گزارش

پیمان مولوی: سفته و برات الکترونیک عمق بورس کالا را افزایش می‌دهد

رییس کمیسیون اقتصاد خانه معدن ایران گفت: بورس ایران و بورس کالا از عمق اندکی برخوردار است که اگر سفته و برات الکترونیک ترویج یابد، به این بازار می‌توان عمق بخشید.

به گزارش پایگاه خبری تفاهم آنلاین؛ پیمان مولوی، اقتصاددان درباره نقش سفته و برات الکترونیک در رونق و توسعه بازارهای مالی گفت: سفته و برات الکترونیک می‌تواند جایگزین پول نقد و به نوعی تضمین لازم برای بازگشت پول یا وامی که قرض گرفته‌ شده، محسوب شود و در بورس کالا کاربرد بسیاری خواهد داشت.

وی افزود: بورس کالای ایران نقش مهمی در تامين و تهيه کالاهای استراتژیک و کالاهای اساسی دارد و هرچقدر فعالان این بازار بیشتر شود، قیمتگذاری کالاها شفاف‌تر و به نفع تولید و مصرف‌کننده خواهد بود. باید این مهم را مدنظر داشت که در کشورهای توسعه‌یافته امتیازاتی را برای فعالان بورس در می‌گیرند تا معاملات روان و شفافی را در بازار سهامشان رقم بخورد. اما متأسفانه در کشور ما عمق بازارهای مالی به ویژه بورس کالا و بازار سهام به حدی اندک است که فعالان بازار هم ترجیح داده‌اند سرمایه خود را از این بازارها خارج و به سایر بازارها هدایت کنند و این قطعاً به ضرر بورس و تولید کشور است.

دبیرکل سابق انجمن اقتصاددانان ایران عنوان داشت: سفته و برات الکترونیک هزینه معامله در بورس کالا را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر فعالان این بازار انگیزه فعالیت بیشتری پیدا خواهند کرد.

وی افزود: برات و سفته الکترونیک را باید یک ابزار مهم به حساب آورد. از آنجا که این سند الکترونیکی است، صدور آن به شدت هزینه‌ها را می‌کاهد، دسترسی به آن را آسان‌تر می‌کند و حتی متناسب با نیاز افراد صادر می‌شود، یعنی وقتی فردی به سفته نیاز دارد به بانک یا دکه روزنامه فروشی مراجعه می‌کند و ممکن است مبلغ سفته بیش از نیاز فرد باشد، اما سفته و برات و الکترونیک این بستر را فراهم کرده که متناسب با نیاز مالی فرد صادر شود نه بیش از آن.

وی گفت: باید در کنار برات و سفته الکترونیک، امضای دیجیتال هم مرسوم شود تا در بورس کالا شاهد اتفاقات خوبی باشیم اما به شرط اینکه همه بانک‌ها در این خصوص فعالیت داشته باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن