی و ظرفیتی برای رشد اقتصادی کشور هستند، گفت: می‌بایست با توجه بیشتر به اقتصاد و توسعه دریامحور این ظرفیت را با برنامه‌ریزی و طرح‌های نوظهور و روزآمد تقویت کرد.

وی با اشاره به برخورداری ایران از ۱۹۰ هزار کیلومتر مربع گستره دریایی و حدود ۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی بیان کرد: دسترسی به دریا در شمال و جنوب و آب‌های آزاد (اقیانوس هند)، مجاورت با منطقه استراتژیک خلیج فارس و تنگه هرمز و قرارگرفتن درکریدورهای ترانزیتی بین‌المللی سبب شده است تا ایران در منطقه و جهان از نقشی کلیدی و حساس برخوردار باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه تحریم و موانع موجود در مسیر فروش نفت، عبور از اقتصاد تک ‌محصولی و کاهش تدریجی تأثیر صادرات نفت بر بودجه کشور را ضروری کرده است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی توسعه گردشگری، صنایع و حمل ‌و نقل دریایی، توسعه فعالیت‌های شیلاتی و فعال کردن صنایع وابسته به آن، بیشترین توجیه را برای رشد اقتصادی دارد.

مظفری افزود: دریا بزرگ‌ترین محور و بستر تجارت بین‌الملل است و بخش زیادی از کالاهای تجاری دنیا از طریق دریا مبادله می‌شوند و کشورهایی که در این حوزه فعالند و توان اقتصادی بالایی دارند می‌توانند در اقتصاد جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش همچنین بر ضرورت تغییر نگاه سنتی به دریا تاکید کرد و گفت: نباید دریا را محدود به شیلات و گردشگری دانست بلکه وقت آن رسیده است تا به صنایع نوظهوری از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر، آبزی‌پروری، فعالیت‌های استخراج در دریا، بیوتکنولوژی و زیست هواشناسی دریایی توجه بیشتری نشان دهیم.

مظفری با اشاره به نقش ویژه مناطق آزاد در توسعه اقتصاد دریامحور بیان کرد: کیش آماده برداشتن خیزی بلند در حوزه اقتصاد آبی است. از همین رو تلاش می‌کنیم اقتصاد دریامحور را در کیش به یک گفتمان غالب و راهبردی تبدیل کنیم تا بتوانیم از این طریق بر نظام برنامه‌ریزی و بودجه ریزی کشور تاثیر مستقیم و ملموسی بگذاریم.

وی با تاکید بر قابلیت‌ و ظرفیت‌های فوق‌العاده جزایر کیش و هندورابی در حوزه اقتصاد دریا تصریح کرد: قرارگیری این جزایر در قلب آب‌های سرزمینی کشور، آن‌ها را به ‌عنوان پایانه‌هایی برای ارائه خدمات و فعالیت‌های لجستیک دریایی و یکی از بهترین الگوهای توسعه صادراتی تبدیل می‌کند. از طرفی دیگر با توسعه مناطق آزاد در این جزایر، راه برای ارتباطات و تجارت بین‌المللی تسهیل شده و از طرف دیگر رقابت‌پذیری کشور را در بهره‌وری منابع دریایی در رقابت با کشورهای منطقه تسهیل می‌کند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن