کارآفرینی

اشتغال در بخش تعاون توسعه می‌یابد

براساس لایحه بودجه سال 1400، حمایت و توسعه بخش تعاون به عنوان یکی از سرفصل‌های اصلی اختصاص بودجه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این سال، تعیین شده است.

به گزارش تفاهم آنلاین، بر اساس این لایحه ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای توانمندسازی و شکل‌گیری بخش تعاون پیش‌بینی شده است که نسبت به بودجه مصوب سال ۱۳۹۹، رشد قابل توجهی داشته است.

همچنین افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی در بخش تعاون به عنوان یک راهبرد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، تعیین شده است.

برای اتاق تعاون ایران نیز ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بودجه در سال آینده پیش‌بینی شده است که در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تعاونی

همانگونه که اشاره شد، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ توجه ویژه‌ای به بخش تعاون و توسعه این بخش شده است. در این راستا، بر اساس بند الف تبصره ۲ لایحه بودجه، به دولت اجازه داده شده که منابع حاصل از واگذاری بنگاه‌های دولتی را با تاکید بر تقویت تعاونی‌ها پرداخت کند.

همچنین بدهی دولت به بخش‌های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال و دارایی‌های متعلق به دولت و مؤسسات و شرکت‌های دولتی به استثنای موارد مصادیق مندرج در اصل هشتاد و سوم قانون اساسی و مشمول واگذاری موضوع قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ از طریق جدول شماره ۱۸ قانون قابل پرداخت خواهد بود.

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به دولت اجازه داده شده که مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از بدهی ناشی از عدم اجرای بند (۲) ماده (۲۹) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی از سال ۸۷ تاکنون را از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی تامین و به منظور حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی در بخش تعاون در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون از محل ردیف ۵۴-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون هزینه کند.

در همین ارتباط، به موجب تبصره ۱۹ لایحه،  دستگاه‌های اجرایی مکلفند در اجرای ماده (۲۷) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم‌بخشی از مقررات مالی دولت(۲) از محل بودجه کل کشور و دارایی خود تمهیدات لازم را برای اجرای طرح‌های جدید، نیمه‌تمام و آماده بهره‌برداری و در حال بهره‌برداری اعم از طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با منابع عمومی و اختصاصی و طرح‌های شرکت‌های دولتی با منابع داخلی از طریق انعقاد قرارداد در قالب ماده فوق با بخش‌های خصوصی، تعاونی و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اولویت بخش‌های خصوصی و تعاونی فراهم کنند.

افزایش بودجه وزارت کار

در لایحه بودجه سال۱۴۰۰، دولت برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود ۶۷۷ میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته است که نسبت به بودجه سال قبل رشد داشته است. از بودجه حدود ۶۷۷ میلیارد تومانی این وزارتخانه ۵۸۱ میلیارد تومان آن مربوط به اعتبارات هزینه‌ای و ۹۶ میلیارد تومان آن مربوط به اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است.

بودجه مصوب اختصاص ‌یافته به بخش هزینه‌ای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۹، ۴۳۲ میلیارد تومان بوده که این عدد در بودجه سال ۱۴۰۰، ۵۸۱ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز، بودجه مصوب وزارت کار در سال ۱۳۹۹، ۸۵ میلیارد تومان بوده که این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۹۶ میلیارد تومان افزایش یافته است.

به موجب لایحه بودجه ۱۴۰۰، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده تا با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه تعیین می‌شود، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند.

بودجه اشتغال

به موجب بند الف تبصره ۱۸ لایحه بودجه، به دولت اجازه داده شده تا اعتبارات مندرج در جدول تبصره ۱۴ این قانون را در قالب وجوه اداره شده، یارانه نرخ سود، کمک بلاعوض با تسهیلات بانکی، به منظور اجرای برنامه‌های جهش تولید، ایجاد اشتغال مولد و تثبیت اشتغال موجود، کمک به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از بیماری کووید ۱۹ و اجرای سیاست‌های بازارکار و تکمیل اجرای برنامه‌های این بند هزینه کند و تمام برنامه‌های موضوع این بند به پیشنهاد مشترک هر یک از دستگاه‌های اجرایی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شده و به تأیید سازمان برنامه و بودجه برسد.

شفاف‌سازی در حمایت از اقشار آسیب پذیر

به منظور ساماندهی و کارآمدسازی سیاست‌های حمایتی، کلیه دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه از جمله نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها که به هر شکل از اقشار آسیب پذیر حمایت می‌کنند، مکلف هستند که تمام حمایت‌ها و کمک‌های خود را به تفکیک کدملی افراد دریافت‌کننده حمایت در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ثبت برسانند.

لازم به ذکر است؛ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تعاونی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی در بخش تعاون در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون، کمک به پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و کمک به اداره و نگهداری مجموعه‌های تفریحی و ورزشی کار، شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها، تقویت مراکز ستادی و استانی تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و اجرای برنامه‌های تنظیم روابط کار و کمک به مراکز آموزش فنی‌وحرفه ای دولتی بودجه درنظر گرفته شده است.

گزارش از: حجت سوری
soorihojat@yahoo.com

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
Histats.com © 2005-2020 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website PRIVACY POLICY - Check/do opt-out