صنعت-معدن-تجارت

رشد ۴۳ درصدی پوشش‌های صادراتی در سال جاری

صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد: در ۱۰ ماهه امسال معادل ۳.۰۶ میلیارد دلار پوشش‌های صادراتی ارائه شده که در مقایسه با مدت مشابه یکساله گذشته که ۲.۶۴۵ میلیارد دلار بوده است، رشد ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش تفاهم آنلاین، این صندوق همچنین میزان صدور انواع بیمه‌نامه‌های اعتبار صادراتی در ۱۰ ماهه امسال را به میزان ۲.۵۷۵ میلیون دلار اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۱ درصدی داشته است.

بنابراین گزارش، ضریب پوشش صادرات (سهم پوشش صندوق از صادرات غیرنفتی) در سال گذشته ۶.۴ درصد بوده که در سال جاری به ۱۰ درصد رسیده است و این درحالی است که متوسط این ضریب در موسسات همتای صندوق در کشورهای توسعه‌یافته ۲ درصد بوده و در کشور ترکیه به عنوان رقیب صادراتی هفت درصد است.

میزان پوشش‌های صادراتی صندوق در طول ماه‌های آذر تا بهمن‌ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل قبولی را داشته و حجم کلی پوشش‌های صندوق از طریق صدور بیمه‌نامه و ضمانت نامه اعتباری ۳۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان تنها موسسه بیمه اعتبار صادراتی در شرایطی که مشکلات عدیده ای روابط بانکی و بیمه ای ناشی از تحریم‌ها، فشار اقتصادی و بیماری کرونا تاثیر نامطلوبی بر روابط تجاری کشور با بازارهای خارجی ایجاد کرده با طراحی محصولات جایگزین تلاش کرده خلاء‌های بانک‌های ایرانی و تجارت خارجی را تا حدود قابل توجهی مرتفع کرد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن