گیلان

۹۰۰ هزار گیلانی در اولویت تزریق واکسن کرونا

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۹۰۰ هزار نفر از گیلانیان در اولویت تزریق واکسن هستند، تصریح کرد: متناسب با اولویت‌ها واکسن کرونا بین جمعیت گیلان توزیع و تلقیح می‌شود.

به گزارش تفاهم آنلاین، آبتین حیدرزاده در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه استان گیلان با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در استان اظهار کرد: در ابتدای شیوع این ویروس، گیلان به ‌شدت درگیر بود و علی‌رغم پیک‌ بی‌نظیر به ‌صورت نسبی این بیماری کنترل و اکنون شرایط به‌صورت یکنواخت ادامه دارد.

وی با اشاره به همکاری خوب مردم با کادر بهداشت و درمان، افزود: همکاری مردم با کادر بهداشت و درمان خوب بود اما وضعیت استان باوجود نوع متاسیون یافته، متغیر و شکننده است و به همین خاطر، نیازمند همراهی مردم هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۱۱۵ هزار نفر در گیلان آزمایش PCR داده‌اند، خاطرنشان کرد: شماری از این افراد بستری شده‌اند، برخی بهبود یافته و متأسفانه تعدادی نیز فوت شده‌اند.

حیدرزاده، شیوع کرونا در استان را به ‌صورت خوشه‌ای دانست و تصریح کرد: در حال حاضر شیوع کرونا به‌ صورت شهرستانی نیست، بلکه درون خانوادگی بوده و به‌ صورت خوشه‌ای در حال شیوع است.

وی با اشاره به فرآیند توزیع واکسن در نظام سلامت، یادآور شد: بر اساس پروتکل‌های تعریف‌شده وزارت بهداشت، سه معاونت بهداشتی، درمان و غذا و دارو در فرآیند توزیع واکسن کرونا مشارکت دارند و بر نحوه دریافت، توزیع و تزریق واکسن کرونا نظارت می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طی چند نوبت، واکسن کرونا در گیلان توزیع‌شده است، ادامه داد: بر اساس لیستی که معاونت درمان ارائه کرده است، ابتدا تزریق واکسن به کادر درمان انجام‌شده و سپس به مراکز نگهداری سالمندان و معلولین، قشر جانبازان و شیمیایی‌ها و سپس به سایر سالمندان داوطلب واکسیناسیون آغاز خواهد شد.

حیدرزاده به ارتباط مستقیم دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص اطلاع رسانی سریع کرونا نوع جهش یافته با تهران اشاره کرد و اذعان داشت: تاکنون خبری مبنی بر اینکه کرونا جهش‌یافته ایرانی در کشور وجود داشته باشد، اعلام‌نشده است.

وی با اشاره به میزان واکسن کرونا توزیع‌شده در گیلان، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در تلاش است تا واکسن بیشتری وارد کشور کند و علاوه بر آن واکسن‌های ایرانی نیز در حال آزمایش هستند و امیدواریم به‌زودی میلیون‌ها دوز واکسن تلقیح شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۹۰۰ هزار نفر از گیلانیان در اولویت تزریق واکسن هستند، تصریح کرد: متناسب با اولویت‌ها واکسن کرونا بین جمعیت گیلان طی ۲۵۰ روز توزیع و تلقیح می‌شود.

حیدرزاده، نقش بی بدیل اصحاب رسانه را در کنترل شیوع کرونا مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: اگر رسانه‌ها نبودند، نظام سلامت باید میلیاردها تومان هزینه می‌کرد، رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب در کنترل شیوع کرونا اثرگذار بوده و ازآنجاکه حداقل ۵۰ درصد مردم دارای گوشی‌های هوشمند هستند پیام‌های بهداشتی به‌ویژه در بحران کرونا، مستقیم به مردم منتقل‌شده که قابل‌تقدیر است.

وی در پاسخ به اینکه آیا طرح انسداد مبادی ورودی گیلان در ستاد کرونا استان مطرح‌شده یا خیر، تصریح کرد: در طرح‌های غربالگری مشاهده‌شده که برخی از مبتلایان از افراد غیربومی ساکن بوده‌اند، گرچه همه مبتلایان غیربومی نیستند اما این پیشنهاد که ورودی‌ها بیشتر کنترل شوند به ستاد کرونا اعلام‌شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به اینکه آیا طرح جریمه هنجارشکنان پروتکل‌های بهداشتی به نمایندگان مجلس اعلام‌شده است یا خیر، خاطرنشان کرد: به‌جز کنترل خودرو، کنترل افراد در ترددها بسیار سخت است و از آنجاکه دست پلیس نیز در اعمال قانون‌ها باز بوده بنا بر رأفت اسلامی برخوردها با ملاطفت بوده اما لازم است در مواجهه با موضوعات سلامت، آموزش‌ها و مشوق‌ها جدی‌تر گرفته شود.

حیدرزاده در خصوص عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین تاکسی‌داران نیز بیان کرد: اینکه گفته می‌شود رانندگان اصلاً رعایت نمی‌کنند غیرواقعی است چون نظارت‌ها و جریمه‌ها اجازه عدم رعایت را به رانندگان تاکسی‌ها نمی‌دهند.

وی در تشریح آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در گیلان نیز بیان کرد: در حال حاضر ۲۸۹ بیمار مبتلابه کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ارائه آماری از تعداد بستری بیماران کرونایی استان، گفت: ۶۷ بیمار جدید طی ۲۴ ساعته اخیر بستری‌شده‌اند و حال ۷۰ بیمار مبتلا، وخیم بوده و در ICU بیمارستان‌ها بستری هستند.

حیدرزاده با بیان اینکه در طی یک سال گذشته حدود ۳۱ هزار نفر در گیلان به دلیل ابتلا به کرونا بستری‌شده‌اند، گفت: تست کرونا برای حدود ۲۰ هزار نفر از این افراد مثبت شده و تقریباً ۱۹ هزار تن از این ۲۰ هزار نفر بهبودیافته‌اند.

وی همچنین در خصوص جان‌باختگان ناشی از کرونا در گیلان، اظهار کرد: حدود یک هزار و ۸۰۰ تن از گیلانیان به دلیل ابتلا به کرونا در استان طی یک سال اخیر جان‌باخته‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان سخنان خود، خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهارشنبه آخر سال و همچنین جدی گرفتن آداب بهداشتی در ایام عید مبعث و نور‌وز توسط مردم با هدایت جریان رسانه‌ای در استان شد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن