اقتصادی

ضرورت هدایت تسهیلات بانک‌ ها باید به حوزه ساخت مسکن

یک اقتصاددان گفت: قطعا بانک‌ها باید در حوزه مسکن وارد شده و زمینه تامین‌مالی ساخت و تولید را در قالب 25 درصد از تسهیلات اعطایی فراهم کنند اما نحوه هزینه‌کرد طرح مجلس برای ساخت مسکن شفاف شود.

به گزارش تفاهم آنلاین به نقل از فارس، حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به تاثیر نحوه تسهیلات‌دهی بانک‌ ها در حال حاضر عنوان کرد: تسهیلات اعطایی بانک‌ ها اگر به سمت حوزه تولید برود، سبب جلوگیری از رشد نقدینگی و کاهش نرخ تورم را به همراه خواهد داشت اما در شرایط کنونی عمده این تسهیلات به فعالیت‌ های زودبازده، سفته‌ب ازی و سوداگری اختصاص پیدا کرده و زمینه افزایش تورم را به وجود می‌ آورد.

این اقتصاددان ضمن اشاره به شاخص‌ های مرتبط با تولید و افزایش رقم تسهیلات اعطایی توسط بانک‌ ها، عنوان کرد: در سال گذشته با رکود عمیقی در حوزه تولید مواجه بودیم و این امر بیانگر آن است که تسهیلات اعطایی بانک‌ ها به حوزه تولید وارده نشده و زمینه تامین مالی سفته بازی و واردات کالاهای غیر اساسی را مهیا کرده است.

*تسهیلات اعطایی بانک‌ها به مقصد تولید نمی‌ رسد

وی در بیان علت حرکت بانک‌ ها به سمت اعطای تسهیلات به بخش غیر مولد اقتصاد، عنوان کرد: تسهیلات ارائه شده به حوز‌ه های سفته‌ بازی و بخش غیرمولد اقتصاد در مدت زمان کوتاهی به بانک برگشته و سود مطلوبی برای بانک دارد، در نتیجه بانک از ارائه این تسهیلات استقبال می‌ کند.

راغفر، با اشاره به لزوم هدایت منابع داخلی بانک‌ ها در قالب تسهیلات به بخش تولید، عنوان کرد: بهبود شرایط اقتصاد به جز هدایت منابع داخلی بانک‌ ها به حوزه تولید امکان‌‌پذیر نیست. کارکرد اصلی بانک، تجمیع منابع خرد مردمی و هدایت آن به حوزه تولید می باشد.

*ضرورت هدایت تسهیلات بانکی به حوزه ساخت مسکن

این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که بخشی از تسهیلات باید به حوزه ساخت مسکن هدایت شود، عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای سرمایه‌ داری دنیا، مسئله مسکن یک مسئله سیاسی و پر اهمیت تلقی شده و دولت تمام تلاش خود را برای هدایت منابع داخلی بانک‌ ها به حوزه تولید و ساخت مسکن به کار می‌ گیرند. برای مثال بخشی از سود تسهیلات بانکی توسط دولت پرداخت می‌ شود، چرا که مسئله مسکن جزء اساسی‌ ترین نیاز خانوار است و در حیات نظام سیاسی نقش موثری ایفا می‌ کند.

راغفر با اشاره به نحوه تامین مالی طرح جهش تولید و تامین مسکن در قالب هدایت منابع داخلی بانک‌ ها، اظهار داشت: قطعا بانک‌ ها باید در حوزه‌مسکن وارد شده و زمینه تامین مالی ساخت و تولید را در قالب ۲۵ درصد از تسهیلات اعطایی فراهم کنند اما نحوه هزینه‌ کرد طرح مجلس برای ساخت مسکن شفاف شود و کلیه دهک‌ های درآمدی را از جمله حاشیه‌ نشین‌ ها نیز جزء قشر هدف این طرح قرار گیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن