یادداشت

نقدی برسخنان مدیرکل بنیاد مسکن ! نکند میخواهید استاندار شوید؟

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان گفت: طی سال گذشته ۲۰ درصد از اراضی کشاورزی گیلان اعم از زراعی و باغی استان تغییر کاربری قرار گرفت .
با پدیده ای به نام خانه دومی ها مواجه هستیم. بیشتر این متقاضیان زمین های کشاورزی استان از استان های تهران ، قزوین، اصفهان و به مقدار کمتر از آذربایجان شرقی و اردبیل هستند.
تبعات این پدیده به خطر افتادن امنیت غذایی و اجتماعی این منطقه است.
این موضوع نیازمند مشارکت ملی است و تنها یک دستگاه نمی تواند این معضل را حل کند./ ایرنا

در خصوص اظهارات مدیرکل بنیاد مسکن گیلان ، توجه به نکات زیر را لازم می دانم :

۱- تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان ؛ در واقع یکی از مهم ترین تهدیدات کشاورزی،اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی استان است و متاسفانه این عمل خلاف در چارچوب مناسبات رفتاری نهادهای دست اندرکار، قابل ردیابی است.
۲- بخشی از تغییر کاربری اراضی در روستاها اجتناب ناپذیر است و تحت تاثیر فقر روستاییان، اجرای طرح های گردشگری ، کم آبی ، توسعه راه ها ، تبدیل روستاها به شهر و نیز عدم کفایت طرح های هادی برای پاسخ گویی به نیازهای مردم روستاها و … می باشد.
۳- بنیاد مسکن به عنوان تهیه کننده طرح های هادی و مسئول مسکن روستایی، اتفاقا یکی از نهادهایی است که باید نسبت به تغییر کاربری اراضی کشاورزی پاسخ گوید که در حوزه عملکرد این نهاد چه اتفاقاتی افتاده است.؟ قاعدتا مدیرکل بنیاد مسکن که ۸ سال سکاندار این مسئولیت بوده باید به افکار عمومی پاسخ دهد نه این که در مقام مدعی ظاهر شود؟!. هیچ تغییر کاربری خارج از اراده شوراها و دهیاری ها، شورای بخش ، بخشداری ها، فرمانداری ها، محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن و مداخلات نمایندگان و بنگاه های که عین قارچ روییده اند و دلالان زمین انجام نمی شود.
۴- مدیرکل بنیاد مسکن که در همه دولت ها مسئولیت داشته و دو دوره معاون عمرانی و معاون سیاسی – امنیتی استانداری بوده است نمی تواند در نقش اپوزیسیون و مدعی ظاهر شود و طرح بدهد . مردم می گویند چرا مدیرکل بنیاد مسکن گیلان طی دو دهه حضور در مناسب کلیدی مدیریتی استان ، طرح های مد نظر خود را اجرا نکرده است ؟ چرا صدا و سیمای مرکز استان در گفت و گوی خبری خود با این مسئول در این باره ، به مسئولیت های قانونی خود عمل نکرده است ؟ چرا صدا و سیما دوربین خود را بر نمی دارد و لااقل سری به روستای سوقه در نزدیکی فرودگاه رشت بزند که چه بر سر مردم این روستا ، اراضی کشاورزی آمده است؟ آیا مدیرکل بنیاد مسکن نمی داند در سوقه چه گذشته است ؟ در اکثر شهرستان های گیلان این وضعیت حاکم است . استراتژی “که بود که بود من نبودم ” جواب نمی دهد آقای مدیرکل؟!
۵- در آستانه آغاز به کار دولت سیزدهم و حساسیت ایت الله رئیسی به موضوع مبارزه با فساد اداری و اقتصادی، مصاحبه مدیرکل بنیاد گیلان در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی که امنیت و حیات گیلانیان را به خطر انداخته است نوعی خوداظهاری برای تصدی مسند استانداری گیلان و تبرئه نقش بنیاد مسکن در تغییر کاربری اراضی کشاورزی ارزیابی می شود.
۶- تغییر گسترده و خطرناک اراضی کشاورزی گیلان، سبب مهاجرت اهالی استان های دیگر، مهاجرت روستاییان به شهرها، فقیر شدن روستاییان و تغییر بافت اجتماعی و فرهنگی و آسیب های زیست محیطی گردیده است؛ بنابراین، انتظار می رود تغییر کاربری اراضی در گیلان به عنوان یک تهدید جدی هم در سطوح رسانه ای و هم در سطوح قضایی و امنیتی و هم در شورای تامین مورد بررسی قرار گیرد.

*نقی هدایتی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن