کارآفرینی

وجود ظرفیت ایجاد ۲.۵ میلیون شغل در بخش مشاغل خانگی

سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: ظرفیت ایجاد ۲.۵ میلیون شغل در بخش مشاغل خانگی وجود دارد.

به گزارش تفاهم آنلاین، علاءالدین ازوجی در نشست ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی، اظهار کرد در کشورهای توسعه‌یافته، مشاغل خانگی از جایگاه بالایی برخوردار است؛ با توجه به شیوع بیماری کرونا تعداد شغل‌های ایجاد شده در این حوزه در دنیا بیش از دو و نیم برابر شده است.

وی اضافه کرد: بیش از ۹ تا ۱۱ درصد شاغلین در کشورهای توسعه‌یافته از جمله استرالیا، آمریکا و انگلیس را کسب‌وکارهای خانگی تشکیل می‌دهند.

سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار با بیان اینکه در کشورهای جنوب شرق آسیا به دلیل وجود نیروی کار ارزان، اشتراک‌گذاری تجربیات کسب‌وکارهای خانگی یکی از الزامات در این حوزه است، افزود: استفاده از ظرفیت‌های مشاغل خانگی یکی از راهبردهای مهم در این کشورها محسوب می‌شود.

سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه‌یافته نوع کسب‌وکارهای شاغلین در حوزه مشاغل خانگی، به شیوه‌های نوین گرایش دارد، تصریح کرد: مشاغل خانگی در این کشورها با ارزش افزوده بالا و با انعقاد قرارداد بین واحدهای تولیدی بزرگ و متوسط، خدمات خود را از منزل ارائه می‌کنند و ۲۰ درصد از فعالیت‌های مشاغل خانگی در کشورهای توسعه‌یافته مربوط به این حوزه از مشاغل خانگی فعالیت دارند.

ازوجی، ترکیب مشاغل خانگی در ایران در حوزه صنعت را ۴۷ درصد، در حوزه خدمات ۴۳ درصد و در حوزه کشاورزی ۱۰ درصد عنوان کرد و گفت: یکی از مؤلفه‌های اصلی برون‌رفت از معضل بیکاری دانش‌آموختگان از جمله زنان دانش‌آموخته دانشگاهی در اقتصاد ایران، استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی و کار از منزل است که با افزایش سهم این مشاغل در اقتصاد به ۱۰ درصد می‌توان ۲.۵ میلیون شغل ایجاد کرد.

به گفته سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار، عدم انسجام سیاستی برای کسب‌وکارهای خانگی، نادیده گرفته شدن شاغلین غیر رسمی از حمایت‌های رسمی، وجود شبه انحصار در حوزه محصولات کسب‌وکارهای خانگی و شناخت ناکافی بازار از جمله مهم‌ترین محدودیت‌ها در این حوزه به شمار می‌رود.

ازوجی با بیان اینکه سهم مشاغل خانگی در کشورهای در حال توسعه ۳ الی ۴ است، تصریح کرد: این سهم در کشورهای توسعه یافته ۹ الی ۱۰ درصد است. بر اساس محاسبات و برآوردهای معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، سهم شاغلین مشاغل خانگی در ایران بین ۳.۳ تا ۳.۴ درصد از کل اشتغال کشور را تشکیل می‌دهد و بر اساس فعالیت‌های اقتصادی این مشاغل، تقریباً ۲.۲ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی کشور ایران مربوط به ارزش افزوده فعالیت‌های مشاغل خانگی است.

سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید از نگاه سنتی در این حوزه به نگاه نوین برسیم، افزود: اتصال کسب‌وکارهای خانگی به زنجیره ارزش، همراه‌سازی توسعه کسب‌وکارهای خانگی، به اشتراک‌گذاری تجربیات کسب‌وکارهای خانگی، گسترش مراکز مشاوره‌ای و کارآفرینی در این حوزه و تعیین نهادهای مالی و بانکی مشخص از مهم‌ترین راهکارها برای توسعه حوزه کسب‌وکارهای خانگی محسوب می‌شود.

ازوجی افزود: در اقتصاد ایران، کسب‌وکارهای خانگی مکان محور است ولی در کشورهای موفق و پیشرو فعالیت محور هستند و نقش اصلی در تولیدات خرد و بهبود درآمد خانوارها را بر عهده دارند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
Histats.com © 2005-2020 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website PRIVACY POLICY - Check/do opt-out