مناطق آزاد-گردشگری

نقش موثر منطقه آزاد انزلی در افزایش صادرات غیرنفتی گیلان

استاندار گیلان گفت: انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور، سهم قابل توجهی در افزایش میزان صادرات غیرنفتی استان گیلان دارد.

به گزارش تفاهم آنلاین، ارسلان زارع در دیدار با حمیدرضا مومنی – مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ضمن تبریک انتصاب ایشان به این سمت، با بیان اینکه ایجاد کریدور کشتیرانی بندر کاسپین و منطقه آزاد انزلی به روسیه موجب شده تا در تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانه‌ها نقش اثرگذاری داشته باشیم، اظهار کرد: رویکرد جدید دولت تدبیر و امید در راستای نقش آفرینی بیشتر مناطق آزاد در تولید ناخالص ملی، سبب شده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای تولیدی در این مناطق توسعه یابند.

وی خاطرنشان کرد: همه این فعالیت‌ها سهم چشم گیری در ایجاد اشتغال داشته‌اند که در این عرصه تلاش شده است از مردم بومی استفاده شود و یک رویکرد اجتماعی مطلوب است. مهم ترین چالش در مناطق آزاد امروز کمبود اراضی است و امید است که با اصلاحیه‌ای که در دستور کار دولت قرار گرفته است، این چالش نیز برطرف شود. ارتباطات با همتایان خارجی در شمال کشور برقرار شده است و در خصوص سرمایه‌گذاری علاقه‌مندی خود را نشان داده‌اند.

استاندار گیلان با اشاره به این که ظرفیت‌های کشاورزی در استان گیلان فراوان است و می‌توان با احداث بارانداز و انبارهای متناسب این عرصه را نیز توسعه داد، ادامه داد: تکمیل کریدور جنوب به شمال خط آهن کشور امروز یکی از اولویت‌های دولت است و امروز این خط آهن به رشت رسیده است و عملیات اتصال به کاسپین در دو قطعه ۶ و ۷ در حال اجراست تا این طرح نیز هر چه زودتر تکمیل و به توسعه این منطقه کمک کند.

مومنی – مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های استاندار در این منطقه خاطرنشان کرد: امروز ضرورت دارد که ظرفیت‌های استان گیلان بیشتر به کار گرفته شود و شاهد فعالیت‌های بیشتر در این استان باشیم. در دولت یازدهم و دوازدهم اقدامات بسیار خوبی در مناطق آزاد انجام شده است.

وی افزود: در حوزه گردشگری، واردات و صادرات منطقه آزاد انزلی به خوبی کار کرده است و نباید در گیر و دار مسائل جزئی گرفتار شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به برخی مشکلات مناطق آزاد اظهار کرد: طرح توسعه منطقه آزاد انزلی نیاز به مطالعات بیشتر دارد و باید تمامی ابعاد این طرح مورد بررسی و سپس وارد مرحله اجرا شود و اگر از منطق کافی فنی و اقتصادی برخوردار باشد ما نیز به صورت کامل حمایت خواهیم کرد. ناپیوستگی از جمله مشکلات مهم در مناطق آزاد است و باید به آن توجه شود تا منجر به سختی‌هایی در مناطق آزاد نشود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن