استان هاخراسان جنوبی

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: احیای کارکردهای مساجد نیازمند اقدامات فرهنگی و عملیاتی است

تفاهم آنلاین- آیت الله عبادی با تاکید بر اینکه مسجد برنامه می خواهد زیرا بدون برنامه‌ریزی و طرح هیچ کاری نمی توان انجام داد، گفت: بازسازی و احیای کارکردهای مساجد نیازمند اقدامات فیزیکی، فکری، فرهنگی، علمی و عملی است.

رضا بهنام- خراسان جنوبی- آیت الله «سید علیرضا عبادی» در دیدار با مسئول قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور(طرح امام محله) سازمان تبلیغات اسلامی با بزرگداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: با توجه به اینکه اسلام ناب قرن‌ها در انزوا بوده است، لذا به صورت طبیعی رسیدن به قله مطلوب باید تدریجی باشد تا بهره برداری از سرمایه های عظیم مکتب اسلام پیاده شود.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه اگرچه مسجد ظاهر ساده ای دارد اما دارای باطنی است که اگر اسلام ناب در انزوا نبود و مسجد رسول الله (ص) و امیرالمومنین (ع) باز می بود، نوع بشر به کمالات نامتناهی خود می رسید، افزود: طرح مسجدالحرام بر پیغمبری و علوی ریخته شده است، که اگر اینگونه باشد می تواند بر جهان انسان اندیشه خودش را که اندیشه‌ی سیر الله است و تمامش کمال و تزکیه می باشد، عرضه کند.
آیت الله عبادی با بیان اینکه مسجد برنامه می خواهد زیرا بدون برنامه ریزی و طرح هیچ کاری نمی توان انجام داد، گفت: اگر بخواهیم بعد از ۱۴۰۰ سال مسجد را دوباره احیا و بازسازی کنیم، نیازمند کارهای فیزیکی، فکری، فرهنگی، علمی و عملی هستیم.
وی بیان کرد: بیش از هر چیز مغز متفکری که در محراب مسجد قرار می گیرد باید فعال باشد زیرا به وسیله او و امثال او همه به یکدیگر پیوند می خورند لذا باید اندیشه‌اش نسبت به هر چیزی که در اولویت تشخیص داد به وسیله انسان های شایسته به مردم ابلاغ شود.
امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه متاسفانه موانع، تهاجم و کارشکنی دشمنان بسیار زیاد است، ادامه داد: تبلیغات دشمن از نظر کیفیت، کارایی و امکانات با ما قابل قیاس نیست زیرا آنها با تبلیغات فراوان و فضای مجازی، از هیچ، بالاتر از کوه می سازند و این در حالی است که ما از تبیین همان واقعیت ها عاجز هستیم.
وی افزود: اگر ما به درستی بتوانیم کلام حضرت امام صادق(ع) را به مردم برسانیم مردم لذت می‌برند و جذب می شوند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر عزم راسخی وجود داشته باشد، کارها شدنی است، گفت: امروز یکی از علل کارآمد در موثر بودن، اتصال تشکیلات ها به یکدیگر است.
آیت الله عبادی تصریح کرد: انواع گروه های مختلفی که در سراسر جهان پراکنده هستند و هدفشان نابودی نظام مقدس جمهوری اسلامی است همه یک حرف می زنند و این یعنی اینکه دشمنان حساب شده و هماهنگ کار می کنند، آنها اقدامات خود کارشناسی کرده و کوچکترین کار را در اتاق های فکر خود بررسی می کنند تا تاثیرپذیر باشد.
وی افزود: امروز مشاهده می کنید که استعمارگران دنیا را ویران می کنند و بدون هیچ دلیلی به کشورها حمله ور می شوند و مردم را قتل عام کرده و منابع انرژی را غارت می کنند، اما با همه این اقدامات باز نسبت به حقوق بشر ما را زیر سوال می برند.
امام جمعه بیرجند با تاکید بر اینکه ما اگر چه کار و تلاش زیادی انجام می دهیم اما کار هدفمند و اولویت دار موثری را دنبال نمی کنیم، گفت: اگر ما آنگونه که باید عمل کنیم، قطعا این مردم خوب با ما همراه خواهند شد.
آیت الله عبادی خاطر نشان کرد: مردم همانگونه که در دفاع مقدس در صحنه حضور داشتند امروز نیز در این شرایط سخت کرونا، مشکلات اقتصادی و جنگ های روانی باز هم در صحنه هستند و پاسخ دشمنان را می دهند.
وی با بیان اینکه مسجد به مانند انسان دارای ظرفیتی نامتناهی است اما درصد بسیار کمی از این ظرفیت استفاده می شود، افزود: این در حالی است که بسیاری از انسان های شایسته، باسواد، با ایمان، تحصیل کرده و عاشق به انقلاب در مرکز بزرگی چون قم و مشهد هستند که کسی به سراغ آنها نمی رود و از آنها استفاده نمی کند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی تاکید کرد: ما باید شرایطی را مهیا کنیم تا جایی که نیرو در مراکز داریم، مسجد بدون پیش نماز و منبر بدون خطیب نداشته باشیم که متاسفانه دراین خصوص در استان ما اقدامات خوبی صورت نگرفته است.
آیت الله عبادی در پایان بیان کرد: با وجود قرآن، مکتب، تاریخ و شرایط معاصر، ما حرف های زیادی برای گفتن داریم اما ابتدا باید اقدامات اولویت بندی و تبیین شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن