سیاسی

روحانی: تعطیلات برای تجدید قوای کادر درمان است

رئیس جمهور با بیان اینکه ما در کرونا از لحاظ تجهیزات و تخت بیمارستانی دچار مشکل نیستیم اما کادر درمان ما نه ماه است که شبانه روز کار می کنند و این کادر درمان را خسته کرده است، گفت: این تعطیلات برای این است که فرصتی را برای تجدید قوای کادر درمان فراهم کنیم.

به گزارش تفاهم آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت اظهار کرد: در آستانه مرحله جدیدی از مسئولیت پذیری‌های اجتماعی به سبب کرونا قرار گرفتیم. به همین دلیل از روز شنبه محدودیت‌های شدیدی در کشور اعمال می‌شود و شهرهایی که شرایط قرمز دارند تقریبا به حالت تعطیل در می‌آیند و شهرهای نارنجی نیز به حالت نیمه‌‎تعطیل خواهند بود. افراد در شهرهای ‌نیمه تعطیل در موارد ضروری سر کار حاضر می‌شوند و فروشگاه‌ها به مردم کالا و خدمات ارائه می کنند.

وی اضافه کرد: البته همه ما می‌دانیم که تعطیلات و محدودیت‌های شدید راه حل اصلی مشکل کرونا نیست. مشکل کرونا صرفا از طریق تغییر سبک زندگی حل می‌شود یعنی مردم اگر سبک زندگی خود را همراه با اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌های فیزیکی و عدم رفت و آمدهای خانوادگی، عدم حضور در مراسم عزا و شادی و مناسبت‌های مذهبی و دینی تغییر ندهند با وجود تعطیلی کرونا شرایط به همین صورت خواهد بود و تغییر چندانی نخواهد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تعطیلی اعلام هشدار به جامعه است برای این که همه به یک انضباط دقیق اجتماعی برگردیم، اظهار داشت: انضباط دقیق اجتماعی می‌تواند راه اصلی مقابله با کرونا باشد. آمار کنونی نشان می‌دهد ۵۱ درصد ابتلاها به دلیل رفت و آمد خانوادگی است. اگر در ۲ هفته‌ای که تعطیلی و محدودیت‌های شدید برقرار می‌شود به همان نسبت رفت و آمد بیشتر شود، ابتلا به کرونا از ۵۱ درصد به دلیل رفت و آمد خانوادگی به ۶۰درصد می‌رسد.

روحانی گفت: راه مقابله با کرونا این است که همه به این درک برسیم که این بیماری وجود دارد و سال آینده هم ممکن است باشد چون هنوز نه به درمان قطعی برای این بیماری رسیدیم نه واکسن.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه باید از طریق اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی خود را مصون کنیم، خاطرنشان کرد: این تعطیلات برای این است که فضای تنفسی برای کادر درمان به وجود بیاید. کادر درمان خیلی در فشار است و تعطیلات موجب می‌شود تا فضای چند هفته‌ای برای استراحت‌ آنان به وجود بیاید.

وی تصریح کرد: در کرونا از حیث تجهیزات، ‌ تخت وآی سی یو در مشکل و فشار نیستیم اما کادر درمان به مدت ۹ ماه است که مدام در حال کار و فعالیت هستند و این، کادر درمان را خسته کرده است. لذا تعطیلات برای این است فرصتی برای تجدید قوای کادر درمان فراهم کنیم و مردم هم احساس کنند خطر جدی است.

روحانی افزود: وقتی تعداد فوتی‌ها نزدیک ۵۰۰ نفر در روز می‌رسد، هشدار بزرگ برای همه ماست و باید کمک کنیم برنامه جامع مقابله با کرونا به خوبی اجرا شود و باید همه دست به دست هم دهیم تا این طرح به خوبی اجرا شود.

رئیس جمهور گفت: از روز شنبه آینده در همه قوا، شرکت‌های دولتی و غیردولتی در شرایط قرمز جلسات بالای ۱۵ نفر نباید داشته باشیم. این شرایطی است که وزارت بهداشت تعیین کرده و بعد از آن در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد تصویب شده است. این مصوبه حکم قانون را دارد و همه کشور باید مقررات در شرایط قرمز، نارنجی و زرد را که دیروز ابلاغ شده، رعایت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با افزایش و شدیدتر شدن محدودیت‌ها، فشار اقتصادی بر مردم هم زیاد می‌شود. در این شرایط دولت باید با در نظر گرفتن کمک‌هایی بخشی از این مشکلات را کاهش دهد. ‌ قبلا می‌گفتیم فشار روی کسانی است که حقوق ثابت‌بگیر هستند اما در شرایط کنونی اگر ادارات تعطیل شوند، حقوق‌شان را می‌گیرند. امروز مشکل کسانی هستند که حقوق ثابت نمی‌گیرند و باید با کسب و کارشان و خدماتی که ارائه می‌دهند، درآمدی کسب کنند.

رئیس دولت تدبیر و امید همچنین از ارائه بسته کمک معیشتی به یک سوم جامعه در چهار ماه پیش رو خبر داد و خاطرنشان کرد: روز شنبه در ستاد ملی کرونا، این بسته تصویب می‌شود. افرادی که مشمول این کمک می‌شوند، در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان می‌گیرند تا کمکی برای معیشت مردم شود.

به گفته روحانی، وام یک میلیونی هم به حدود ۱۰ میلیون خانوار پرداخت می‌شود که البته این وام برای همه یارانه‌بگیران نیست.

وی با تاکید بر اینکه در درمان کرونا اگر کسی بیمه نیست، حتما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: داروهایی که برای کرونا توصیه می‌شود، هر چند این بیماری هنوز دارویی ندارد، اما داروهای توصیه شده مشمول بیمه می‌شود.

رئیس‌ جمهوری در ادامه با قدردانی از اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان ابراز داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان کیت‌هایی برای تشخیص کرونا تهیه کرده‌اند که ظرف ۲۰ دقیقه نتیجه را مشخص می‌کند. ما در سی‌تی اسکن و ونتیلاتور نیازی به خارج نداریم. همه داروهایی که گفته می‌شود مفید است، در داخل تولید می‌شود. در تولید واکسن هم تلاش‌هایی می‌شود، هرچند برای خرید واکسن‌ از خارج تلاش‌هایی انجام داده‌ایم تا اگر در خارج زودتر تولید شد، از آنها خریداری کنیم.

روحانی بیان کرد: علامت‌های کاهش قیمت کالا، ارز و سایر مسائل را مشاهده می‌کنیم. تلاش دولت این است که مسیر کاهشی ادامه یابد. کسانی به ناروا می‌گویند دولت می‌خواهد قیمت ارز و کالا افزایش یابد، اما تمام همت دولت کاستن آلام مردم و کاهش قیمت‌ها می‌باشد.

وی افزود: احساس ما این است که شرایط ما در روزهای آینده بهتر خواهد شد و در این شرایط بهتر می‌توانیم فعالیت کنیم. برخی‌ها وقتی ما می‌گوییم شرایط بهتر می‌شود، فوری می‌گویند که لابد می‌خواهید با آمریکا مذاکره کنید. خیر بحث مذاکره با آمریکا نیست بلکه بحث دیگری مطرح است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت جدید در آمریکا شرایط را به سمت قواعد برخواهد گرداند در حدی که آمریکا مراعات می‌کرده البته دولت‌های قبلی نیز همه قواعد را مراعات نمی‌کردند منتها این دولت آخری یاغی بود. دولت جدید آمریکا دوباره به آن شرایط برمی‌گردد و آن شرایط می‌تواند فضا را برگرداند. یعنی ما از فضای تهدید کم‌کم به سمت فضای فرصت حرکت می‌کنیم.

روحانی گفت: از ابتدای سال ۹۷ دولت اخیر آمریکا فشار شدید را بر مردم وارد آورد و وارد جنگ اقتصادی با ما شد. اشتباه تعبیر نکنیم. ما در این سه سال در تحریم نبودیم بلکه در محاصره و جنگ و تروریسم اقتصادی قرار داشتیم. عبارت‌ها و تعبیرها را درست استخدام کنیم. قبلا تحریم هم داشتیم اما جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی از سال ۹۷ توسط دولت اخیر آمریکا شروع شد. کشتی به کشتی و محموله به محموله را در دریا و هوا دنبال می‌کردند و ما در یک جنگ تمام عیار اقتصادی در برابر یک دولت قلدر قرار گرفته بودیم.

وی اظهار کرد: بسیار مهم است که ما به اسم نقد قواعد بازی سیاسی را به هم نزنیم، به اسم نقد دولت، دنبال تطهیر آمریکا نباشیم، دنبال تبرئه دولت آمریکا نباشیم، این دولت جنایتکار است چرا می‌خواهید تبرئه کنید. دولت اخیر آمریکا دولتی جنایتکار و تروریست است یک عده‌ای مدام دولت آمریکا را تطهیر می‌کنند و مجانی هم این کار را انجام می‌دهند.

روحانی ادامه داد: حالا برخی از رسانه‌های خارجی پول می‌گیرند و آمریکا را تطهیر می‌کنند اما عده‌ای مجانی آمریکا را تطهیر می‌کنند. به خاطر اینکه به دولت صدمه بزنند و فضا را برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده کنند. انتخابات ۱۴۰۰ هنوز مانده است. اشکالی ندارد برای انتخابات خودتان هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، اما ایجاد روحیه یاس در جامعه خیانت ملی است.   یاس را در جامعه ترویج ندهید. بگذارید مردم واقعیت‌ها را لمس کنند و ببینند.

رئیس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: این دولت(دولت ترامپ) یک دولت کینه‌توز و جنایتکار بود که نسبت به ایران و تمام ملت‌های مستقل جنایت کرد. همانطور که نسبت به ایران جنایت کرد، نسبت به فلسطین، عراق و سوریه و یمن هم همین کار را انجام داد. حتی به دوستان خود هم خیانت کرد.

وی بیان کرد: آنها جنایت بزرگی انجام دادند؛ چرا این واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویید؟ بیایید آمار اقتصادی سال ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ را با سال‌های ۹۷، ‌۹۸ و ۹۹ مقایسه کنید. در سه سال که در جنگ بودیم آمار یک جور است، در چهار سال در تحریم بودیم. تحریم در سال ۹۶کمی برداشته شد. آن وقت تحریم بود امروز جنگ است و این دو مقوله است.

رئیس جمهور افزود: شما تورم، رشد و اشتغال و پایه پولی و همه معیارهای اقتصادی را بین این سه سال اخیر و آن ۴ سال مقایسه کنید. این خیلی ساده است و جبر و مثلثات نیست. این آمار و ارقام در همه مراکز آمار وجود دارد و کنار هم مقایسه کنیم.

روحانی یادآورشد:‌برخی فکر می‌کنند که ما امروز در فکر رفع و دفع تهدید و دنبال ایجاد فرصت هستیم. نه. از ۹۷ که جنگ شروع شد، دنبال فرصت و رفع و دفع تحریم، کاهش فشار بر مردم و ایجاد فرصت بودیم.

وی با اشاره به شکست‌آمریکا در بخش‌های سیاسی حقوقی و اخلاقی اظهار داشت: آمریکا در بخش اقتصادی توانست بر مردم ما فشار وارد کند. البته دنبال فشار نبود بلکه دنبال ایجاد قحطی در کشور بود. آمریکایی‌ها به دنبال این بودند که در کشور ما تنش اجتماعی ایجاد کنند و امنیت داخلی را برهم بزنند که صد درصد در اهداف خود شکست خوردند. البته مشکلاتی هم برای مردم ایجاد کردند.

رئیس جمهور گفت: ترامپ از وقتی از برجام خارج شد، انتظار داشت همه کشورهای دیگر از او تبعیت کنند. هیچ کشوری از او تبعیت نکرد حتی اتحادیه اروپا که دوست سنتی آمریکا بود هم از او تبعیت نکرد و چین  و روسیه هم همینطور. در اینکه دیگران را در این مسیر انحرافی غلطی که آغاز کرده بود، با خود همراه کند، ‌ ناموفق بود. هر طرح سیاسی که آمریکا در سازمان ملل و مجامع بین‌المللی داشت، شکست خورد.

رئیس قوه مجریه با اشاره به شکست‌آمریکا در جلوگیری از رفع تحریم تسلیحاتی ایران گفت: ما تحریم تسلیحاتی را پایان دادیم. کسانی که می‌گویند در این چند سال چه کردید لااقل این مسائل ساده را بفهمند که تحریم تسلیحاتی پایان یافت و ما امروز می‌توانیم آزادانه در چارچوب قواعد بین‌اللملی اسلحه بخریم و بفروشیم. دولت آمریکا از حیث سیاسی، بین‌المللی، حقوقی و اخلاقی صد درصد شکست خورد و در بخش اقتصادی هم درباره اهدافی که دنبال می‌کرد، شکست خورد.

روحانی گفت: از همه اعضای دولت چه در مرکزیت و چه در استان‌ها خواهش می‌کنم به هیچ عنوان به سمت حاشیه حرکت نکنند و به وظایف اصلی که بردوش آنان است، به‌خوبی عمل کنند. البته نباید بگذاریم ابهام در جامعه به وجود بیاید؛ همه وزیران، استانداران، مدیران کل و روابط عمومی‌ها موظفند واقعیت را برای مردم توضیح دهند و اشکالات را بیان کنند. حتی اگر نقد منصفانه‌ای نسبت به دولت است خودشان نقد کنند، اشکالی ندارد نقد هم بر ما وارد است.

وی افزود: مهم این است که امروز مردم واقعیت‌ها را به خوبی بدانند. از روز اول گفتیم دست دوستی به سمت همه قوا و همه ارکان کشور دراز می‌کنیم و این دست ما همچنان برای دوستی به جلو است. باز همین را می‌گوییم و باز هم دنبال این هستیم دست دوستی به همه بدهیم.

روحانی با بیان اینکه اکنون زمان تسویه حساب و ایجاد حاشیه نیست، گفت: در این هفته‌ها فضای مثبتی در جامعه ایجاد شده است. بگذاریم فضای مثبت در جامعه کار خود را انجام دهد و بتوانیم کاری کنیم تا انتظارات مثبتی که نسبت به آینده در ذهن مردم است، بتواند فضای کشور را متعادل و درست کند.

رئیس‌ دولت تدبیر و امید گفت: با وجود اینکه سال ۹۹ سال بسیار سختی بود اما حقوق کارمندان دولت و کارگران را بین ۵۰ تا ۶۰ درصد اضافه کردیم و حتی حقوق کسانی که مستمری می‌گیرند و بازنشسته هستند و عشایر و روستاییان که از بیمه استفاده می‌کنند، هم ۵۰ درصد اضافه شد.

روحانی ادامه داد: برای اینکه فشار اقتصادی بر مردم کاهش پیدا کند، هر چه در توان داشتیم انجام دادیم و باز در حد توان انجام خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه علی‌رغم فشار، کرونا و همه مسائل، رشد بخش صنعتی ما در هفت ماهه گذشته ۶.۴درصد بوده است این یعنی همه بخش‌های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی ما به جلو حرکت کرده است و در این شرایط خاص خاص، در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی افزایش تولید داریم.

رئیس جمهور بیان کرد: بانک مرکزی هم هرچه نیاز ضروری بود در حد توان تلاش کرده و تا امروز ۲۱.۷ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه کارخانجات  تامین کرده است.

روحانی با اشاره به رشد صادرات در هفته‌های اخیر گفت: هفته گذشته صادرات ما ۲۵درصد رشد داشت و معلوم است در مسیر صادرات قرار گرفتیم. برای تامین کالاهای مورد نیاز مردم و مواد اولیه کارخانجات هم حرکت خوبی از گمرکات شروع شده و کالاها درحال ترخیص هستند و کار بسیار خوبی هم از سوی وزارت صمت، وزارت اقتصاد و وزارت جهاد کشاورزی انجام شده که امروز شاهد حرکت بسیار خوبی در این زمینه هستیم و شرایط بهتر خواهد شد.

وی اظهار کرد: مردم عزیز ما بدانند در این شرایط دولت وظیفه اصلی خود را سلامت آنها و زندگی و معیشت آنان می‌داند و همه توان و تلاش خود را برای این دو امر به کار خواهد گرفت.

رئیس قوه مجریه با اشاره به آغاز بررسی بودجه در دولت گفت: تلاش می‌کنیم بودجه را در زمان معین به مجلس ارائه کنیم. برای مردم توضیح خواهیم داد که اهداف بسیار مهم توسعه‌ای، اقتصادی و اجتماعی مدنظر دولت است که در بودجه امسال گنجانده شده است و امیدواریم تصویب بودجه در مجلس و اجرای آن، موجب رشد و توسعه بیشتر در کشور شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن