کارآفرینی

نوغان‌داری، ظرفیتی مناسب برای ایجاد اشتغال

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف با اشاره به اینکه به دلیل عدم حمایت از صنعت نوغان‌داری سالانه ۷۰۰ تن ابریشم وارد می‌کنیم، گفت: این صنعت می‌تواند چندین برابر پتروشیمی اشتغال ایجاد کند.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از تسنیم، عبداله بهرامی با اشاره به اینکه حدود ۸۰۰ هزار نفر پشت صف برای بیمه قالیبافی هستند، گفت: حدود ۲۴۰ هزار نفر هم بیمه هستند. حدود سه سال بیمه تکمیلی برای قالیبافان انجام دادیم، اما بیمه تعاون بسیار ضرر کرد.

وی با اشاره به اینکه نوغان‌داری در کشور از بین رفته است، گفت: در این صنعت تا ۲۰سال گذشته یکی از تولیدکنندگان بزرگ جهان بودیم، اما چون نوغان‌داران حمایت نشدند، اکنون سالیانه ۷۰۰ تن ابریشم با ارز آزاد وارد کشور می‌شود.

بهرامی ادامه داد: ابریشم خالص و طبیعی در بازار همچنان مشتریان خاص خود را دارد و به همین خاطر است که مانور برای تولید این محصول با توجه به تعداد اندک تولیدکنندگان می‌تواند آن را به تجارتی پرسود تبدیل کند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه غذای کرم‌های ابریشم برگ تازه درخت توت است گفت: در تمام کوچه و پس کوچه‌های شهر درختان توت زیاد است و این بهترین فرصت برای ایجاد اشتغال‌زایی است.

بهرامی اظهار داشت: هنر صنعت فرش دستباف ایران که چندین میلیون نفر به آن اشتغال داشته و ارتزاق می‌کنند، تنها صنعت بومی‌سازی شده کشور و تنها برند ملی ایرانی  است که جهانیان آن را می‌شناسند، نام قالی ایرانی با نام ایران عجین شده و موجب فخر و مباهات و نشان از فرهنگ و هنر غنی این سرزمین دارد.

وی گفت: در برخی کشورهای همجوار فقط به خاطر داشتن یکی از زنجیره‌های ارزش این صنعت بزرگ مثل تولید ابریشم یک وزارتخانه بنام وزارت ابریشم تشکیل می‌شود، اما در کشور ما با وجود آنکه می‌دانیم در تولید ابریشم، پشم و پنبه این همه مزیت داریم و چقدر این هنر صنعت به عنوان شغل مکمل دامپروری و کشاورزی در افزایش درآمد خانوارهای روستایی و عشایر و زنان خانه‌دار و سرپرست خانوار مهم است، اما متأسفانه اقدامی برای توسعه و بهینه سازی این صنعت انجام نمی‌شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
< >