انرژی

نفت جهانی تا سال ۲۰۲۵ به بشکه‌ای ۷۰ دلار می‌رسد

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش چشم انداز جهانی انرژی در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که قیمت نفت در ۲۰ سال آینده بالای ۵۰ دلار در هر بشکه باقی خواهد ماند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش چشم انداز جهانی انرژی در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که قیمت نفت در ۲۰ سال آینده بالای ۵۰ دلار در هر بشکه باقی خواهد ماند.

در پیش بینی بلند مدت تا سال ۲۰۴۰، آژانس بین‌المللی انرژی چندین سناریو را برای توسعه بازارهای انرژی پس از دوران بیماری همه گیر کرونا در نظر گرفته است.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت در سناریوی خط مبنا ممکن است تا سال ۲۰۲۵ به ۷۱ دلار برای هر بشکه برسد و تا سال ۲۰۳۰ به ۷۶ دلار و تا سال ۲۰۴۰ به ۸۵ دلار برسد.

بنابراین، در سناریوی خط مبنا، این آژانس فرض می کند که جهان به تدریج قادر خواهد بود همه گیری ویروس کرونا را در سال ۲۰۲۱ کنترل کند. در این حالت، تا پایان سال ۲۰۲۱ اقتصاد جهانی به سطح قبل از بحران کرونا باز خواهد گشت.

همچنین بر اساس این سناریو، کشورها به اجرای سیاست های خود در زمینه تغییرات آب و هوایی ادامه می دهند.

اگر ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱ از بین نرود و بهبود اقتصادی به تأخیر بیفتد (سناریوی تأخیر بهبود اقتصادی)، در این صورت قیمت نفت نیز افزایش می یابد و تا سال ۲۰۲۵ به ۵۹ دلار برای هر بشکه و ۷۲ دلار تا سال ۲۰۴۰ خواهد رسید.

در یک سناریوی دیگر (سناریوی توسعه پایدار) که در آن بشریت در رسیدن به اهداف آب و هوایی توافقنامه پاریس سرعت می گیرد، قیمت نفت برای هر بشکه تا سال ۲۰۲۵ به ۵۷ دلار می رسد، اما تا سال ۲۰۴۰ کاهش می یابد و به ۵۳ دلار برای هر بشکه می رسد.

بر اساس این گزارش، افزایش قیمت نفت در دراز مدت نیاز به ایجاد تعادل عرضه در بازار خواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
< >