اجتماعیتهران

شهردار تهران: رفع معضل آلودگی هوای پایتخت خارج از توان مدیریت شهری است

شهردار تهران گفت: حل مسئله آلودگی هوای پایتخت از توان مدیریت شهری خارج است و از دولت خواهش می‌کنم تا با توسعه حمل‌ونقل عمومی آن را پیگیری کند.

به گزارش تفاهم آنلاین، پیروز حناچی – شهردار تهران امروز (شنبه) در آیین آغاز عملیات اجرایی شارباغ فاطمه زهرا(س) با محوریت باز آفرینی فضای فوقانی تونل راه‌آهن تهران-تبریز و بهره‌برداری از فاز دو بزرگراه شهید نجفی‌رستگار، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) و نیز شهادت حاج قاسم سلیمانی و درگذشت آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی، در خصوس این پروژه‌ها گفت: پروژه بزرگراه شهید نجفی‌رستگار که ۴.۷ کیلومتر طول آن است، ۳۰۷ میلیارد تومان در آن به صورت مستقیم هزینه شده و ۴۹۰ میلیارد تومان تملک شده است.

وی با بیان اینکه ۲۱ میلیارد تومان هم هزینه جابجایی تاسیسات این پروژه بوده است، ادامه داد: با این پروژه بار ترافیکی بزرگراه بسیج و کمربندی جنوب تهران کم می‌شود و در اتلاف وقت و سوخت تاثیر می‌گذارد.

حناچی بیان کرد: پروژه شارباغ نیز که وجه تسمیه آن شهر باغ است، در منطقه ۱۷ و ۱۸ شهر تهران اجرا شد. پروژه‌ای که به لب خط معروف بود و عبور راه‌آهن در ساعات مختلف روز برای شهروندان مزاحمت داشت. مردم این محل درخواست داشتند که سر و صدای راه‌آهن حل شود.

شهردار تهران ضمن تشکر از همراهی شرکت راه‌آهن عنوان کرد: از مدیر راه‌آهن تشکر می‌کنم که با دست باز این کار را دنبال کردند، ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم و در ادامه ایمن‌سازی مسیر زیر و استفاده از ظرفیت پارکینگ‌های پیش‌بینی شده در دستور کار است. در سطح بین المللی فراخوان داده‌ایم که یک شرکت ایرانی و دو مشاور خارجی برنده این مسابقه شدند.
تلاش می‌شود که در پروژه‌های بزرگ شهر تهران از مشاوران بیشتر استفاده شود.

وی عنوان کرد: انشاءا… این محور به یکی از بزرگ‌ترین محورهای طراحی شهری به طول بیش از هشت کیلومتر تبدیل می‌شود و تاثیر خود را روی پلاک‌های مجاور خواهد داشت. در این دوره برخلاف شرایط تحریم و شیوع کرونا به عنوان یک بلای پیش‌بینی نشده با کاهش درآمد و افزایش هزینه روبرو بودیم ولی تمامی پروژه‌های بزرگ شهر تهران با گشایش بزرگراه نجفی‌رستگار به پایان رسید و نسل جدید پروژه‌ها به کیفیت و آرامش در محدوده‌های مسکونی و توسعه قلمروی عمومی بیشتر می‌اندیشد و تلاش می‌کند که احترام به محیط زیست و فضای سبز را در دستور کار خود قرار دهد.

شهردار تهران در ادامه سخنان خود اظهار داشت: به نمایندگی از همکارانم در شهرداری تهران از دولت خواهشی دارم که آن هم دو عارضه آلودگی و ترافیک است که معضل تهران و سایر کلانشهرهاست. وقتی در کنترل و پایش هوای تهران تغییرات جدی می‌بینیم، نشان می‌دهد که یکی از آلاینده‌ها از مسیر خود خارج شده، روزهای سختی که به طور طبیعی در اواخر آذر و دی‌ماه داریم ناشی از کاهش سرعت باد و انباشت آلاینده‌ها در شهر است و اگر آلاینده اضافه شود، شرایط تنفس در شهر سخت می‌شود.

وی افزود: می‌دانم که دولت در اصلاح سوخت اقدامات اساسی انجام داده، اما آلاینده‌ها از مرز تقسیمات کشوری تبعیت نمی‌کنند و کافی است در جهت جریان باد، آلودگی‌های عظیمی باشد و به سمت تهران آید و این شرایط را سخت می‌کند. مدیریت این مساله از توان مدیریت شهری تهران خارج است و خواهش می‌کنم آن را پیگیری کنید. در همین زمینه توسعه حمل‌ونقل عمومی و دستگاه‌های برقی در دستور کار قرار گیرد. این راهی است که در آینده پیش روی ماست.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
Histats.com © 2005-2020 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website PRIVACY POLICY - Check/do opt-out