اجتماعی

ضرورت آموزش مهارت‌ آموزی دانش ‌آموزان

محسن مرزبان رودکی – کارشناس اجتماعی

 

 رویکرد مهارت‌ آموزی در کتاب های دانش‌آموزان مدارس یک موضوع مهم و جدید است که در سال‌های اخیر توجه بیشتری به آن شده است. این رویکرد بر آموزش مهارت‌ های عملی، تفکر انتقادی، همکاری، خلاقیت و حل مسئله تأکید دارد تا دانش‌آموزان را برای مواجهه با چالش‌های زندگی و حرفه‌ ای آماده کند.

با پیشرفت روزافزون فناوری و تغییرات عمده در جوامع ، نیازمندی‌های شغلی و زندگی روزمره نیز تغییر کرده‌اند. برای موفقیت در این جوامع پویا، دانش‌آموزان نیاز به مهارت‌ هایی دارند که فراتر از دانش تئوری و مطالب درسی است. آموزش مهارت‌های عملی و علوم انسانی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بتوانند در مواقعی که نمی‌توانند به دانش مستقیماً دسترسی پیدا کنند، مسئله را حل کنند و به تفکر انتقادی بپردازند.

یکی از دلایل اصلی لزوم رویکرد مهارت‌ آموزی در کتاب های دانش‌آموزان مدارس، آماده‌ سازی آن‌ها برای بازار کار است. بر اساس گزارش ‌های اخیر، مهارت ‌های عملی و کاربردی بیشتری در بازار کار مورد نیاز است. کارفرمایان به دنبال کارکنانی هستند که به خوبی بتوانند با تغییرات سریع جامعه و تکنولوژی برخورد کنند و مشکلات را آنالیز و حل کنند.

آموزش مهارت‌های عملی در کتاب دانش ‌آموزان، آن‌ها را به عنوان یک نیروی کار منعطف و مجهز به مهارت‌ های لازم برای موفقیت در بازار کار آماده می‌کند. رویکرد مهارت آموزی در کتب دانش‌آموزان همچنین نقش مهمی در توسعه شخصیت دانش‌آموزان ایفا می‌کند. آموزش مهارت‌ های اجتماعی، همکاری، مدیریت و نوآوری و خلاقیت، به دانش‌آموزان کمک می ‌کند تا مهارت‌ های زندگی را بیاموزند. این مهارت‌ها شامل مدیریت زمان، ارتباطات موثر، حل مسئله، تصمیم‌گیری، استقلال، اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری است. این مهارت‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کنند در زندگی روزمره، در مواجهه با مشکلات و چالش‌ها، تصمیم‌گیری‌های بهتری بگیرند و راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل پیدا کنند.

از دیگر دلایل لزوم رویکرد مهارت‌ آموزی در کتاب های دانش‌آموزان، توجیه اجتماعی است. آموزش مهارت ‌های اجتماعی و همکاری باعث تقویت روابط اجتماعی و افزایش همدلی در دانش‌آموزان می‌شود. آن‌ها با یادگیری مهارت ‌های ارتباطی، قدرت تعامل و همکاری با دیگران را تقویت می‌کنند که در زندگی اجتماعی و حرفه‌ای بسیار حائز اهمیت است. این مهارت‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند تا در تیم‌های کاری موثر باشند، دیگران را بهتر بشناسند، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی و در مواقع دشوار تعامل مثبت با دیگران را تقویت کنند.

رویکرد مهارت‌ آموزی در کتاب دانش‌آموزان به آن ها  امکان می‌دهد تا خودباوری خود را تقویت کنند. با یادگیری مهارت‌های جدید و توانایی‌های عملی، دانش‌آموزان به تدریج اعتماد به نفس بیشتری بدست می آورند. آن‌ها متوجه می‌شوند که می‌توانند چالش‌ها را پشت سر بگذارند و به تدریج به اهداف خود نزدیک شوند. این اعتماد به نفس به آن‌ها امکان می‌دهد تا در موقعیت‌های جدید و ناشناخته، بهترین عملکرد را داشته باشند و از شکست‌ها به عنوان فرصت‌ های یادگیری استفاده کنند. جای خالی بسیار از مطالب مرتبط با این حوزه در کتب درسی دانش آموزان ما به شدت احساس می شود و امید آن می رود که آموزش و پرورش با رویکردی نو و با بازنگری جدی در مباحث آموزشی خلاء موجود را مرتفع سازد.

 

 

لینک کوتاه خبر : https://tafahomonline.ir/?p=99314
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن