گزارش

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در آیین افتتاح بیست و ششمین نمایشگاه نفت: صنعت گاز تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۸ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد

نیاز صنعت گاز به سرمایه‌گذاری تا سال ۲۰۵۰ حدود ۸ تریلیون دلار است.

به گزارش پایگاه خبری تفاهم آنلاین، محمد حامل، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، امروز جمعه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه در آیین آغاز به کار بیست‌ و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با ابراز خرسندی برای حضور در این نمایشگاه و با بیان این مطلب، اظهار داشت: گاز طبیعی برای کشورهای در حال توسعه، سوختی برای حرکت به سوی توسعه پایدار است و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست.

وی ادامه داد: این رویداد با بیش از ربع قرن سابقه، صنعت انرژی ایران را به‌عنوان یکی از بهترین و منعطف‌ترین صنعت‌ها در صحنه بین‌المللی معرفی کرده است، تاریخ انرژی جمهوری اسلامی ایران فراتر از این است.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به این که ایران یکی از نخستین کشورهایی بود که حاکمیت خود را بر منابع نفتی خود پس گرفت، تصریح کرد: ایران عضو مؤسس اوپک و دارای یکی از بزرگ‌ترین ذخایر گاز طبیعی اثبات‌شده در جهان است و جایگاه برجسته‌ای در دنیای انرژی دارد.

حامل ادامه داد: ایران همچنین در سال ۲۰۰۱ یکی از کشورهای مؤسس مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود و سومین نشست سران هم طی سال ۲۰۱۵ در تهران برگزار شد که من با افتخار در آن شرکت کردم.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون ایرانیان در همه سطوح دبیرخانه شاغل هستند و بیشترین تعداد کارکنان در میان کشورهای عضو در مقر مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوحه قطر را به خود اختصاص داده‌اند که نمادی از مشارکت مثبت ایران در این نهاد است.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با بیان این که گاز طبیعی به‌عنوان سوخت هیدروکربنی، با رشد ۲۶ درصدی در جهان در دهه گذشته، دارای سریع‌ترین رشد فزاینده در جهان است که آینده روشن‌تری دارد، گفت: تازه‌ترین نسخه چشم‌انداز جهانی گاز تهیه‌شده از سوی GECF، نشانگر آن است که گاز تا سال ۲۰۵۰ با سهم ۲۷ درصدی به سوخت شماره یک در ترکیب انرژی اولیه جهانی تبدیل خواهد شد و همراه با انرژی‌های تجدیدپذیر، بستر تولید برق را تشکیل خواهد داد.

حامل ادامه داد: با توجه به اینکه بر اساس آمار و اطلاعات، اعلام شده که جمعیت جهانی ۱.۹ میلیارد نفر رشد خواهد داشت و تولید ناخالص داخلی جهانی نیز تا سال ۲۰۵۰، بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت، تقاضای جهانی برای انرژی با وجود بهبود بهره‌وری انرژی، همچنان افزایش خواهد داشت.

وی با تأکید بر این که گاز طبیعی برای کشورهای در حال توسعه، سوختی برای حرکت به‌سوی توسعه پایدار است، افزود: گاز وعده «انرژی برای همه» را محقق می‌کند، آلودگی هوا را کاهش می‌دهد و کماکان کم‌هزینه‌ترین مسیر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

به گفته حامل، مجمع کشورهای صادرکننده گاز می‌خواهد همکاری‌ها را در این زمینه‌ها از جمله از طریق موسسه تازه تأسیس تحقیقات گاز در الجزایر افزایش دهد.

وی به سرمایه‌گذاری در صنعت گاز اشاره و با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کم برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان زیان‌بار است، اظهار کرد: نیاز به سرمایه‌گذاری در این صنعت بسیار زیاد است و برآورد می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۸ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشیم.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با تأکید بر اینکه صنعت گاز طبیعی، سرمایه‌بر است، افزود: این امر مستلزم ثبات در سیاست‌ها و مقررات است، همچنین نیازمند ارزش منصفانه برای گاز طبیعی است تا از سرمایه‌گذاری کافی در کل زنجیره ارزش گاز و تسهیم عادلانه ریسک در میان همه سهامداران بازار گاز برای حفظ امنیت تقاضا و امنیت عرضه اطمینان حاصل شود؛ چراکه امنیت عرضه و تقاضا دو روی یک سکه هستند.

حامل در پایان، تصریح کرد: بدیهی است که جهان برای مدت طولانی در مقطع پیش رو، به گاز نیاز دارد. کماکان مجمع کشورهای صادرکننده گاز به کار با همه ذی‌نفعان ادامه خواهد داد و بر چالش‌ها برای تأمین کارآمد و قابل اعتماد گاز برای ارائه به جهان فائق خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن