اقتصادی

چهارمین سایت ۵G ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد

چهارمین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌همراه ایران (5G) امروز (سه شنبه) در حضور وزیر ارتباطات و مدیرعامل ایرانسل افتتاح شد.

به گزارش تفاهم آنلاین، دومین روز از نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء در سالن ۲۷ نمایشگاه بین‌المللی تهران، در حالی آغاز شد که محمدجواد آذری‌جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، با حضور و بازدید از غرفه ایرانسل، از طریق ارتباط زنده ویدئویی با چهارمین سایت تجاری ۵G ایران و ایرانسل در محل بوستان آب و آتش، اولین سایت برای استفاده عمومی نسل پنج تلفن همراه ایران را به همراه بیژن عباسی آرند – مدیرعامل ایرانسل افتتاح کرد.

در این مراسم، سید محمدحسین حجازی – مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد و محمد فرجود – مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در محل پل طبیعت (بوستان آب و آتش)، همچنین جمعی از معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، شرکت ایرانسل، اصحاب رسانه، متخصصان و علاقه‌مندان صنعت تلکام در سالن ۲۷ نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل ایرانسل با توضیح فعالیت جدیدترین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌همراه ایرانسل و آخرین دستاوردهای ایرانسل در حوزه هوش مصنوعی گفت: سایتی که امروز در بوستان آب و آتش تهران افتتاح می‌شود، یک سرویس با قابلیت استفاده عمومی در شبکه ۵G را در اختیار مردم قرار می‌دهد تا آن‌هایی که گوشی مجهز به تکنولوژی ۵G دارند، بتوانند به طور مستقیم این تجربه را داشته باشند و یا با سایر گوشی‌های هوشمند، از طریق HotSpot مودم ۵G که در محل سایت قرار داده شده است، به صورت وای‌فای، از آن بهره‌مند شوند. تجربه جهانی نشان داده است که مشترکان در شبکه ۵G نسبت به شبکه ۴G، می‌توانند حداقل سرعتی ۱۰ برابر را در اختیار داشته باشند. همچنین ما امروز از پروژه «آواتار» که یک پروژه جدید در حوزه AI است و به عنوان یک پلتفرم جدید مرکز تماس، بر پایه هوش مصنوعی فعالیت می کند، رونمایی خواهیم کرد.

عباسی آرند همچنین از همکاری مجموعه منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد برای در اختیار گذاشتن فضای احداث سایت، قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم، وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات با توضیح اهمیت توسعه شبکه ۵G در ایران، گفت: از همکاران فنی ایرانسل برای تلاش‌های بسیار زیادی که در هفت-هشت ماه اخیر انجام دادند تا سه سایت قبلی نسل پنج تلفن‌همراه به بهره‌برداری برسد و مجموعه‌های تحقیقاتی کشور بتوانند تحقیقات و کاربردهای نسل پنج را، قبل از اینکه این شبکه به طور گسترده در کشور پیاده‌سازی شود، عملیاتی کنند؛ تشکر می‌‌کنم.

آذری جهرمی افزود: در نتیجه این اقدام ایرانسل در هفت‌ماه گذشته، امروز در این نمایشگاه، شاهد آن هستیم که کاربردهای گوناگون نسل پنجم تلفن‌همراه به نمایش گذاشته شده و شرکت‌های مختلف در حال هم‌افزایی هستند که زیست‌بوم نسل پنج تلفن‌همراه را بتوانیم با حداکثر استفاده در اقتصاد دیجیتال، مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه البته سایت‌های قبلی ایرانسل در پروژهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، ساختمان مرکزی ایرانسل و دانشگاه تربیت‌مدرس هم قابلیت استفاده توسط عموم را داشت، ولی به دلیل فاصله سایت با مردم، خیلی امکان استفاده عمومی وجود نداشت، ادامه داد: سایت نسل پنج تلفن‌همراه که امروز در پل طبیعت و بوستان آب و آتش افتتاح می‌شود، اولین سایتی است که به صورت فراگیر و عمومی، می‌تواند مورد استفاده مردم قرار گیرد.

وی درباره آینده توسعه شبکه ۵G در ایران ادامه داد: ایرانسل در روزهای اول اسفند امسال در جزیره کیش و در دو هفته آغازین اسفند در شهر شیراز، با راه‌اندازی سایت ۵G، پوشش نسل پنج را در این شهرها آغاز می‌کند. همراه‌ اول هم در حال انجام تلاش‌های خوبی است تا در راستای ارائه ۵G به دستاوردهای خوبی برسند که طبیعتا گزارش آن را به مردم خواهند داد. همچنین امیدواریم با فراگیری نسل پنج تلفن‌همراه و حرکت به سمت اتصال شبکه ثابت و همراه و ادغام آن‌ها با یکدیگر، شاهد یک تحول بزرگ در شبکه ملی اطلاعات باشیم که این توسعه ۵G هم بر اساس همان سند شبکه ملی اطلاعات در حال توسعه است.

حجازی – مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد نیز در این مراسم، از وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل برای توجه به هوشمندسازی اراضی عباس‌آباد تشکر و ابراز امیدواری کرد راه‌اندازی خدمات ۵G ایرانسل در پل طبیعت به عنوان یکی از نمادها و نشانه‌های گردشگری کشور، در تقویت جذب گردشگران به این منطقه مؤثر باشد.

در ادامه نیز وزیر ارتباطات با دعوت از یکی از نوجوانان حاضر در محل نمایشگاه، از او خواست تا به نمایندگی از هم‌نسلان خود که آینده این تکنولوژی به آن‌ها اختصاص دارد، در افتتاح چهارمین سایت تجاری ۵G ایران مشارکت کند. سپس حاضران در بوستان آب و آتش، از طریق اتصال به سایت ۵G این بوستان، با وزیر ارتباطات تماس تصویری بر بستر ۵G برقرار و با وی گفت‌وگو کردند. در حین این گفت‌وگوی تصویری، صفحه گوشی تلفن‌همراه حاضر در بوستان آب و آتش، با نشانگر شبکه ۵G در سالن نمایش داده می‌شد.

پس از افتتاح زنده ویدئویی سایت نسل پنج تلفن‌همراه در بوستان پارک آب و آتش، وزیر ارتباطات از غرفه ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا بازدید کرد و در جریان آخرین محصولات و دستاوردهای ایرانسل‌لبز مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله «آواتار» که یک مرکز تماس برپایه هوش مصنوعی است، قرار گرفت.

بازدید وزیر ارتباطات از غرفه ایرانسل

گفتنی است که اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، از سال ۱۳۹۵ مطالعه شبکه نسل پنج را به صورت جدی با همکاری مراکز معتبر دانشگاهی داخلی و شرکت‌های بین‌المللی فعال در این زمینه آغاز کرد و موفق شد در تیر ماه سال ۱۳۹۶، اولین بار در ایران، از نخستین شبکه رادیویی واقعی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G بهره‌برداری و در شهریور ماه همان سال نیز، در حضور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، نمونه کاملی از شبکه ۵G را آزمایش کند.

ایرانسل در ادامه طی یک برنامه دقیق و فشرده مطالعاتی و عملیاتی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ برای راه‌اندازی شبکه کاربردی و واقعی ۵G، موفق به راه‌اندازی نخستین سایت نسل پنج ایران در اول مرداد ماه ۱۳۹۹ با حضور آنلاین رئیس محترم جمهور، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات شد. پس از آن در هفتم مرداد ۱۳۹۹، دومین سایت ۵G ایران و ایرانسل در ساختمان مرکزی ایرانسل و ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، سومین سایت ۵G ایران و ایرانسل که اولین سایت فضای بیرونی بود، در دانشگاه تربیت مدرس تهران راه‌اندازی شد. و نهایتاً امروز، چهارمین سایت تجاری ۵G ایران و ایرانسل در شبکه کاربردی و واقعی با قابلیت استفاده عمومی، در بوستان آب و آتش، عملیاتی شد. بدین ترتیب از اول مردادماه ۱۳۹۹ تاکنون، کماکان ایرانسل تنها اپراتور عرضه‌کننده ۵G در ایران است.

همانطور که به تازگی مدیرعامل ایرانسل، در صفحه اینستاگرام خود، از ثبت سرعت ۳.۳۱۲ گیگابیت بر ثانیه در شبکه ۵G ایران در روز ۲۰ بهمن ۱۳۹۹، توسط یکی از رسانه‌ها در ساختمان مرکزی ایرانسل خبر داده و به ثبت سرعت‌هایی بین ۳ تا ۳.۵ گیگابیت در بهمن ماه ۹۹ در شبکه کاربردی و واقعی ایرانسل اشاره کرده بود، امروز نیز در مراسم رسمی افتتاح چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء و در حضور وزیر ارتباطات، تست سرعت ۵G ایرانسل انجام و عددهایی بین ۳ تا ۳.۵ گیگابیت بر ثانیه به ثبت رسید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن