کارآفرینی

حمایت معاونت علمی از کسب‌وکارهای فناورانه معدنی

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از طرح‌های خلاقانه استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌های تخصصی حوزه معدن، حمایت و استقبال می‌کند.

به گزارش تفاهم آنلاین، کامبیز مهدی‌زاده در هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن، به ضرورت ‌گذار از خام‌فروشی و بهره‌مندی از توسعه فناوری‌ و نوآوری‌ها در بهره‌مندی از موهبت‌های معدنی اشاره کرد و افزود: یکی از معضلات کشور، خام‌فروشی است که اخیرا مقام معظم رهبری نکات راهبردی و مهمی را در این باب مطرح و بر ضرورت جلوگیری از خام‌فروشی تأکید کردند.

وی با تأکید بر اینکه در یک اقتصاد خام‌فروش نمی‌توانیم نخبه پرورش دهیم، افزود: تفکر تکیه صرف به درآمد حاصل از چاه‌های نفت و خام‌فروشی، زمینه مغفول ماندن ظرفیت‌های اقتصاد کشور و از دست رفتن سرمایه‌ها شده‌اند.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی با بیان اینکه نفت برای پیشرفت و توسعه کافی نیست، ادامه داد: مالکیت نفت در اختیار ماست، اما سیاستش در دست دیگران است، چنین سرمایه‌ای مایه دردسر و مایه زحمت است. باید غده سرطانی خام‌فروشی و نفت‌محوری را جراحی کنیم، اگر چه این فرآیند، دردناک خواهد بود، اما زمینه‌ساز بهبود و پیشرفت خواهد شد.

مهدی‌زاده با اشاره به امکان خلق ارزش افزوده بیشتر حوزه معدن و صنایع معدنی نسبت به نفت گفت: تنها در سال ۹۴ مبلغی بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار هزینه ترمیم و راه‌اندازی چاه‌ها شده است. بنابراین نیاز است که همزمان به سمت مدیریت علمی و فناورانه و جایگزینی برای نفت که همان معدن است، حرکت کنیم.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به جایگزینی معدن با نفت تاکید کرد: این همان نقطه است که رهبری عزیز اشاره فرمودند باید معدن را جایگزین نفت کنیم، اما نه با خام‌فروشی. بدین معنا نیست که استخراج نفت را متوقف کنیم؛ معادن و نفت موهبت های الهی هستند و باید حداکثر بهره برداری را داشته باشیم، اما این‌کار باید با رویکردهای فناورانه و تکیه به دانش‌بنیان انجام شود.

مهدی‌زاده با اشاره به نقش فناوری‌های معادن در عبور از تحریم‌ها گفت: اگر کشور به جای وابستگی به صادرات نفت، متکی بر اقتصاد دانش‌بنیان و صادرات فناوری باشد، از فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها کاسته می‌شود؛ بنابراین باید به سمت نوآوری و فناوری حرکت کنیم.

وی افزود: زمانی میزان و ملاک پیشرفت کشورها، وجود کارخانه‌های سیمان و ذوب‌آهن بود، تعداد دودکش‌ها تعیین می کرد که کدام کشورها پیشرفته‌ترند، اما امروزه فناوری معیار و سنجه پیشرفت کشورها است. اگرچه منابع طبیعی عامل مهمی در توسعه هستند، اما به تنهایی نمی‌توانند تعیین‌کننده باشند و برای توسعه پایدار باید ترکیب منابع طبیعی و فناوری را داشته باشیم.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهم‌ترین چالش فناوری‌های حوزه معادن را عدم سرمایه‌گذاری و تمرکز بر سرمایه‌گذاری در ذخایر سطحی دانست و گفت: حوزه معدن به شدت نیازمند سرمایه‌گذاری است و عمده این سرمایه‌گذاری‌ها روی معادن شناخته شده بزرگ با عیار بالا، با کیفیت بالا و کم عمق.

ما باید به سمت اکتشاف در عمق پیش برویم، نیاز است ژئوفیزیک هوایی را در کشور توسعه بدهیم، باید از روش‌های سنجش از راه دور و تصاویر ماهواره‌ای در اکتشاف معادن استفاده کنیم. برای نقشه‌برداری معادن از تکنولوژی پهبادها بهره بگیریم.

از علوم پیشرفته و جدیدی همچون علم ژئوماتیک و زمین شناسی پزشکی و استراتژی‌های جدید در حوزه معدن استفاده کنیم. مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: بر اساس استراتژی اقیانوس آبی مبنی بر تکیه بر فضاهای خالی که رقبا نسبت به آن بی توجه هستند، باید به دنبال ایجاد تقاضاهایی باشیم که پیشتر وجود نداشت، اما نیاز به آن احساس می‌شد.

فعالان معدن باید با توجه به گلوگاه‌ها و نیازهای جاری در حوزه معدن بازار خلق کنند. ما در طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این فضا را ایجاد کردیم.

مهدی‌زاده با بیان اینکه نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تسهیل‌گری و ایجاد زیست‌بوم مساعد برای توسعه فناوری‌های معدنی است، ادامه داد: کار ویژه ما در طرح توسعه معدن، ایجاد فضای کسب‌وکار به کمک توسعه زیست بوم دانش‌بنیان معدن و حمایت از ایده‌های فناورانه و نوآورانه در این حوزه برای رفع گلوگاه‌ها و معضلات حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی است.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از طرح‌های خلاقانه استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌های تخصصی حوزه معدن، مراکز نوآوری و فناوری، کریدور صادرات و منابع صندوق نوآوری شکوفایی، حمایت و استقبال می‌کند. در این راستا فراخوانی را اعلام کرده‌ایم که قابل دسترس در سایت طرح توسعه معدن است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن