گیلان

ذخیره‌ ۷۵۶ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفیدرود

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از ذخیره 756 میلیون متر مکعب آب پشت سد سفید رود خبر داد و گفت: داده‌ها نیز از ذخیره مطلوب آب در مخزن سد آیت الله بهجت (ره) شهر بیجار حکایت دارد.

به گزارش تفاهم آنلاین، وحید خرمی با بیان اینکه ورودی آب به سد سفیدرود در حال حاضر ۹۴ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن ۶ متر مکعب بر ثانیه است، گفت: وضعیت آبگیری سد‌های مخزنی در گیلان مطلوب است.

وی با اشاره به آبگیری ۷۰ درصدی سد سفیدرود افزود: این سد به عنوان بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند که روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اهمیت سد شهر بیجار بعنوان دیگر سد بسیار مهم گیلان نیز تصریح کرد: سد شهر بیجار تامین کننده آب آشامیدنی ۷۰ درصد جمعیت گیلان است که تاکنون ۹۶ میلیون متر مکعب آب در مخزن خود ذخیره کرده است.

رییس هیئت مدیره آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه ورودی و خروجی این سد ۶ متر مکعب بر ثانیه است، اظهار کرد: سد شهر بیجار با ۹۲ درصد آبگیری در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

شایان ذکر است که سد مخزنی شهر بیجار (آیت الله بهجت) در ۳۵ کیلومتری شهر رشت و بر روی رودخانه زیلکی با آب بسیار مناسب به لحاظ کیفی واقع شده و از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی CFRD بوده و ارتفاع آن از پی ۹۰.۵ متر، طول تاج ۴۳۷ متر و عرض تاج آن ۱۱ متر می‌باشد حجم کل مخزن، یکصد و پنج میلیون مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه ۱۶۵ میلیون مترمکعب است.

لازم به یادآوری است که سد مخزنی شهر بیجار (آیت الله بهجت) نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در استان گیلان به بهره‌برداری رسیده و برای تامین آب شرب دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن