اقتصادی

رشد ۶.۴ درصدی اقتصاد دانش‌بنیان کشور

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رشد ۶.۴ درصد اقتصاد دانش‌بنیان کشور در شرایط تحریم‌های چند سال اخیر که بسیاری از بخش‌ها را با رشد منقی مواجه کرد، خبر داد.

به گزارش تفاهم آنلاین، امیر ناظمی در آیین اختتامیه رویداد سکوی پرتاب یزد که روز پنج شنبه (دوم بهمن ماه) با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه رویای تحقق نوآوری اکنون در کشور به واقعیت مبدل شد، افزود: دلیل این موفقیت در اقتصاد دانش‌بنیان وجود افراد با انگیزه و نگاه بین بخشی است.

وی اظهار کرد: دولت در این اقتصاد سعی کرد تا کمترین دخالت را داشته باشد و همکاری چند نهاد برای تحقق آن از رمزهای موفقیت آن است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: امروز کشور به جایگاهی دست پیدا کرده که رویاهای دیروز محقق و در حال تحقق رویاهای امروز است و به زودی به رویاهای بزرگ‌تری در عرصه نوآوری می‌رسد.

۲۰ برابر شدن سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری

علی وحدت – رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این مراسم، به تحولات صورت گرفته در زیرساخت‌های نوآوری کشور اشاره کرد و گفت: در زمینه تأمین مالی اکوسیستم نوآوری کشور رشد زیادی اتفاق افتاده است، به‌ طوری‌ که علاوه بر ۵۰ صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی، سیستم بانکی نیز به حوزه نوآوری جذب شده و امروز علاقمند به سرمایه‌گذاری هستند، بر این اساس در دو سال گذشته بانک‌ها نزدیک به ۳۵۰۰ میلیارد تومان به این اکوسیستم کمک کردند.

وی ادامه داد: صندوق‌های پژوهش و فناوری که در همه استان‌ها تشکیل شده‌اند، مجموعه‌های تأمین مالی اکوسیستم نوآوری هستند که به صورت غیردولتی فعالیت می‌کنند. مجموع سرمایه این صندوق‌ها ۷۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به دو سال گذشته ۲۰ برابر شده است. شاید سرمایه این صندوق‌ها قابل توجه نباشد و اقتصاد بزرگی نداشته باشند، اما رشد آن‌ها با حمایت مقام معظم رهبری و درگیر شدن تدریجی بدنه دولت ادامه پیدا کرده است. امروز صندوق‌های پژوهش و فناوری به رشد طبیعی و غیر سیاست‌زده نیاز دارند.

وحدت در مورد شرایط کنونی اکوسیستم کشور نیز گفت: در ۱۰ سال گذشته تقریباً همه بازیگران فعلی اکوسیستم نوآوری کشور، وجود نداشتند، اما فقط امروز حدود ۱۰ هزار شرکت فناور در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند. امروز زیرساخت توسعه اکوسیستم شکل گرفته است و مراکز رشد و مراکز نوآوری به شرکت‌های کوچک کمک می‌کنند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد میزان توسعه استان یزد در زمینه نوآوری خاطرنشان کرد: استان یزد در حوزه صنعتی و معدنی در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته اما رشد و توسعه باید متوازن باشد. یزد پتانسیل‌های بسیار زیادی دارد و اولین صندوق پژوهش و فناوری در این استان راه‌اندازی شده است و نخبگان و نیروی انسانی خوبی در یزد وجود دارند.

وی بیان کرد: امیدوارم جهشی که در یزد شکل گرفته، ادامه پیدا کند و موفق‌تر پیش برود؛ استان یزد این امکان را دارد که به عنوان پایلوت اقتصاد دانش‌بنیان کشور مطرح شود.

گفتنی است که رویداد سکوی پرتاب با کمک صندوق پژوهش و فناوری یزد و حمایت کاروان سرمایه گذاری استانی ۱۰۰ استارت‌آپ و پارک علم و فناوری یزد و برخی نهادها و دانشگاه های استان برگزار شد . در این رویداد ۲۹۱ تیم ثبت‌نام کردند که هیات داوران از مجموع این طرح ها، ۵۸ مورد را انتخاب کرد. در مراسم اختتامیه ۳۷ تیم استارت‌آپ از استان یزد انتخاب و موفق به جذب ۴۰ میلیارد و ۸۰ میلیون تومان سرمایه شدند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن