اقتصادی

افزایش قیمت روغن منتفی شد

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: قیمت روغن سال آینده به‌هیچ‌وجه افزایش نمی‌یابد.

به گزارش تفاهم آنلاین، با توجه به زمزمه‌های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی از جمله روغن، در بازار تب زیادی برای ذخیره‌سازی روغن در تمام سطوح ایجاد شده بود به‌طوری که حتی برخی از فروشگاه‌ها نیز حاضر به فروش روغن به مردم نبودند و یا به‌صورت محدود به فروش می‌رساندند.

خبرگزاری تسنیم در این باره نوشت که کمبود واردات مواد اولیه تولید روغن نباتی نیز یکی دیگر از مشکلاتی بود که صنعت روغن نباتی با آن مواجه بود که این امر نیز در مشکلات توزیع بازار روغن نباتی تأثیرگذار بود.

درحالی که در ماه‌های اخیر هیجان زیادی برای خرید و ذخیره‌سازی روغن  به‌گمان برداشته شدن ارز ۴۲۰۰تومانی واردات این محصول، ایجاد شده بود دبیر ستاد تنظیم بازار آب پاکی را روی دست محتکران ریخت و گفت: قیمت روغن سال آینده به هیچ وجه افزایش نمی‌یابد.

بنابر این گزارش عباس قبادی در پایان جلسه دیروز ستاد تنظیم بازار کشور در این ارتباط گفت: میانگین مصرف ماهانه روغن در کشور حدود ۱۵۰ هزار تن است که در ماه گذشته بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن تولید روغن داشتیم، اما به‌جهت فضای روانی که در کشور ایجاد شد و برخی به آن اخبار در خصوص احتمال تغییر نرخ ارز و… دامن زدند موجب هجوم مردم به فروشگاه‌ها و افزایش تقاضا و شکل‌گیری احتکار خانگی شد و وقفه‌هایی در تولید و توزیع به‌وجود آمد.

دبیر ستاد تنظیم بازار ادامه داد: مصرف اکثر خانوارها روغن مایع است و روغن جامد بیشتر مصرف صنعتی و صنفی دارد، اما افزایش تقاضای روغن مایع موجب شد بخشی از ظرفیت تولید روغن جامد نیز به این بخش تخصیص یابد که موجب کسری در تولید روغن جامد هم شد.

وی گفت: با تخصیص سهمیه به صنایعی که از روغن جامد استفاده می‌کنند و عرضه به‌میزان کافی آن، به‌زودی بازار روغن هم به تعادل می‌رسد.

دبیر ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: قیمت روغن در سال آینده به هیچ وجه افزایش نخواهد یافت و عرضه این محصول به‌میزان مورد نیاز همچنان تداوم خواهد داشت.

وی همچنین در خصوص کمبود روغن و خبر عرضه آن با کارت ملی، ابراز کرد: توزیع روغن با کارت ملی یک شیطنت است و چنین چیزی را تکذیب می‌کنم.

انتهای پیام/

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن